moderna postel

Ako si správne vybrať posteľ?

Otázka, ktorú si zaručene kladú mnohí z vás. Jedno slovenské príslovie hovorí, že aj na kameni sa vyspíš, keď máš čisté svedomie. Časy sa však zmenili, ľudia spohodlneli a kamene ani čisté svedomie už na dobrý spánok nestačia 🙂 . Bez kvalitnej postele a matraca sa dnes nikto nezaobíde. Navyše, za kúpu solídnej postele sa vám odvďačí okrem chrbtice aj vaše psychické zdravie. Kvalitný spánok, ktorý nam posteľ má poskytovať ovplyvňuje predsa aj našu psychickú pohodu.

Napriek tomu, že človek strávi až tretinu života v spálni, neznamená to, že toľko času musí stráviť aj vyberaním postele. My vám poradíme na čo si dávať pozor v niekoľkých bodoch.

postel na ktorej spi dievca
Zdroj: Pexels.com

Bez metra to nepôjde

Koľko miesta máte v spálni? Nepodceňujte meranie priestoru, do ktorého sa chystáte kúpiť posteľ. Na základe vašich rozmerov môžete zúžiť okruh postelí, z ktorých si napokon budete vyberať. Samozrejme, záleží na tom, či kupujete jednolôžkovú alebo manželskú posteľ.

mentolova calunena postel
Dvojlôžková posteľ

Všeobecne platným pravidlom je, že lôžko pre dvoch ľudí by malo byť široké 160 – 180 cm a dlhé by malo byť aspoň o 25 cm viac než je vaša výška. Možno ste rozmerovým parametrom doteraz neprikladali príliš veľký význam, avšak aj na výške postele záleží. Tá by sa mala pohybovať niekde medzi 40 – 50 cm. Čím vyššia posteľ, tým lepšie pre alergikov, keďže sa tam nevíri toľko prachu. Seniori a ľudia s obmedzenou pohyblivosťou nadštandardnú výšku ocenia pri zdvíhaní sa z postele.

drevena postel s vankusmi
Výška postele by sa mala pohybovať medzi 40 – 50 cm. (zdroj: Pinterest)

Rada odborníka: Ak sa vám zapáčila posteľ ktorá je nízka, no vy preferujete vyššiu posteľ, ľahko ju zvýšite hrubším matracom.

Vyberte si štýl

Vaša spálňa by mala pôsobiť ako jeden harmonický celok, a preto je dôležité vybrať si posteľ, ktorá zapadne do jej štýlu. Nič nepokazíte čalúneným, dreveným či kovovým rámom. Ak si zvyknete pred spaním čítať knihu, siahnite po posteli s textilným čelom. Nielenže sa vyhnete chladnej stene, ale navodí aj útulnejší dojem.

siva calunena postel
Dvojlôžková posteľ s odkladacím priestorom

Na posteli z dreva snáď ani nenájdeme mínusy – je prírodná, stabilná aj trvácna. Drevené postele nás neustále utvrdzujú v tom, že nikdy nevyjdú z módy. Ak máte menšiu spálňu, určite využite priestor pod posteľou na odkladanie vecí. Môžete sa rozhodnúť, či si vyberiete posteľ na vyšších nožičkách, alebo si rovno kúpite posteľ s odkladacím priestorom.

biela postel
Posteľ z bieleho dreva s úložným priestorom (zdroj: happybeds.co.uk)

Mnohí pri výbere manželskej postele kladú dôraz aj na to, aby mala vyššie nožičky. Táto požiadavka nesúvisí len s potrebou ľahšieho upratovania pod posteľou alebo voľným priestorom pre odkladanie škatúľ. Podľa odborníkov človek počas spánku vypotí minimálne liter potu. Pri dvoch osobách na jednej posteli to už je značný objem tekutiny. No ak je konštrukcia postele na nožičkách, cez deň sa matrac účinnejšie odvetráva zhora i zdola.

postel na nozickach
Vďaka posteli na vyšších nožičkách sa matrac odvetráva zdola aj zhora. (Zdroj: vasnairdesign.com)

Odporúčame vyhnúť sa posteliam, ktoré sú vyrobé z plastu, či z drevotriesky. Zväčša sú lepené rôznymi lepidlami, ktoré sa po čase vyparujú – o vŕzganí a kvalite nehovoriac.

Ten správny matrac

Pri výbere matracu na dvojlôžkovú posteľ treba brať ohľad aj na partnera. Mnohí mi dáte za pravdu, že nie je nič horšie ako mať na manželskej posteli dva oddelené matrace. V tomto prípade sa oplatí investovať peniaze do jedného veľkého matracu. Ak sa však s partnerom výrazne líšite hmotnosťou, jeden veľký spoločný matrac nemusí byť pre vás tá správna voľba. Nechajte si poradiť od odborníka a nakombinujte si svoje matrace podľa vašich potrieb.

matrac na postel
Výberu matracu by ste mali venovať dostatočnú pozornosť i čas. (zdroj: Pinterest)

Základné pravidlo znie, že pružinový matrac sa zásadne umiestňuje na pevný rošt a penové či sendvičové matrace na pružný (lamelový) rošt. Nepodceňujte toto pravidlo, pretože od neho závisí nielen kvalita spánku, ale i harmónia v spálni.

Posteľ je jeden z najviac využívaných kusov nábytku v domácnosti. Určite sa doň oplatí zainvestovať, pretože každé ráno vám pripomenie to, ako ste sa pri jej výbere rozhodli. Pre dizajn aj kvalitu na jednom mieste navštívte náš eshop https://ikuchyne.sk/eshop/postele/