bývanie

Ako zveľadiť bývanie po novom roku?

Napriek snahe udržiavať naše príbytky v najväčšom poriadku sa miestami nevyhneme zhromažďovaniu veci, ktoré sa časom stávajú nepotrebnými. Ľahko si osvojíme zlé návyky a skrine sa nám topia v množstve nevyužitého oblečenia, a obchádzame izby plné nepotrebných vecí. S príchodom nového roka máme väčšiu potrebu spraviť svoje bývanie úhľadnejším a priestor organizovanejším. Ako sa jednoducho pustiť do práce a zveľadiť svoje bývanie pomocou jednoduchých tipov?

skrinka
Zdroj: Pinterest

Osvojte si minimalizmus 

Kľúčom k organizovanému priestoru je vytvoriť si prostredie zodpovedajúce určitej štruktúre. Minimalistický štýl sa v zásade vyhýba skladovaniu vecí, ktoré sú neužitočné. Zameriava sa na  predmety a nevyhnutnosti každodennej potreby, ktoré sú dôležité pre život. Riadi sa jednoduchým princípom, pokiaľ ste veci nevyužili dlhšiu dobu, pravdepodobne nie sú užitočnými a môžete ich posunúť ďalej. Samozrejme, existujú tu výnimky, ale naozaj vo väčšine prípadov platí, že pokiaľ ste vec nevyužili celý rok, pravdepodobne tak neurobíte ďalší.

bývanie
Minimalistický štýl bývania. Zdroj: Pinterest

Zbavte sa nepotrebného

Veľké množstvo vecí zahlcuje životný priestor a dokonca môže negatívne vplývať na produktivitu. Aj práca v čistom prostredí je oveľa efektívnejšia. Niekedy je naozaj potrebné veci vyhodiť a neodkladať ich na “horšie časy”, ktoré sa zväčša neukážu. Dokonca existuje teória, že ešte dnes môžete vyhodiť 48 vecí, ktoré vám zbytočne zaberajú priestor v domácnosti.

policky
Organizujte a usporiadajte si priestor. Zdroj: Pinterest

Tip 

Staré obmente za nové. Naozaj veľmi jednoduchý krok, ktorý ste sa možno chystali urobiť už dávno, avšak stále vám v tom niečo bránilo – financie, potreba využitia. Diera v gauči už nepôjde zaplátať, ani šmuhu na koberci už nevyperiete. Ak sa to dá, nájdite si jednoduché triky, ako opraviť čokoľvek. Nemusíte vyhadzovať, pokiaľ je tu tá možnosť. Ak to však nejde, nebojte sa investovať.

Zmena energie – Feng shui

Niekedy je potrebná zmena, ktorá nezasahuje výhradne do triedenia vecí, ale pozmeňuje formu ich umiestnenia. Podľa čínskeho umenia Feng shui správnym umiestnením nábytku, dochádza k odlišnému toku energie. Následne tým ovplyvníte celkovú harmonizáciu prostredia a pôsobenie energií. Feng shui učenie poskytuje súbor rád, ktoré sa dajú aplikovať v dizajne príbytkov, a tým jednoducho zveľadiť bývanie na úrovni energií.

kniznica
Minimalizmus v priestore. Zdroj: Pinterest

Môžete začať základnými zmenami, ktoré použijete v príbytku

  • Každý roh v obývacej miestnosti vyplnte čímsi – soškou, kvetmi, knižnicou, kreslom alebo lampou. Keďže sa tu stretáva celá rodina, je vhodné, aby tu mal každý člen svoje miesto. Pohovku umiestnite oproti dverám a oknám v miestnosti. 
  • Vyhnite sa nábytku s ostrými hranami. 
  • Stred miestnosti v obývacej izbe nechajte prázdny, zabezpečíte tým voľný tok energií. 
  • Dôležitým miestom pre rozvoj osobnosti je pracovný stôl. Je vhodné ho umiestniť oproti dverám, aby ste priamo videli na človeka, ktorý vstupuje do miestnosti. Prioritný je i poriadok na pracovnom stole. Ideálne je mať veci na jednom mieste, úhľadne upravené. 
  • Nezabudnite ani na malý doplnok, akým je rastlina. Príjemne harmonizuje prostredie a prezentuje súlad, ktorý v živote hľadáme. 
predsien
Predsieň. Zdroj: Pinterest
  • Dôležité je umiestniť posteľ k stene. Pokiaľ túžite po partnerovi, je vhodné, aby bola postel prístupná z oboch strán. Nie je prospešné mať v spálni zrkadlo, ktoré odráža posteľ. Môže mať negatívny vplyv na súžitie partnerov a vzývať tretiu osobu do vzťahu. 
  • Kúpeľňa je z pohľadu energetického jadra výmeny energií veľmi zložitým miestom. Voda predstavuje práve bohatstvo, ktoré odchádza z našich domovov. V tomto prípade možno podniknúť len malé kroky, akými je napr. zatvárať všetky odtoky a symbolicky uschovať  kamene do dekoratívnej misky. 
  • V jedálni je vhodné mať okrúhly stôl, ktorý má za následok posilnenie vzťahov a harmonické spolunažívanie v partnerskom i rodinnom kruhu. Nestavia jedincov do opozície, čo má dobrý dôsledok na vzťahy. 
  • Pokiaľ máte v predsieni umiestnené zrkadlo, dbajte o to, aby ste sa v ňom pri vchode do domu nevideli. Môže to negatívne vplývať na energiu, ktorú so sebou prinášate. Práve tým, že sa vystavíte kontaktu so zrkadlom, sa vaše energia odráža späť, čo môže mať negatívny vplyv na vás.
kuchyna
Ilustračný obrázok kuchyne. Zdroj: Pinterest

