ako vyčistiť sedačku pred Vianocami

Ako vyčistiť sedačku pred Vianocami?

Tiež celý rok odkladáte čistenie sedačky? Vianoce nám už pomaly klopú na dvere a teraz je ten správny čas pustiť sa do čistenia, skôr ako nás predbehnú zoznamy k nákupom spolu s ďalšími neodkladným prácami, ako napríklad vianočné pečenie a vianočná výzdoba. Spôsobov ako vyčistiť sedačku, je veľmi veľa, tak sa pozrime na to, ktorý je ten správny pre Vašu sedačku.

ako vyčistiť sedačku pred Vianocami
Vianočná výzdoba a sedačka nachystaná v plnej kráse (Zdroj: Pinterest)

Sedačka z ekokože

Je potrebné rozlíšiť to, z akej kože je vaša sedačka. Ak si to náhodou nepamätáte, radšej si to overte, pretože pravá koža je o čosi náročnejšia. Pravej koži rozhodne neuškodí svetlá handrička namočená v slabom roztoku vody a mydla s nižším PH (napríklad detské). Rozhodne však nepoužívajte prostriedok na riady s odmasťovacou schopnosťou. Na tieto sedačky nie je vhodné použiť kefy, preto ak máte domácich miláčikov – najskôr poriadne povysávajte.

pes na sedačke
Hladký povrch je ideálnou voľbou, keď vlastníte štvornohých miláčikov (Zdroj: pexels.com)
Sedačka Lounger
Sedačka Lounger s efektom popraskaného koženého povrchu (Zdroj:ikuchne.sk)

Ekokožu môžete rýchlo vyčistiť aj vlhčenými utierkami pre deti, ktoré majú neutrálne PH. Aspoň 1-2x ročne je vhodné dôkladne ošetriť celú sedačku prípravkom určeným na ekokožu, keďže nie sú vhodné prípravky na pravú kožu a naopak prípravky na pravú kožu zase nie sú vhodné pre ekokožu. Postačí Vám na to špeciálny sprej, ktorý následne rovnomerne jemne rozotriete handričkou po celom povrchu a necháte pôsobiť a vsiaknúť.

Kožená sedačka v hnedej farbe v štýle Chesterfield, koža ktorá vydrží aj desaťročia (Zdroj: iKuchyne.sk)

Vedeli ste, že

Ekokoža nie je zvieracia koža z ekologického chovu, ale je umelo vyrobená zo syntetického materiálu. Podarilo sa ju vyvinúť chemikovi Hermanovi Staudingovi už počas 2. Svetovej vojny v Nemecku. Základ tvorí textilný podklad, na ktorý sa následne nanáša vrstva polyuretánu, čím je zaručená odolnosť voči oderu, priedušnosť a tiež veľká škála farieb.

Ako vyčistiť sedačku z pravej kože?

Svetlá kožená sedačka
Svetlú koženú sedačku dobre naimpregnujte,, aby odolávala škvrnám (Zdroj:pixabay.com)

Pravá koža sa prekvapivo znesie aj s krémom. Naše mamy používali aj klasickú Indulonu, dokonca aj jedlý olej. V súčasnosti je však trh plný vhodnejších prípravkov na pravú kožu, ako je sprej, olej, krémy a podobne. Nechajte si poradiť u výrobcu alebo v špecializovanej predajni. Počítajte však s tým, že sedačku je vhodné čistiť večer, nakoľko je potrebné aby ste cez noc nechali prostriedok vsiaknuť. Ak máte doma staršiu koženú sedačku a neošetrovali ste ju pravidelne, bude ideálne ak proces zopakujete niekoľkokrát za sebou, aby ste dosiahli požadovaný efekt.

TIP:

Pri kúpe sedačky, nezabudnite kam ju budete  umiestňovať. Ak by ste ju museli dať blízko radiátora, koža sa začne rýchlo vysúšať a časom aj praskať. Je vhodné dodržať vzdialenosť 50 cm a viac. V prípade, že sedačka bude v nevyhnutnej blízkosti radiátoru, zvážte radšej kúpu látkovej sedačky.

  Látková sedačka

Tmavozelená zamatová sedačka Cosy Velvet
Tmavozelená zamatová sedačka Cosy Velvet (Zdroj: ikuchyne.sk)

Čoraz viac domácností obľubuje práve látkove sedačky, pretože trendy a tiež cenovo dostupné. Pred samotným čistením je vhodné sedačku celúpovysávať, nakoľko by špiny mohli spôsobiť dalšie škvrny po navhlčení povrchu. Časti sedačky, ktoré sa dajú odpojiť, je najlepšie vonku pred čistením vyprášiť.

Nadčasová sivá sedačka Nordic
Nadčasová sivá sedačka Nordic so severským nádychom (Zdroj: ikuchyne.sk)

Ideálne je teda spraviť si roztok z mydla a vody a povrch jemne postriekať sprejom. Je dôležité dodržať čistenie jednotlivých sekcií, pretože ak by ste čistili iba jeden kúsok, tak by Vám zostali po zaschnutí nepekné mapy a následne by ste sa do toho museli pustiť ešte raz. Takto postriekanú časť sedačky následne čistíme navlhčenou handričkou z mikrovlákna.

Následne vezmeme ďalšiu mikrovláknovú handričku, tentokrát suchú, aby sme finálne nasiakli zvyšnú nečistotu z povrchu a necháme presušiť cez noc. Odpojené časti môžete oprieť o radiátor, aby rýchlejšie vyschli. Ak by ste sa potrebovali zbaviť zápachu zo sedačky, môžete pridať trochu octu do spreja hneď na začiatku. Nebojte sa toho, ocot po vyschnutí sedačky už nebudete cítiť.

TIP:

Môžete si zaobstarať aj sprej určený na čalúnené sedačky. Taktiež je obľúbený práve autosprej na čalúnenie vo vozidlách, ktorý je veľmi účinný. Postup môžete opakovať rovnako s mikrovláknovou handričkou. Vždy však najskôr skúšame prípravok na malom kúsku a povrchy s dlhším vlasom ako napríklad zamat po vysušení jemne “učešeme” kefkou.

Sedačka Heaven
Sedačka Heaven má látku s jemnou kresbou štruktúry, ktorá hravo skryje malé škvrny (Zdroj: ikuchyne.sk)

Tak čo, pustíte sa do toho? Po našich šikovných tipoch ako vyčistiť sedačku, to hravo zvládnete a namiesto jedného seriálu večer, Vás potom bude čakať krásny svieži gauč, v ktorom bude radosť sedieť. Úplne na záver, môžete svojmu gauču dodať ešte punc v podobe príjemných vankúšikov s motívom Vianoc. Nepochybíte aj s trendy lesklými a pletenými, ktoré sa tešia veľkej obľube práve počas vianočného obdobia. Tak bude váš dominantný kus nábytku žiariť novotou aj čistotou a zaujme každý pohľad.

Zlatý vankúš s flitrami
Zlatý vankúš s flitrami dodá správny sviatočný lesk (Zdroj: ikuchyne.sk)
snehobiely vankúš z bavlny
Príjemný snehobiely vankúš z bavlny v trendy štrikovanom prevedení (Zdroj: ikuchyne.sk)