byt na prenájom

Aké výhody prináša zariadený byt na prenájom?

Máte k dispozícii nehnuteľnosť, ktorú momentálne nepoužívate, no radi by ste z nej mali nejaký osoh? Zdalo by sa, že nie je nič jednoduchšie, ako sprostredkovať prenájom. Avšak, pozor! To, akým nájomcom vložíte do rúk váš byt na prenájom, závisí vo veľkej miere od toho, ako ho vy sami odprezentujete. Otázky okolo zariadenia by ste preto rozhodne nemali brať na ľahkú váhu. 

Trh s nehnuteľnosťami je veľmi dynamický a kým mnohí uprednosťňujú kúpu vlastného bývania, iným viac vyhovuje neviazať sa na jednu adresu. Ak ste teda v pozícii, že môžete ponúknuť byt na prenájom, máte veľkú výhodu. Aktuálne sú žiadané najmä menšie, jednoizbové a dvojizbové bytíky. Čo všetko by ste mali vedieť, aby dohoda o prenájme klapla podľa vašich predstáv?

Vybavený, alebo prázdny byt na prenájom? 

Neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by hovorilo o tom, v akom stave máte prenajať svoju nehnuteľnosť. Či ju necháte zariadenú, alebo prázdnu, je predovšetkým otázkou vašich priorít

Vo všeobecnosti sa odporúča zariadiť nehnuteľnosť aspoň v základoch. Upravený byt, ktorý je vybavený pekným nábytkom, určite zaujme viac, ako priestor spred 30 rokov v pôvodnom stave. Čím vkusnejšie bude interiér zariadený, tým lepší bude i potenciál osloviť zákazníka. Nemusíte pritom zachádzať do prílišného luxusu, ktorý by, naopak, mohol byť nad limit bežného užívateľa. 

Zvážte, koho chcete osloviť

Pri zariaďovaní bytu na prenájom by ste mali sa mali zamerať na viacero faktorov. Najdôležitejšie je, komu ju budete chcieť prenajať. To, čo môže platiť na jedného, u ďalšieho vôbec nemusí mať úspech. Sú ľudia, ktorí túžia vybaviť si “požičané” bývanie aspoň čiastočne vlastným nábytkom a na druhej strane stoja zákazníci uprednostňujúci hotové bývanie, do ktorého sa už iba nasťahujú. Ujasnite si preto, kto je vlastne vaša “cieľovka”. 

1. Zahraniční klienti, ktorí sa dlhodobejšie zdržiavajú vo vašom meste, budú mať záujem žiť najmä v moderných priestoroch s dobrou dostupnosťou do centra.

2. Cestovatelia z rôznych kútov zeme zvyčajne hľadajú krátkodobé bývanie. Očakávajú, že na byte budú mať čisto a všetko, čo na pár dní prestoja potrebujú. Najčastejšie vyhľadávajú nájom cez aplikácie, ako je airbnb, ktoré sú populárne po celom svete. 

3. Pracujúci profesionáli, ktorí väčšinou prichádzajú za robotou z iných miest, sa buď koncentrujú na ubytovniach, alebo, naopak, hľadajú bývanie na úrovni. Najmä tí druhí, ktorí ostávajú na jednom mieste dlhodobejšie, žijú rýchlym tempom. Pre svoj vyťažený pracovný život zväčša nemajú čas zaoberať sa zariaďovaním prenajatého priestoru, a tak sa budú obhliadať po niečom plne vybavenom. 

4. Študenti si zvyknú hľadať zdieľané bývanie a nemávajú také veľké nároky. Z finančného hľadiska im viacej vyhovuje prenájom v širšom centre mesta, alebo i v jeho okrajových častiach. Napriek tomu očakávajú, že byt, do ktorého sa nasťahujú, bude disponovať stolom či stoličkami a iným základným zariadením. 

5. Rodiny s deťmi sa rozhodujú pre niečo väčšie, napríklad rodinný dom, zvyknú ho požadovať nezariadený, aby si ho vedeli upraviť podľa vlastných predstáv.

Vedeli ste, že

za najlepší mesiac na prenájom nehnuteľnosti sa považuje august? Jednak sa vo väčších mestách začínajú opäť koncentrovať študenti a zároveň sa mobilizujú i rodiny s deťmi, ktoré sa snažia vyriešiť sťahovanie ešte počas letných prázdnin.