Začnite kuchyňou 

Možno ste práve rozmýšľali nad reorganizáciou izieb, pracovní a kuchyňa vám nezišla ani na um, pretože sa javí na prvý pohľad tak čistá a uhladená. Na oplátku začnite práve tu, v srdci mnohých domovov. Zamerajte sa na triedenie trvanlivých potravín, čistenie poličiek s koreninami a čajmi. Tona múky, ktorá zostala od vianočného pečenia. Zbavte sa odretého riadu, nepotrebných párov labiek. Možno ste práve rozmýšľali nad obmenou jedálnička, správna chvíľa vypratať potraviny, ktoré viac nebudete potrebovať.

vitrina
Organizovaná kuchyňa má svoje čaro. Zdroj: Pinterest

Vyčistite si priestor na spanie a prácu 

Dôležitým životným priestorom sú práve tieto dva medzníky, kde trávime množstvo hodín. Je potrebné, aby bol náš pracovný stôl usporiadaný. Výnimkou nie je ani posteľ, nočný stolík a okolie. Zbavte sa nepotrebných vecí, ktoré sú v miestnosti zbytočné. Uplatnite minimalizmus a oprášte všetky staré kúty. Veci, ktoré vám nečinne ležia v izbe už dlhé mesiace sú zrejme naozaj nepotrebné a môžete ich darovať niekomu inému, kto ich využije. Ľahko si osvedčíte metódu, čím menej vecí, tým čistejšie zmýšľanie a pokojnejšia myseľ. Ak je to možné, pokúste sa oddeliť tieto dva dôležité priestory. Každé pochopiteľne predáva výraznú energiou, ktorá ovplyvňuje naše vnímanie. 

Priestor na prácu oddeľte od spálne. Zdroj: Pinterest
Priestor na prácu oddeľte od spálne. Zdroj: Pinterest

Šatník 

Veľa z nás začína upratovanie práve šatníkom. Táto stratégia nemusí byť vôbec zlá. Stáva sa však v konečnom dôsledku produktívna a realistická? Koľkí z nás sa naozaj zbavia všetkého nepotrebného oblečenia a v skrini im zostanú len kúsky, ktoré reálne nosia? Ťažko sa zbavujeme oblečenia a skrine sa nám ľahko plnia zbytočnosťami. Použite opäť jednoduchú metódu, ak ste si vec na seba nezobrali rok, pravdepodobne tak neurobíte ani ďalší. Nebojte sa triedenia vecí a vpustite do svojho šatníku čistý vzduch.

satnik
Ilustrácia usporiadania šatníku. Zdroj: Pinterest

Veľmi jednoduchou radou na záver je nezhromažďovať veci, ktoré reálne nepotrebujete, teda sú vám neužitočné. Zamerajte svoju pozornosť na dôležité produkty a pomôcky do domácnosti, ktoré sú pre vás nevyhnutné. Vyhýbajte sa materializmu. Zhromažďovanie nepotrebných vecí vás oberá o energiu, nielen tú, ktorú vkladáte do upratovania, ale tiež tú, ktorú v miestnosti zaberajú. Naučte sa vyhadzovať veci, ktoré sú neužitočné a v závere si osvojte minimalizmus. Naozaj nepotrebujete nespočetné množstvo predmetov a vecí.

komoda
Nezabudnite si potriediť ani komody a skrinky. Zdroj: Pinterest

Tip na záver 

Venujte svoju pozornosť i kúpeľni vo vašom príbytku. Zbavte sa drogérie, ktorá je už mesiace po záruke. Taktiež nezabudnite na lieky, ktoré je potrebné pretriediť. V neposlednom rade sa venujte i starým správam, listom a novinám, ktoré zaberajú poličky úplne zbytočne. Odložte si dôležité dokumenty na jedno miesto a ostatné papiere vyhoďte.