Ako (ne)vyberať konferenčný stolík. Zdroj: Pinterest.com

Akým konferenčným stolíkom sa (ne)vyhýbať

Konferenčný stolík je skvelým dekoračným doplnkom v obývačke, praktickým úložiskom a čo je najdôležitejšie, je to miesto, kde môžete položiť šálku, knihu alebo občerstvenie. Áno, konferenčný stolík je nepochybne jedným z najdôležitejších bodov obývačky. Ľudia naň upriamujú zrak hneď ako vstúpia do obývačky, a preto jeho umiestnenie ovplyvní štýl celej miestnosti. Pri jeho výbere je dôležité nájsť rovnováhu a harmóniu. Keďže vieme, že výber konferenčného stolíka nie je vždy ľahký, rozhodli sme sa zdieľať najčastejšie chyby pri kúpe konferenčného stolíka, aby ste sa im vy mohli vyhnúť.

Nesprávna veľkosť, tvar či rozmiestnenie

Konferenčný stolík by mal upriamiť pozornosť, no nie ju odpútať od celkového “feelingu” bytového dizajnu. Obdĺžnikové stoly sa hodia do väčšiny priestorov, zatiaľ čo okrúhle stoly navodzujú pocit väčšieho a vzdušnejšieho priestoru.

Štýlový kovový konferenčný stolík dodáva priestoru vzdušnosť. Zdroj: myparadisii.com
Štýlový kovový konferenčný stolík dodáva priestoru vzdušnosť. Zdroj: myparadisii.com

Konferenčný stolík a jeho výška

Výška konferenčného stolíka je dôležitá. Nie je nič horšie ako konferenčný stolík, ktorý je buď príliš vysoký alebo nízky. Aby ste sa uistili, že sa vo vašej obývacej miestnosti budete cítiť príjemne, vyberajte taký stolík, ktorý má takú istú výšku ako sedenie na vašej sedačke, alebo o cca 5 cm nižší. Vyhnete sa tak zvláštnemu prvému dojmu. Všeobecne však platí, že váš konferenčný stolík by mal mať rovnakú výšku ako okolité sedenie.

Tvar stolíka a jeho umiestnenie

Po tom, čo ste vyriešili otázku výšky stolíka, je čas vybrať ten správny tvar. Výber medzi štvorcovým, obdĺžnikovým, okrúhlym alebo oválnym konferenčným stolíkom sa často zmenšuje na požadovanú dĺžku a kapacitu priestoru. Zvyčajne by váš stolík mal byť cca 40 cm od sedačky – akákoľvek iná vzdialenosť bude pôsobiť neprimerane blízko alebo ďaleko.

Medzi vašim konferenčným stolíkom a televízorom či krbom by ste mali rátať s minimálne 50-70 cm, aby ste mali dosť miesta a aby priestor dýchal a nebol zahltený veľkým množstvom nábytku.

Ak chcete zistiť ideálnu šírku konferenčného stolíka, zmerajte vzdialenosť medzi pohovkou a televízorom a odčítajte cca 1 meter.

Dajte si záležať na rozložení nábytku v obývačke. Zdroj: Etsy.com
Dajte si záležať na rozložení nábytku v obývačke. Zdroj: Etsy.com

Balans

Ďalšou užitočnou radou, ktorou sa treba riadiť pri výbere konferenčného stolíka, je jeho „váha“. Inými slovami, mal by dopĺňať ostatný nábytok v miestnosti, aby pôsobil v miestnosti proporčne a vyvážene. Čo to vlastne presne znamená? Ak má vaša pohovka vysoké chudé nohy, vyberajte stôl, ktorý je pevný až po zem alebo má kratšie robustnejšie nohy. V opačnom prípade, ak vaša pohovka nemá viditeľné nohy, vyberte si konferenčný stolík, ktorý má vyššie chudšie nohy. Jeden interiérový dizajnér raz povedal, že keď má izba príliš veľa „nôh“, nevytvára to príjemný uzemnený pocit.

Kombinácia sedačky a konferenčného stolíka na nožičkách. Zdroj: Pinterest.com
Kombinácia sedačky a konferenčného stolíka na nožičkách. Zdroj: Pinterest.com

Zvážte vaše vlastné potreby

Dobrý konferenčný stolík musí byť stabilný a vhodný na taký účel, pre aký si ho chcete kúpiť do vašej domácnosti. Pri výbere správneho konferenčného stolíka pre vás a vašu rodinu by ste samozrejme mali brať do úvahy váš životný štýl. Potrebujete kúsok, do ktorého sa zmestí veľa vecí? Zvážte taký stolík, ktorý má aj zásuvku, do ktorej všetky veci môžete skryť. Patríte k tým, ktorí neustále hrávajú spoločenské hry v obývacej izbe? Uistite sa, že je to pohodlný kúsok, pri ktorom sa môže zhromaždiť viacero ľudí. Máte pri pozeraní televízie tendenciu vyložiť si nohy na konferenčný stolík? Možno je pre vás lepšou voľbou ako samotný stolík práve otoman. Ak ste milovníkom kníh či časopisov, budete siahať po stolíkoch, ktoré majú aj odkladací priestor pre tento účel.