Čo by v plne vybavenom byte nemalo chýbať? 

Za nehnuteľnosť, inzerovanú ako “zariadenú” možno považovať takú, ktorá má nábytok vo všetkých miestnostiach a jej súčasťou sú tiež spotrebiče. Nezabúdajte, že domácnosť by mala byť dostatočne presvetlená, preto nepodceňujte výber svietidiel.  Medzi najzákladnejšie vybavenie patrí:

Nábytok do spálne posteľ, skriňa alebo aspoň komoda by rozhodne mali mať miesto v každej domácnosti. Ide o mohutné kusy nábytku, ktoré si len máloktorý podnájomník túži nosiť z miesta na miesto.  

Obývačkasedačka, alebo pohovka, prípadne konferenčný stolík, patria medzi základné vybavenie obývacej miestnosti. Veď kto by chcel sedieť s priateľmi na zemi?

Kuchyňa priestor, v ktorom sa varí, je a odohráva veľká časť bežného života, by nemal zívať prázdnotou. Zabezpečte preto aspoň základné spotrebiče, ako sú chladnička, mraznička či sporák. V ideálnom prípade by ste mali myslieť aj na to, kde a ako budú vaši nájomníci stolovať – jedálenský stôl a stoličky vám určite pridajú na kredite.

Kúpeľňa je dobré, aby aj tu bol aspoň jeden menší kus nábytku. Napríklad taká skrinka na odkladanie hygienických potrieb určite poteší potenciálnych nájomníkov.

Tip pre vás:

Ak si chcete vyberať spomedzi zákazníkov, ponúknite im komplet bývanie, v akom by ste sa aj vy sami cítili pohodlne. Zabezpečte veci navyše, napríklad televízor, rýchlovarnú kanvicu, kávovar, hriankovač, riady a príbory, či posteľnú bielizeň. Nadštandardné vybavenie, samozrejme, môžete zohľadniť v cene nájmu. Na druhej strane majte na pamäti fakt, že aj extra zariadenia podliehajú opotrebeniu, a tak ich po určitom čase budete musieť dať opraviť, alebo vymeniť.

Aj byt na prenájom si zaslúži dekorácie

Vo väčšine prípadov prenajaté nehnuteľnosti zahŕňajú aj základnú výzdobu. Bytové doplnky reprezentujú rôzne vankúše, zrkadlá, vázy, stojany na časopisy a iné dekorácie.  Steny zvyčajne krášlia obrazy, vhodne dopĺňajúce farebnú schému bytu. Ak dbáte na estetickú stránku veci, určite to nie je na škodu, avšak dávajte pozor, aby ste to s dekoráciami neprehnali. Výzdoba by mala byt pomerne neutrálna, aby oslovila čo najväčší počet potenciálnych nájomcov.

Zariadené bývanieNezariadené bývanie
➕ vašu nehnuteľnosť môžete inzerovať za vyššiu cenu

➕ oslovíte väčšiu skupinu potenciálnych zákazníkov

➖existuje tu istá hrozba opotrebenia, či dokonca zničenia zariadenia

➖môžu nastať problémy so skladovaním vami zabezpečeného nábytku v prípade, že zákazník trvá na prinesení vlastného zariadenia

➕ ušetríte na kúpe zariadenia

➕ nenesiete žiadnu zodpovednosť za nábytok vašich hostí

➕ ak sa k vám sťahujú nájomníci s vlastným vybavením, pravdepodobne budú chcieť ostať dlhšie

➖ cena nájmu bude výrazne nižšia ako v prípade obdobného bytu so zariadením

➖ záujem o prenájom môžu mať i ľudia, ktorí vám nemusia úplne vyhovovať

Nájdite zlatú strednú cestu

Ako takmer vo všetkom, i tu platí, že ideálne je nájsť kompromis. Ak vyslovene nechcete prenajímať svoju nehnuteľnosť iba tým najsolventnejším skupinám zákazníkov, riešením by pre vás mohlo byť zariadiť ju čiastočne. To znamená, že svojmu hosťovi poskytnete určitý stupeň štandardu vo forme kľúčových kusov nábytku. Estetiku bývania už necháte na ňom. 

Čiastočné zariadenie nehnuteľnosti zvyčajne ponúka to najlepšie možné riešenie. Poskytuje dostatočnú flexibilitu pre oboch – prenajímateľa i nájomcu –  a uľahčuje cestu k vzájomnej dohode.