platforma

Ktorá manželská posteľ je pre vás tá pravá?

Chcete kúpiť novú posteľ, ale nie ste si istí pre akú posteľ sa rozhodnúť? Na spontánne rozhodnutia môžete nemilo doplatiť, pretože sa môže stať, že vybraná manželská posteľ bude príliš veľká alebo príliš malá. Možno sa tiež nehodí k vášmu životnému štýlu a potrebám. Keď sa chystáte vybrat novú manželskú posteľ, musíte si najskôr zistiť niekoľko vecí. Preto je dôležité mať pri výbere postele kontrolný zoznam niektorých bodov. Tu je niekoľko tipov, ako vybrať tú správnu manželskú posteľ.

Poznajte veľkosť svojej spálne.

Toto je, samozrejme, nevyhnutné. Naozaj sa musíte pozrieť do svojej spálne, aby ste mohli určiť veľkosť postele, ktorá sa do nej zmestí. Ak je vaša izba príliš malá, veľká manželská posteľ nebude vhodná, pretože nezostane priestor na chodenie po miestnosti a na ďalší nábytok, ktorý budete potrebovať vo vnútri spálne. Veľkosť vašej spálne vám tiež pomôže pri výbere typu postele, výšky postele a čela postele. Aby ste sa vyhli hádaniu, zapíšte si rozmery svojej spálne na list papiera a prineste si ho so sebou.

postel krasnany
Primeraná veľkosť postele k rozmerom spálne je dôležitá (zdroj: ikuchyne.sk)

Vedeli ste, že: 

Štandardné rozmery manželskej postele sú 160 x 200 cm a 180 x 200 cm, pričom najpredávanejšie sú tie väčšie. Nie každý sa uspokojí so šírkou 160 cm, nakoľko máme tendenciu sa pri spánku neobmedzovať. 

luxusná postel
Dizajnové postele v dostupnej cenovej kategórii (zdroj: ikuchyne.sk)

Manželská posteľ sa zhoduje s dizajnom spálne

Vaša posteľ bude ústredným bodom vašej spálne, takže sa uistite, že  bude vyzerať vo vašej spálni dobre. Ak sa pokúšate dosiahnuť klasický dizajn, potom si zaobstarajte klasickú posteľ so všetkými rezbami spojenými s krásnou látkou poťahov na postele. Môžete hľadať návrhy spální, ktoré vám môžu pomôcť pri hľadaní správnej postele, ktorá sa zmestí do vášho konceptu interiéru. Môžete sa inšpirovať aj našimi realizáciami na našej webovej stránke.

apartman
Zdroj: iKuchyne.sk

Pozrite sa na funkcie postele

Rozhodnite sa, či chcete posteľ využiť na iný účel, okrem pohodlného miesta na spanie. Možno budete potrebovať úložný priestor pod podložím, aby ste si odložili svoje veci a ušetrili miesto. Existuje toľko spôsobov, ako dosiahnuť čo najväčšiu multifunkčnosť manželskej postele. Môžete si tiež zaobstarať posteľ so vstavanými nočnými stolíkmi a policami. Môžete mať dokonca posteľ prispôsobenú vašim potrebám. Takto prispôsobené postele sa však vyrábajú väčšinou na mieru vzhľadom na individuálne požiadavky klienta, čo sa však odrazí aj na cene.

postel s uloznym priestorom
Posteľ s úložným priestorom (zdroj: ikuchyne.sk)

Výber použitého materiálu

Postele sú vyrobené z rôznych materiálov. Musíte sa rozhodnúť, či chcete, aby to bolo drevo, mosadz, nehrdzavejúca oceľ, čalúnenie, bambus alebo trstina. Môžete tiež premýšľať, či chcete, aby bola s čelnou doskou, so stúpačkou alebo bez nej. Ak by ste chceli spálne Zen, tak je do nej vhodná drevená alebo bambusová manželská posteľ. K modernému štýlu sa hodí čalúnenie, najčastejšie zamatové. Rovnako moderné a luxusné sú aj kožené postele. Veľmi moderné sú tiež postele s tkaninou, ktoré sa hodia ako k industriálnemu, tak i k škandinávskemu štýlu.

drevena postel
Drevená posteľ navodí útulnú atmosféru (zdroj: Pinterest)

Vyberte typ postele

Na výber sú vzduchové postele, kabínové postele, postele s baldachýnom,  rozkladacie postele, hojdacie postele, loftové postele, postele Murphy (nástenné), postele šetriace priestor, vodné postele a postele na platforme. Vyberte si typ postele, ktorý bude vhodný pre vašu spálňu. Nezabudnite si skontrolovať všetky interiérové charakteristiky, aby ste sa uistili, že vybraná posteľ je tá správna.

zavesna postel
Závesná posteľ oživí interiér (zdroj: Pinterest)

Investujte do kvality

Nevyberajte si posteľ len na základe vzhľadu a ceny. Uistite sa, že je kvalitná. Pozrite sa na posteľ, ako na dlhodobú investíciu. Môžete vyhľadávať rôzne značky postelí na základe recenzií a odporúčaní. Existuje veľa recenzií online, ktoré môžete nájsť na samotných nákupných portáloch. To vás môže sprevádzať pri nakupovaní. Po výbere postele si zaobstarajte kvalitný matrac, ktorý s ňou môžete spárovať. Uistite sa, že je posteľ spolu s matracom pohodlná. Veľa obchodov ponúka pri nákupe postele možnosť dokúpiť si aj vhodný matrac.

minimalisticka postel
Postele s tkaninou sú nadčasový kúsok (zdroj: ikuchyne)

Pri výbere matraca patrí medzi najdôležitejšie aspekty tvrdosť matraca. Pri voľbe tvrdosti matraca máme tendencie vyberať matrac podľa tuhosti matraca, na ktorú sme zvyknutí, avšak správnu voľbu tvrdosti matraca ovplyvňuje v najvyššej miere váha človeka. Ľudia s vyššou váhou by si mali vyberať skôr tvrdšie matrace, a naopak ľudia s nižšou váhou si môžu vyberať z matracov mäkších. Výber tvrdosti matraca by sa taktiež mal odvíjať od spôsobu spania. Ak spíme väčšiu časť noci na boku, mali by sme zvoliť mäkší matrac, ak na chrbte alebo na bruchu bude pre nás vhodnejší matrac tvrdší.

Posteľ nie je len obyčajný nábytok. Je to niečo, čo používame každý deň dlhé hodiny, keď spíme a potrebujeme odpočinok. Nezabudnite si vybrať naozaj dobrú posteľ a dobrý matrac. Môžete sa inšpirovať aj našou ponukou na e-shope ikuchyne.sk.