vyber sedacky

Výber sedačky nemusí byť náročný

Výber sedačky do obývačky je jednou z najdôležitejších investícií, ktoré pravdepodobne urobíte v rámci zariaďovania obývačky. Ide o kus nábytku, na ktorom sedíte, čítate, jete, pijete, trávite čas s rodinou či so svojimi priateľmi. Rovnako netreba zabúdať ani na trvanlivosť nábytku, ktorý sa bude každodenne používať. Preto je potrebné venovať výberu sedačky dostatok času a priestoru. Ako si však vybrať sedačku do obývačky? V nasledujúcom článku sme si pre vás pripravili niekoľko overených rád.

Obývačky patria k najobľúbenejším miestnostiam v byte či v dome. V každej správnej obývačke sa nachádza viacero nevyhnutných kusov nábytku od obývacej steny až po sedačku s kreslami. Pri zariaďovaní vašej obývačky sa nebojte experimentovať a kombinovať jednotlivé kusy moderného nábytku so staršími kúskami, ktoré môžu spolu krásne spolupracovať a ladiť.

Obývačka
Zdroj: iKuchyne.sk

Výber sedačky je dôležitou a zodpovednou úlohou

Pri výbere sedačky je dobré myslieť na viacero faktorov. Prvým z nich je zohľadnenie konfigurácie sedačky a kresiel, ktorá najlepšie vyhovuje danému priestoru. Rohová sedačka môže pomôcť zónovať priestor na sedenie. Flexibilnejšou možnosťou v tomto prípade môže byť dvojica pohoviek, ktoré môžu byť umiestnené v pravom uhle. Na druhej strane usporiadanie dvojice sedačiek oproti sebe vytvorí formálny pocit, ktorý je ideálny pre miestnosti využívané na pravidelné stretávanie sa viacerých ľudí.

pohovka
Zdroj: iKuchyne.sk

Nebojte sa vyskúšať si viacero sedačiek

Priemerná sedačka má hĺbku sedadla najmenej 60 centimetrov a ponúka tak dostatok priestoru na manévrovanie, ak máte napríklad dlhšie nohy. Hĺbky sedadiel sa však líšia, takže si určite vyskúšajte viacero sedačiek. Pokiaľ ide o výšku sedadla, väčšinou sa rozmery pohybujú okolo 50tich centimentrov. Neexistuje však žiadna správna alebo nesprávna výška, preto je ideálne, ak pri výbere sedačky budete myslieť na každého člena vašej rodiny.

sedacku
Zdroj: iKuchyne.sk

Určte si svoj dizajnový štýl

Existuje viacero štýlov, preto je dobré, pozrieť sa potupne na všetky z nich a zúžiť na tie, ktoré vás najviac očaria. Možno vás okamžite zaujme jeden štýl alebo si budete vyberať medzi viacerými štýlmi. Je však dobré, ak sa rozhodnete pre jeden, ktorý bude kľúčovým, aby vaša obývačka vyzerala pekne a nie gýčovo. Niektoré príklady štýlov dizajnu sú:

  • Art Deco
  • Rustikálny štýl
  • Eklektický štýl
  • Moderný štýl
  • Tradičný štýl
sedacka do obyvacky
Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že:

Vnútro sedačky je rovnako dôležité ako to, čo vidíte na prvý pohľad. Vankúše naplnené perím majú vysoký komfort, ale potrebujú pravidelnú starostlivosť, zatiaľ čo penové alebo vláknité výplne sa môžu časom sploštiť a stratiť tvar. Ideálnym riešením je kombinácia peria a peny, teda napríklad zadné vankúše plnené perím a časti sedačky určené na sedenie plnené penou alebo vláknami.

Materiál a farba sedačky

Kľúčovým prvkom v rámci výberu sedačky je bezpochyby aj jej vzhľad. Či už budete chcieť výraznejšiu farbu, alebo túžite po nejakom vzore, tak výber poťahového materiálu bude mať veľký vplyv na miestnosť. Prírodné materiály môžu na silnom slnečnom svetle slabnúť, takže v prípade, že bude sedačka v blízkosti okna, siahnite po syntetickej látke. Ak máte doma psa či mačku, ktorí radi trávia čas na sedačke, tak určite uprednostnite látku, ktorá sa ľahko čistí. Ideálne sú voľné poťahy, pretože sa dajú odstrániť zo sedačky a niektoré z nich sa dajú dokonca aj prať. 

sedacka do obyvacky
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka:
Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétnu sedačku, tak je nevyhnutné, aby ste si zmerali miesto, kde bude sedačka umiestnená. Uistite sa, že ste si istí maximálnymi rozmermi sedačky a rovnako skontrolujte aj rozmery všetkých dverí či schodov, cez ktoré budete sedačku prenášať.

Kreslá a konferenčný stolík sú neodmysliteľnou súčasťou obývačky

Pri výbere sedačky je dobré, ak siahnete aj po vhodných kreslách. Samozrejme všetko záleží od veľkosti vašej obývačky a či v nej na ne máte vôbec priestor. Kreslá sú ideálnym doplnkom sedačky, nemusia byť úplne rovnaké ako samotná sedačka. Skúste skombinovať farby či vzory, uvidíte, že tým celkový vzhľad obývačky oživíte. Konferenčný stolík sa bezpochyby hodí nielen k sedačke, ale aj celkovo do obývačky. Zamyslite sa nad výškou stolíka, moderné sedacie súpravy s nízkym zavesením si vyžadujú dizajn bližšie k podlahe ako formálnejšie sedenie. 

kreslo do obývačky
Zdroj: iKuchyne.sk

Výber sedačky do obývačky nie je ľahkou úlohou, preto vám radi pomôžeme a veríme, že si v našej širokej ponuke sedačiek vyberiete tú svoju. Ak práve nerozmýšľate nad kúpou sedačky do obývačky, ale skôr nad sedením do inej miestnosti, tak aj s tým vám radi poradíme.