Pokiaľ ide o konferenčné stolíky, ktoré sú vhodné pri deťoch, vyberajte si kúsok, ktorý nemá ostré hrany a nie je vyrobený zo skla. Počuli sme už dosť hororových príbehov detí, ktoré rozbili sklá na konferenčných stolíkoch. Nie je to dobrý nápad.

Konferečný stolík s úložným priestorom. Zdroj: iKuchyne.sk
Konferečný stolík s úložným priestorom. Zdroj: iKuchyne.sk
Stabilný konferenčný stolík set 2ks. Zdroj: iKuchyne.sk
Stabilný konferenčný stolík set 2ks. Zdroj: iKuchyne.sk

Materiál si vyberajte opatrne

Keď už hovoríme o materiáloch, konferenčné stolíky môžu byť veľmi rozmanité. Existujú priemyselné z kovu, sofistikovanejší vzhľad ponúkajú materiály ako sklo kombinované s mosadzou alebo oceľou. Pred nákupom dokonalého konferenčného stolíka si vyberte niekoľko materiálov, ktoré by mohli vyhovovali vášmu životnému štýlu a mohli by zapadať do vášho priestoru perfektne. Nezameriavajte sa iba na drevo – v ponuke je toľko možností.

Ak máte deti a malý priestor, akrylový (nerozbitný) konferenčný stolík by mohol byť dobrou voľbou ako miestnosť opticky nepreplniť – stolík bude plávať a pôsobiť modernejšie. Ak máte drevené parkety v stredných tónoch, pokúste sa držať ďalej od dreva a vybrať si niečo doplnkové, ako napríklad mramor alebo travertín. Popremýšľajte tiež, či by ste radšej preferovali ľahkú manipuláciu so stolíkom, alebo priestor natrvalo ukotvili s ťažším a pevnejším konferenčným stolíkom.

Konferenčný stolík, povrch je vyrobený z bezpečnostného temperovaného skla. Zdroj: iKuchyne.sk
Konferenčný stolík, povrch je vyrobený z bezpečnostného temperovaného skla. Zdroj: iKuchyne.sk

Konferenčný stolík a jeho alternatívy

Niekedy také nekonvenčné premýšľanie pomôže nájsť dokonalý konferenčný stolík, ktorý možno vôbec nie je stolíkom. Staré kufre, cédrové truhly a otomany sú skvelou alternatívou k typickému konferenčnému stolíku. Každá možnosť ponúka svoje vlastné estetické výhody. Napríklad už spomínané otomany či taburety môžu byť vyrobené z kože alebo krásnych látok, ktoré dodajú miestnosti ďalší vizuálny zážitok a netradičnú textúru. Môžu tiež slúžiť ako miesto na vyloženie nôh bez starostí o dosku stola. Budú dobre fungovať v každej rodinnej miestnosti s “hustou” premávkou.

Zamatový taburet môže skvele plniť funkciu konferenčného stolíka. Zdroj: iKuchyne.sk
Zamatový taburet môže skvele plniť funkciu konferenčného stolíka. Zdroj: iKuchyne.sk
Starý kufor ako konferenčný stolík ideálny k retro, či industriálnemu štýlu. Zdroj: Pinterest.com
Starý kufor ako konferenčný stolík ideálny k retro, či industriálnemu štýlu. Zdroj: Pinterest.com

Ako môžete dekorovať konferenčný stolík

Teraz, keď poznáte najčastejšie chyby pri výbere konferenčného stolíka, podelíme sa s vami o pár základných rád, ktoré vám pomôžu zdobiť ho takým spôsobom, aby ste dosiahli krásny a štýlový výsledok.

  • Použite niekoľko kníh a umiestnite ich na stôl ako dekoráciu v rôznych výškach
  • Naaranžujte misky buď čo najbližšie k sebe alebo pravidelne od seba vzdialené
  • Vystavte svoje kvety alebo rastliny. Sukulentné rastliny sú ideálne, pretože okrem toho, že sú krásne, je ľahké sa o ne starať a udržať ich pri živote
Vkusná dekorácia bytových doplnkov na konferenčnom stole. Zdroj: Urbancompany.com
Vkusná dekorácia bytových doplnkov na konferenčnom stole. Zdroj: Urbancompany.com

TIP NA ZÁVER: Nielen dobre vedieť nakúpiť, ale aj správne sa rozhodnúť a poznať riziká. Toto pravidlo môžete využiť naozaj pri čomkoľvek, nielen pri nákupe konferenčného stolíka. Prípadné rady a tipy nájdete na našom e-shope a na online podpore Live Chat.