Ako vybrať to najlepšie sedenie do obývačky?

Sedačka je dominantným prvkom v celej obývačke. Jej výber by mal byť preto premyslený. Pri vstupe do miestnosti totiž pritiahne najviac pozornosti práve ona. Pri otázke, ako zariadiť obývačku, je potrebné myslieť najmä na samotné sedenie, ktoré vie celý vzhľad obývacej miestnosti zmeniť.

sedacka 1
Rohová sedačka vie ušetriť veľa miesta. Zdroj: iKuchyne.sk

Existuje veľké množstvo rôznych typov sedení do obývačky. Nemusí ísť len o sedačku. Môže to byť pokojne aj kreslo alebo taburetka. Na výber máte naozaj široké spektrum výrobkov. Vďaka nim si aj vy môžete zariadiť túto miestnosť presne podľa svojich predstáv.

Ako zariadiť obývačku s ohľadom najmä na sedenie? 

Pri zariaďovaní obývačky je potrebné myslieť najmä na sedenie, ktoré nielenže dotvára celkový tvar miestnosti, ale je dôležité aj pre oddych. Obývačka je totiž frekventovaným miestom. Na sedačke alebo v kresle nebudete sedieť len vy, ale aj vaša návšteva.

sedenie
Leňošky sú skvelým sedením do veľkých obývačiek. Zdroj: iKuchyne.sk

Keď začnete rozmýšľať nad tým, ako zariadiť obývačku, začnite najmä od sedačky.  Následne sa od jej štýlu, materiálu a farby odrazte. Podľa sedačky vyberajte kreslá, nejaké dizajnové stoličky alebo aj stolíky. 

Typy sedení

Sedenie v obývačke nie je len o sedačke. Existujú aj ďalšie typy sedení, ako napríklad:

  • kreslo, 
  • taburetka, 
  • sedací vak,
  • lavice, 
  • leňošky.
taburet
Taburetky skvelo slúžia aj ako odkladací priestor. Zdroj: iKuchyne.sk

Kreslá patria medzi obľúbené typy sedení. Tí, ktorí nevedia, ako zariadiť obývačku s ohľadom na pohodlnosť, by na ne mali staviť. V kresle sa dobre sedí pri akejkoľvek činnosti. Môžete v ňom čítať knihu, pozerať film alebo len tak sedieť a konverzovať. Kreslá sú aj veľmi štýlové, elegantné a často sa do obývačky perfektne hodia. 

Taburetka je ďalším typom. U nás nie sú až tak obľúbené a často ani využívané. Väčšinou spĺňajú len dizajnovú stránku. Rovnako sú na tom aj lavice. Tie sa však často nachádzajú pri oknách a skvelo ich dopĺňajú. 

lavica
Lavice sú zaujímavým kúskom do obývačky. Zdroj: iKuchyne.sk

Ak máte radi domácu pohodu, sedacie vaky sú dnes ako stvorené na príjemné sedenie. Sú štýlové a mnohé sú aj v elegantnom prevedení. Do obývačky ich jednoducho zakomponujete. Vhodné sú na príjemný oddych. 

Posledným typom sú leňošky, ktoré sa hodia hlavne do väčšej obývačky. Ak neviete, čo s prázdnym miestom, leňoška je na to ako stvorená. Príjemne sa na nich sedí a sú vhodné na ležanie a oddychovanie. Najčastejšie sú v elegantnom prevedení.

zamatovy taburet
Aj taburetky môžu byť elegantné a štýlové. Zdroj: iKuchyne.sk

Sedenie do malých obývačiek

Neviete, ako zariadiť obývačku malých rozmerov? Nie ste jediní. Mnohí s malými obývacími priestormi často bojujú. V tomto prípade treba vyberať sedenie, ktoré ušetrí veľa miesta. Zároveň však musí poskytnúť dostatok miesta na sedenie.

sedacka 4
Do menších obývačiek sa hodia aj menšie sedačky. Zdroj: iKuchyne.sk

Skvelou voľbou je v tomto prípade rohová sedačka. Tá vie ušetriť priestor tým, že využije aj roh. Okrem toho, takéto sedačky vedia poskytnúť veľa miesta na sedenie. V mnohých prípadoch sú aj rozkladacie a majú úložný priestor. 

lenoska
Leňošky nájdete v mnohých prevedeniach. Zdroj: iKuchyne.sk

Ako zariadiť veľkú obývačku a vybrať do nej sedenie?

Mnohí by si mohli myslieť, že veľké obývačky nie sú ťažké na zariaďovanie. Opak je však pravdou. Veľké obývačky sú náročné na nábytok, a ak ho nemáte dostatok, pôsobia prázdno. V prázdnej obývačke sa necítite dobre. Mnohí preferujú najmä útulné a rodinné prostredie. 

Ako zariadiť obývačku veľkých rozmerov? Stavte na veľkú sedačku, ktorá dokáže zaplniť dôležité miesto. Ak máte vysoké stropy, zvoľte aj vysoké skrine. Dobrou voľbou sú vstavané skrine

zelena sedacka
Do väčších obývačiek sa hodia väčšie sedačky. Zdroj: iKuchyne.sk

Okrem sedačky zvoľte aj iné sedenie, ako napríklad leňošky, ktoré dokážu celú miestnosť skvelo doplniť. Staviť môžete aj na väčšie sedacie vaky alebo kreslá.

Vedeli ste, že

Okrem spomínaných sedení môžete do obývacej izby pokojne dať aj stoličky. Musia sa však hodiť k sedačke a byť správne umiestnené.  Vhodné sú aj barové stoličky, ak máte nejaký vyvýšený stôl alebo bar.

ruzova sedenie
Mnohé sedačky sa dajú aj rozložiť a poskytnúť viac miesta. Zdroj: iKuchyne.sk

Ak ani vy stále neviete, ako zariadiť obývačku, nevešajte hlavu. Základom je nejaký hlavný bod, od ktorého sa odrazíte. Sedačky, taburetky alebo leňošky sú základom každej obývacej izby. Myslite však nielen na štýl, ale aj komfort.

Sedenie do obývačky nemusíte vyberať naraz. Ak už viete, akú sedačku chcete, no kreslo ste k nej nenašli, nevadí. Správnu kombináciu môžete nájsť aj po určitom čase. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu