jedalen vedla kuchyne

Aká je história kuchyne? Miesto neviazanej zábavy, ale aj prejav spoločenskej triedy.

Dnes je kuchyňa jednou z dôležitých zložiek našich domácností. Možno vás však prekvapí, že jej súčasná funkcia je počiatkom ľudstva bližšia, než by ste si mysleli. Aká je teda história kuchyne?

Prapočiatky kuchynskej tradície

V staroveku ľudia varili na otvorenom ohnisku, ktoré bolo z bezpečnostných dôvodov umiestnené mimo obydlie. Do interiéru sa premiestnili neskôr, kedy sa na uchovanie potravín používali jednoduché drevené konštrukcie, ktoré môžeme pokladať za predchodkyne dnešných skriniek a komôr. V staroveku začali tiež vznikať prvé krbyvarenie sa presunulo do obytných častí. Trend sa kvôli chladu začal najprv rozvíjať na severe Európy.

Starodávne kuchyňe v kláštore v Meteore, Grécko
Starodávna kuchyňa v kláštore v Meteore, Grécko (Zdroj: Pinterest)

Kotle, kotly, kotlíky

V stredoveku sa jedlo často ukladalo do kovových kotlov, ktoré viseli nad ohňom. Tieto varné zóny prirodzene spôsobili, že sa pri nich ľudia zhromažďovali. Dôvod bol veľmi jednoduchý – šírili svetlo a teplo. V dobách dávno minulých boli totiž práve tieto dve funkcie základom prežitia, rovnako ako jedlo.

Rekonštrukcia dobovej kuchyne z 12.storočia na hrade Dover v Anglicku
Rekonštrukcia dobovej kuchyne z 12.storočia na hrade Dover v Anglicku (Zdroj: johndesmond.com)

Až do 16. storočia bol veľkým problémom neustále prítomný dym a sadze, ktoré sužovali domácnosti po celé stáročia. V tom období sa začali používať veľké komíny, ktoré mali schopnosť dym z miestností odčerpávať lepšie.

Kachle ako „must have“ kuchyne

Na dizajn a fungovanie kuchyne mali zásadný vplyv hospodárske trendy a politika. Technologický pokrok bol nezastaviteľný a väčšina sa zameriavala na zníženie potreby pracovnej sily a času. V 18. storočí boli kachle predovšetkým na drevo. Jednými z prvých boli stew stove, alebo castrol stove z roku 1735 a vytvoril ich francúzsky dizajnér François Cuvilliés.

Prvé kachle do kuchyne, ktoré dokázali oheň úplne uzavrieť.
Prvé kachle, ktoré dokázali oheň úplne uzavrieť. Vymyslel ich v roku 1735 dizajnér François Cuvilliés (Zdroj: kitchenofthefuture.com)

Kovové kachle sa začali používať až v 18. storočí. Prvým a slávnym príkladom sú kachle Franklin, ktoré vynašiel Benjamin Franklin v roku 1742. Umožnili to, že teplo z miestnosti neunikalo, ale prúdilo do nej. Kachle mali primárne vykurovaciu funkciu.

Kachle Franklin, ktoré vynašiel v roku 1742 americký vedec a politik Benjamin Franklin
Kachle Franklin, ktoré vynašiel v roku 1742 americký vedec a politik Benjamin Franklin (Zdroj: Wikipedia)

Priemyselná revolúcia podporila nové vynálezy, nižšie ceny a nové spôsoby ekonomickej a účinnosti. Najbežnejšími kachľami storočia boli tie, ktoré spaľovali uhlie. Krbové kachle sa dodávali vo všetkých veľkostiach, tvaroch a fungovali na základe rôznych princípov. Tieto kachle boli navrhnuté presne tak, aby dokázali odolať vysokým teplotám, ktoré si spaľovanie uhlia vyžaduje. 

Kachle spaľujúce uhlie boli pre kuchyne v 40. rokoch 20.storočia bežné.
Kachle spaľujúce uhlie boli v domácnostiach v 40. rokoch 20.storočia bežné.

Za využívaním plynu stál ekologický zámer

Konkrétne obavy zo znečistenia ovzdušia, odlesňovania a zmien klímy spôsobili to, že záujem o kachle začal upadať. K slovu sa prihlásil plyn, ktorý je súčasťou väčšiny domácností dodnes. Dizajnérsky to umožnilo, že rúry začali byť menšie a skladnejšie. Plynový sporák patentoval britský vynálezca James Sharp v roku 1826. Do 20. rokov 20. storočia boli plynové rúry používané vo väčšine domácností.

Plynové sporáky vyrábané spoločnosťou Windsor zo začiatku 20.storočia pre kuchyne
Plynové sporáky vyrábané spoločnosťou Windsor zo začiatku 20.storočia. (Zdroj: Wikipedia

Druhá svetová vojna a nástup modernej kuchyne

Rozmach bývania a pokroky vo výrobe po druhej svetovej vojne mali obrovský vplyv na tvorbu „modernej“ kuchyne. Zvýšil sa dopyt po kuchynských technológiách a najrôznejšom vybavení. To majiteľov inšpirovalo k tomu, aby strhli steny a kuchyňa sa stala súčasťou priestoru obývačky. Vďaka jednoduchšiemu usporiadaniu sa postupne stala prezentačnou súčasťou domácnosti, hrdosťou a priestorom pre hojné zabávanie hostí.

Fotografia kuchyne z roku 1945. (zdroj: nationalarchives.gov.uk)
Fotografia kuchyne z roku 1945. (zdroj: nationalarchives.gov.uk)

Tie roky 60te

V 60. a 70. rokoch sa konali ďalšie zmeny, ktoré kuchyne vylepšili. Záujem o kuchyňu sa pretavil do záľuby kupovať kuchynské doplnky a pomôcky. Kuchyňa sa stala zdrojom prezentácie kulinárskych schopností, ale aj spôsobom ako hosťom prezentovať idei dizajnérov. Jednoducho povedané – kuchyňa sa stala srdcom spoločenského a rodinného diania.

Kuchyňe v 60.rokoch
Kuchyňa v 60.rokoch (Zdroj: johndesmond.com)

V druhej polovici 20. storočia prišiel rozmach výstavby panelových sídlisk a v nich kuchyňa zaberala len pár metrov štvorcových. Moderné spotrebiče, na západ od našich hraníc, u nás neexistovali. Z niekoľkých typov kuchyne si tak každý musel vybrať a byť rád, že ich má.

Kuchyne z 80.rokov v Československu (zdroj: facebook/socializmus)
Kuchyňa z 80.rokov v Československu (zdroj: facebook/socializmus)

Myšlienka úplne otvoriť kuchyňu vznikla v 80. rokoch, pričom aktuálnym trendom v interiérovom dizajne je prepojená kuchyňa s obývačkou. Benefitom takto riešeného priestoru je získanie jednej väčšej miestnosti, kde rodina raňajkuje, obeduje i večeria, hrá hry, pozerá sa na televíziu a baví sa dohromady.

Moderná biela lesklá kuchyňa– realizácia ikuchyne!
Moderná biela lesklá kuchyňa– realizácia ikuchyne!
Antracitová matná kuchyňa– realizácia ikuchyne!
Antracitová matná kuchyňa– realizácia ikuchyne!

História kuchyne je dlhá a zaujímavá! Sme preto zvedaví, ako sa budú meniť jej najbližšie trendy.