smart domacnost

Aké svietidlá sú vhodné pre smart domácnosť?

Ľudia sa v dnešnej dobe snažia všetko uľahčiť. Bežné veci, ako umývanie riadu či vysávanie, už nemusíme dnes robiť. Smart domácnosť je totiž už takmer bežná realita. Jednoduché ovládanie spotrebičov či svetla je veľmi obľúbené. Aké svietidlá však zvoliť do takejto domácnosti?

medena stojanova lapma
Doplnkové osvetlenie ako smart riešenie. Zdroj: iKuchyne.sk

Ak chcete mať smart domácnosť, treba si na to svoj dom či byt pripraviť. Nie každá vec, ktorú máte doma, môže do tohto systému zapadnúť. Preto je dobré rozhodnúť sa ešte pred samotným zariaďovaním. Ak však už je domácnosť zariadená, budete musieť urobiť zopár výmien. Týka sa to najmä osvetlenia. 

Smart domácnosť a jej výhody

Žijeme v dobe, kedy je už takmer všetko smart. Nielen naše mobilné telefóny, ale aj domácnosti sú už inteligentné. Takéto domácnosti nám vedia uľahčiť nejednu prácu. Rozťahovanie a sťahovanie žalúzií, zapínanie či vypínanie svetla už nemusíte dnes robiť manuálne. Všetko sa dá pomocou jedného ovládača bez toho, aby ste vôbec boli doma.

smart osvetlenie
Farebné osvetlenie dodá interiéru úplne inú atmosféru. Zdroj: iKuchyne.sk

Smart domácnosť má veľké množstvo výhod. Okrem toho, že vie pomôcť pri bežných úkonoch, je taktiež bezpečnejšia. Domy so smart technológiami majú vo všeobecnosti špeciálne bezpečnostné systémy. 

Okrem ovládania televízie, žalúzií či dokonca dverí, ovládate aj svetlo. Rovnako ako pri iných predmetoch, svietidlá musia byť špeciálne upravené. Musia byť vhodné pre tento typ domácnosti.

doplnkove svietidlo
Doplnkové svetlo zútulní každú miestnosť. Zdroj: iKuchyne.sk

Aké svietidlá môžu byť smart? 

Pre začiatok je dôležité kúpiť si správny typ svietidla, ktorý musí byť určený pre smart domácnosť. Bežná žiarovka sa nedá len tak ľahko ovládať mobilom či ovládačom. Prakticky, nedá sa ovládať vôbec. To je dôvod, prečo budete musieť svoje bežné žiarovky vymeniť.

A aké svietidlá môžu byť smart? Smart môžu byť všetky druhy svietidiel, od interiérových, cez exteriérové až k doplnkovým. Pokojne ovládajte svietidlá vonku, no taktiež tie vnútri. Pomocou ovládača si zapínate špeciálne a doplnkové osvetlenie.

smart domacnost
Zdroj: iKuchyne.sk

Doplnkové smart svietidlá sú v obľube

Doplnkové svietidlá sú dnes vo veľkej obľube. Sú to rôzne dekoračné lampy, dekoračné osvetlenia na skrinkách či bodové svetlá. Takéto osvetlenie vie spríjemniť atmosféru a interiéru dodať úplne iný vzhľad. 

Smart osvetlenia ovládate svojím smartfónom. Navoďte príjemnú atmosféru počas večere s priateľmi bez toho, aby ste vstali. Stačí, ak si do svojej domácnosti prinesiete kúsok z najnovších technológií.

stolova lama s drevenym podstavcom
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka

Doplnkových osvetlení sa nemusíte báť. Ak ich nainštalujete napríklad na skrinky, vedia perfektne vyniknúť. Dávajte si však pozor na to, koľko ich máte. Veľa dekoračných svietidiel by nemuselo vyzerať dobre. 

Vyberte si niekoľko druhov svietidiel

Rovnako ako pri bežnom osvetlení, aj pri smart osvetlení funguje niekoľko pravidiel. Prvým pravidlom je, že v domácnosti by vám nemalo chýbať niekoľko typov osvetlenia. Centrálne osvetlenie môže byť teplé. Takýto typ osvetlenia vie priniesť pokoj a príjemnú atmosféru

stolova lampa z naplaveneho dreva
Stolové lampy sú dôležité na čítanie a prácu. Zdroj: iKuchyne.sk

Naopak, pri svietidlách, ktoré osvetľujú pracovnú plochu, by ste mali mať studené svetlo, ktoré je jasnejšie. Vďaka tomu budete vidieť omnoho lepšie. Takéto svietidlá by mali byť napríklad v kuchyni na pracovnej doske. Nemali by chýbať ani na mieste, kde čítate alebo pracujete. 

Okrem toho by vám nemala chýbať ani kombinácia teplého a studeného svetla. Na to, aby sa človek cítil dobre, potrebuje najmä prirodzené svetlo. Ak ho však nemá dostatok, dokáže sčasti pomôcť správna kombinácia umelého svetla.

Vo svojej domácnosti ovládate úplne každý jeden typ osvetlenia. Ak vám vadí zapnuté centrálne svetlo a chcete len doplnkové, jediným dotykom vám stačí svetlo vypnúť. 

medeny luster
Štýlový luster sa perfektne hodí nad stôl. Zdroj: iKuchyne.sk

Stmievače by vám nemali chýbať 

Spolu so smart svietidlami by ste si mali zaobstarať stmievače. Toto zariadenie vie plynulo regulovať intenzitu osvetlenia. Niektoré smart osvetlenia do spální majú špeciálnu funkciu nočného osvetlenia, čo je veľmi príjemné, keď pozeráte napríklad  televíziu. 

Vedeli ste, že … 

Pomocou stmievačov ušetríte na energiách. Odborníci na smart technológie tvrdia, že až o 20 %.

doplnkova lampa
Doplnkové svetlá sú súčasťou smart domácnosti. Zdroj: iKuchyne.sk

Nezabúdajte na príslušenstvo

Máte doma len smart osvetlenie a nič viac? V tom prípade budete potrebovať špeciálne príslušenstvo. Mnoho smart domácností má jeden hlavný riadiaci “mozog”, ktorý ovláda celú domácnosť vrátane svetiel. Ak však máte len svietidlá, budete na ne potrebovať samotný ovládač. 

cierna stojaca lampa
Stojace lampy sú dnes veľmi obľúbené. Zdroj: iKuchyne.sk

Ovládač sa dá dokúpiť spolu s osvetlením. Osvetlenie sa tak ovláda jednoducho a z pohodlia miesta, kde sedíte. Okrem ovládača je skvelým príslušenstvom aj dizajnový kryt, ktorý býva v rôznych farbách a dokáže zmeniť farbu celej miestnosti. Pomocou takýchto štýlových krytov navodíte príjemnú atmosféru. 

Rada na záver

Ak ste sa rozhodli pre smart osvetlenie, zaveďte ho do celej domácnosti. Je totižto zbytočné mať ho len v jednej či v dvoch izbách. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu