Je v dnešnej dobe v poriadku mať doma plastové stoličky?

Plastové stoličky sú veľmi obľúbené. Sú moderné a minimalistické. Do jedálne sa dajú jednoducho zakomponovať. Vhodné sú aj do kuchyne. Sú však naozaj také bezchybné a perfektné? Niekto by mohol tvrdiť, že výber stoličiek do jedálne je jednoduchý. Dominantou je predsa stôl. Na ten by sme mali orientovať všetku našu pozornosť. Pravdou však je, že výber stoličiek môže byť tiež náročný. Na trhu existuje niekoľko druhov. Medzi nimi sa nachádzajú aj tie plastové. Aké v skutočnosti sú? 

Minimalistické plastové stoličky

Snáď najväčšou výhodou plastových stoličiek je to, že sú minimalistické. Hodia sa teda do jednoducho zariadenej jedálne. Oproti masívnym stoličkám z dreva sú jednoduchšie a o niečo menšie. Aj napriek tomu však udržia úplne každého, pretože sú vytvorené z tvrdého materiálu

Pevné materiály, ktoré sú použité na výrobu tohto typu stoličiek, im dodávajú aj stabilitu

Plastové stoličky sú vhodné aj do iných miestností

Treba povedať, že plastové stoličky sú vhodné nielen do jedálne, ale aj do kuchyne. A dokonca nielen do týchto dvoch miestností. Pokojne ich môžete umiestniť do obývačky k písaciemu stolu. Taktiež sa hodia do detských izieb

Mnohé farebné prevedenia

Veľkou výhodou plastových stoličiek je aj to, že v mnohých farebných prevedeniach. Plast sa dá jednoducho zafarbiť a farba vo väčšine prípadov skvelo drží. Preto môžete objaviť krásne sýte odtiene žltej, červenej či ružovej. 

Práve vďaka príjemným farbám sú plastové stoličky obľúbené u detí. Často sa nachádzajú  aj v detských izbách. Vďaka širokej škále farebných odtieňov si plastové stoličky môžete jednoducho zladiť. To, s čím stoličky zladíte je na vás. Najčastejšie sú zladené so stolom alebo s celým interiérom. 

Rada odborníka:

Ak chcete, aby boli stoličky výrazné, pokojne stavte aj na nejakú zaujímavú farbu. Tá by však mala ladiť s celým interiérom. Farby preto laďte tón v tóne. 

Jednoduchá manipulácia

Plast je ľahký materiál. Z toho dôvodu sú aj stoličky odľahčené a manipuluje sa s nimi veľmi dobre. 

Hmotnosť stoličiek však závisí najmä od ďalšieho materiálu použitého pri výrobe. Niektoré môžu mať napríklad kovové alebo drevené nohy. Bežná hmotnosť takejto stoličky je okolo 5 – 6 kilogramov.

Plastové stoličky majú nadčasový dizajn

Mnohí si pod pojmom plastové stoličky predstavia tie nekvalitné, napríklad u doktora. V minulosti tento typ stoličiek tak naozaj aj vyzeral. Nemal príliš lichotivý dizajn a mnohí sa mu vyhýbali. Ak prišlo na výber stoličiek do domu, každý najradšej siahol po kove alebo masíve. V dnešnej dobe je však všetko inak. Plastové stoličky zažívajú svoju zlatú éru. Mnohí ľudia ich milujú najmä z estetického hľadiska. Ich nadčasový dizajn jednoducho zaujme.

Kombinácia niekoľkých materiálov

Plast nie je príliš obľúbeným materiálom v 21. storočí. Plastové stoličky sú však trochu inou kapitolou. Tento tvrdený plast je kvalitný a vydrží dlhé roky

Nie každého však plast ako materiál na stoličke zaujme. To je aj dôvod, prečo výrobcovia stavili na kombináciu niekoľkých materiálov. Často sa preto stáva, že plast je skombinovaný s drevom alebo kovom. Najčastejšie sú to drevené alebo kovové nohy. Môžu to byť aj operadlá. 

Vedeli ste, že:

Prvá plastová stolička bola navrhnutá už v 40-tych rokoch minulého storočia. Navrhol ju Charles Eames, ktorého už nebavili jeho neuspokojivé výsledky s drevom. Od tohto roku si plastové stoličky hľadali umiestnenie v domácnostiach

Nie sú príliš pohodlné

Plastové stoličky majú skutočne veľké množstvo výhod. Dajú sa jednoducho kombinovať, vyzerajú skvelo, sú ľahké. Jednu nevýhodu však majú. Je ňou nepohodlnosť. Samozrejme, každá stolička je iná a možno nájdete aj pohodlnejšie typy. Vo všeobecnosti však platí, že plastové stoličky sú celkom tvrdé. Ak na nich nemáte čalúnenie, sú studené a po dlhom sedení nepríjemné. Mnohí sa však kvôli štýlovému dizajnu čalúneniu vyhýbajú.

Čo z tohto plynie?

Plastové stoličky majú jednoducho svoju zlatú éru. Sú populárne, mnohí ich milujú vďaka ich nadčasovému dizajnu a jednoduchej manipulácii. Existuje však stále dosť ľudí, ktorí ich odsudzujú a za drevo by ich nemenili. Je len na vás, aké stoličky do kuchyne či jedálne zvolíte. 

Rada na záver:

Ak máte doma plastové stoličky a nie sú pre vás pohodlné, vyriešte to jednoducho. Kúpte si mäkkú podložku, na ktorej budete sedieť. Vždy, keď sa postavíte, jednoducho podložku odložte. Nebude tak kaziť príjemný minimalistický dizajn.

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu