Každá miestnosť v domácnosti by mala byť zariadená tak, aby ste sa v nej cítili dobre. Kuchyňa však musí spĺňať okrem tejto požiadavky ešte jednu. V tejto miestnosti často pripravujete pokrmy, a preto musí byť najmä funkčná. Menší problém môže nastať v prípade podkrovnej kuchyne. Ako ju zariadiť tak, aby vám slúžila čo najlepšie?
Podkrovné kuchyne sú celkovo raritou, pretože sa nevyskytujú príliš často. Občas sa však môže stať, že práve váš byt alebo dom ju bude mať. Pri zariaďovaní je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Vďaka nim budete v kuchyni veľmi radi variť či piecť. Spravte si zo svojej podkrovnej kuchyne miesto, ktoré milujete.
Kuchyňu plánujte dopredu
Už viete dopredu, že budete musieť zariadiť podkrovnú kuchyňu? V tom prípade plánujte! Ako sa hovorí, dvakrát meraj, raz strihaj. Pri takomto type miestnosti to platí dvojnásobne. Nie každý kúpený nábytok sa do podkrovnej kuchyne totiž zmestí. Taktiež, nie každý sa do nej hodí. Preto myslite dopredu na rozmery jednotlivých kusov nábytku a samotné situovanie.
Keď hovoríme o podkrovnej kuchyni, každý si vie predstaviť, čo sa za týmto pojmom skrýva. Zošikmený strop z jednej alebo z oboch strán môže byť občas problémom. Ak však viete, ako na to, ide to jednoduchšie. V prípade takejto kuchyne sa musíte rozlúčiť so závesnými poličkami. Rovnako sú na tom závesné skrinky. Nenájdete im využitie a už vôbec nie miesto.
Podkrovné kuchyne sú veľmi špecifické a nie všetko v nich sedí. Preto pred samotnou kúpou nábytku všetko plánujte. Premyslite si, či daný nábytok budete vedieť v kuchyni umiestniť.
Biely strop je základ
V prípade podkrovných izieb je všeobecne známe, že majú znížený strop. Miestnosť môže vyzerať opticky menšie. Taktiež sa v nej môžete cítiť stiesnene. Práve preto je dôležité staviť na správnu farbu a zariadenie.
Najdôležitejšou farbou je farba stropu. Pri tejto časti by ste mali voliť klasiku. Strop namaľujte na bielo. Biela farba vie opticky miestnosť zväčšiť. Okrem toho prináša pokoj a príjemnú atmosféru. V kuchyni sa budete cítiť dobre a pocit stiesnenia sa vyparí.
Kuchyňa musí dýchať
Okrem stropu je dôležité aj zariadenie. Nábytok by mal byť minimalistický a jednoduchý. Mal by ladiť spolu s ostatnými kúskami. Vyhnite sa materiálom, ako napríklad masív. Je príliš veľký a hodí sa skôr do otvorených priestorov.
Nábytok však nie je to jediné, na čo si v podkrovnej kuchyni treba dať pozor. Okrem toho by ste mali myslieť na doplnky. Sú síce skvelé a miestnosť vedia vyplniť, no majú aj negatívnu stránku. V malých priestoroch môže väčšie množstvo doplnkov spôsobiť chaos. Miestnosť musí dýchať. Dvojnásobne to platí v kuchyni, kde potrebujete mať dostatok miesta pri varení. Nezaberte si dôležité miesto doplnkami. V kuchyni stačí mať 1 – 2 väčšie doplnky, napríklad vo forme nástenných hodín.
Pozor na svietidlá v podkrovnej kuchyni
Kým v bežných kuchyniach sa odporúčajú lustre, v prípade podkrovných to neplatí. Na výraznejšie svietidlá by ste si mali dávať pozor. Okrem toho, že by zaplnili priestor, mohli by zavadzať.
V podkrovnej kuchyni sú najlepšie bodové svetlá, ktoré vedia miestnosť opticky zväčšiť a rozjasniť. Ak však túžite po lustri, voľte niečo jednoduchšie a minimalistické. Luster umiestnite napríklad nad stôl alebo ostrovček.
Zamerajte sa na spodné skrinky
V podkrovnej kuchyni sa závesné skrinky alebo poličky vyskytujú minimálne. Šikmý strop vás vie obrať o dôležitý úložný priestor. Práve preto by ho mali poskytovať spodné skrinky, ktoré by mali byť veľké a priestranné. Uložíte tak do nich všetko, čo potrebujete.
Kuchynskú linku by ste mali vyberať nielen s ohľadom na dizajn a výzor. Zamerajte sa na jej funkčnú stránku. Skrinky by mali mať dostatok priehradok. Taktiež by mali poskytovať miesto na všetok kuchynský inventár.
Nebojte sa strešných okien
Optické zväčšenie je niečo, čo potrebujete dosiahnuť v každej podkrovnej kuchyni. Existuje niekoľko trikov, ako na to. Okrem spomínaných svetiel by ste mali staviť na prirodzené svetlo. Do kuchyne ho dostanete jednoducho, pomocou okien.
Využite výhodu podkrovnej kuchyne a spravte si strešné okná. Sú štýlové, dobre vyzerajú a do kuchyne prinesú dostatok svetla.
Aj napriek tomu, že podkrovná kuchyňa sa môže ťažko zariaďovať, vyzerá veľmi dobre. Využite všetky jej výhody. Stačí len vedieť, ako si ju prispôsobiť presne podľa seba.
Rada na záver
Podkrovná kuchyňa môže byť v tmavých farbách, ako napríklad hnedá či tmavozelená. Strop by mal byť však vždy biely. Iba tak docielite dôležité optické zväčšenie.