ako zariadit spalnu

Nábytok, ktorý šetrí miesto a dáva vám priestor

Zohnať ideálny nábytok do bytu je vďaka internetu podstatne jednoduchšie než to mali naši rodičia. Na výber sú tisícky rozličných kúskov z rôznorodých materiálov, v mnohých farebných prevedeniach.

Nie nadarmo sa však hovorí, že čím viac možností, tým ťažšia voľba. Zosúladiť veľkosť bytu s veľkosťou a množstvom nábytku môže byť komplikované. Preto prinášame túto príručku, ktorá vám podá pomocnú ruku. Naučte sa, ako si zariadiť izbu, v ktorej ušetríte kopec priestoru.

vzorový byt Malé Krasňany
Zdroj: iKuchyne.sk

Nábytok, ktorý pojme kvantá predmetov

Pokiaľ je vaším cieľom zbaviť sa čo najväčšieho množstva materiálu, hľadáte pravdepodobne priestranné skrine. Úložného priestoru v byte, zdá sa, nikdy nie je dostatok. Čím viac nábytku do izby prinesiete, tým menej miesta vám zvýši. Ako si zariadiť izbu tak, aby bolo všetko v harmónii? Na to nejestvuje jednoznačná odpoveď. 

komoda z bambusu
Zdroj: iKuchyne.sk

Ako si zariadiť izbu, aby skrine nezaberali príliš mnoho priestoru? 

Skrine sa v domácnosti najčastejšie vyskytujú v spálni, v obývačke, pracovni a predsieni. Nejaké sa nájdu aj v kúpeľni a zopár farebných skríň zrejme stojí aj v detskej izbe. Nakoniec to vyzerá, že skrine sú úplne všade. Celý byt je vlastne jedna veľká skriňa. Všade sú kusy oblečenia, topánky, knihy a kadečo iné, aj napriek tomu, že máte doma niekoľko skríň? Problém môže byť v ich rozmiestnení. Vždy sa snažte o to, aby bolo čo najefektívnejšie. Aj malé príručné stolíky spravia želaný efekt a skryjú všetko zbytočné.

nocny stolik z masivu
Zdroj: iKuchyne.sk

Trápi vás, ako si zariadiť izbu? Spravte to efektívne

Priestorom neradno mrhať. Môže sa stať, že o pár mesiacov či rokov sa vám zíde každý centimeter. Nemrhajte majetkom a priestorom len preto, že si to aktuálne môžete dovoliť. Vždy sa snažte z každého kúska miestnosti vyťažiť čo najviac. Kupujte také skrine, ktoré pojmú veľa materiálu a nie sú príliš mohutné. Užitočné sú také skrine, ktoré sú vybavené viacerými policami a šuflíkmi. 

malé-krasňany-kuchyňa-s-obývačkou
Zdroj: iKuchyne.sk

Úložný priestor pod posteľou

Na uskladnenie oblečenia alebo iných predmetov môže poslúžiť posteľ. Pokiaľ ste známy tým, že doma uskladňujete veľké množstvo vecí a dopredu viete, že vám skrine stačiť nebudú, kúpte si posteľ s úložným priestorom. Šetríte tak miesto. Veci sú okrem toho pomerne dobre chránené pred prachom. To ocení každý, kto sa s prachovkou príliš nepriatelí.

ikuchyne poste s uloznym priestorom
Zdroj: iKuchyne.sk

Neviete, ako zariadiť izbu, keď ste vášnivý čitateľ?

Pre každého milovníka kníh je veľký problém svojich miláčikov niekam uskladniť. Spočiatku je to jednoduché, lenže knihy sa kopia a priestor sa míňa. Knihy okrem toho nemôžu tvoriť jediný artikel v domácnosti. Potrebujete tiež priestor pre oblečenie a podobne. Na knihy sú ideálne vysoké knižnice.

Veľkosť knižnice je priamo úmerná vášnivosti čitateľa. Pre obzvlášť zdatných čitateľov sú ideálne knižnice, pokrývajúce celú stenu. Pre menej náročných milovníkov literatúry sú na predaj rôzne police. Umiestniť ich môžete, napríklad, nad posteľ či pracovný stôl. Opäť tým šetríte vzácne miesto. Len pozor, aby vám nejaká nepadla na hlavu.

regal na knihy a dekoracie
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka

Pokiaľ sa stane, že knižnicu nezaplníte knihami, vôbec nezúfajte. Poslúžiť môže aj ako stojan na kvety, digitálne hodiny či poháre na stopke.

Výstraha, v dome sa pohybujú deti!

Aby ste zistili, ako si zariadiť izbu pre deti, musíte sa na deň – dva stať dieťaťom. Premýšľajte ako ony, spomínajte na túžby a sny, ktoré bývali vaše vlastné, keď ste boli v ich veku. Možno sa vám podarí prísť na kĺb tomu, čo by pre ne bolo najrozumnejšie. Výbornou vychytávkou, ktorá šetrí priestor v izbe, je poschodová posteľ. Nie je ani priveľmi drahá.

poschodova postel pre dve deti
Zdroj: Pinterest

Poschodová posteľ je rajom všetkých detí

Nám dospelým to môže znieť hlúpo, no zdanlivo “otravné” vyliezanie na horné poschodie postele je pre deti najväčším potešením. Sám si pamätám, ako sme so sestrou súperili, kto bude mať tú česť spať na vrchom poschodí. Okrem toho, že poschodová posteľ zamestná vaše deti, šetrí priestor ako žiadna iná.

poschodová posteľ
Zdroj: Pinterest

Možno s výnimkou postele s úložným priestorom. V prípade dvoch detí však takáto posteľ neprichádza do úvahy. Jedinou správnou možnosťou je posteľ poschodová.

Vstavané skrine

Ako si zariadiť izbu tak, aby ste ušetrili čo najviac miesta? Odpoveďou sú vstavané skrine. Nesadá na ne prach a zmestí sa do nich všetko od výmyslu sveta.

ako zariadit spalnu
Zdroj: iKuchyne.sk

Šetriť priestorom by sme mali vždy a za každých okolností. Pre mnohých je to nemožné, ale len do okamihu, kým pochopia, koľko tým získajú. Menej prachu, otvorenejší priestor, viac svetla a viac úložného priestoru.

spálňa-2
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Nekupujte nábytok, o ktorom ste presvedčení, že ho nebudete skutočne potrebovať. 

 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu