Mango, teak, či palisander: Objavte nábytok z exotického dreva. Zdroj: Pinterest.com

Mango, teak, či palisander: Objavte nábytok z exotického dreva

Na svete existuje veľa druhov drevín, ktoré sa používajú na výrobu nábytku. Tie z väčších diaľok zaváňajú pre nás exotikou. Viete, aké čaro prináša do domácnosti také mango, teak, palisander, bambus a mnohé ďalšie? Spoznajte s nami nábytok z exotického dreva, ktorý si určite zamilujete.

Exotické drevo vnesie do vášho interiéru závan jedinečnosti. Zdroj: Pinterest.com
Exotické drevo vnesie do vášho interiéru závan jedinečnosti. Zdroj: Pinterest.com

Nábytok z exotického dreva a jeho výhody

Drevený nábytok dokáže byť nesmierne elegantný a pôvabný, dýcha prírodou, vyžaruje príjemné teplo domova. Hádam ani neexistuje domácnosť, v ktorej by sa neobjavovali drevené prvky. Kým v našich podmienkach je bežná výroba nábytku z drevín ako je dub, buk, smrek, či borovica, v rôznych iných oblastiach sveta sú to, napríklad, aj také mango, teak, alebo palisander. Poznáte ich? Ak ste fanúšikmi exotiky, určite čítajte ďalej.

Nie je žiadnym tajomstvom, že exotický nábytok pochádza z dovozu. Domovinami stromov, z ktorých je vyrábaný, sú najčastejšie tropické a veľmi horúce destinácie, ako je India, Stredná Amerika, či Afrika. Už fakt, že tieto dreviny dokážu prežiť v drsných podmienkach jednotlivých oblastí hovorí o tom, že ich odolnosť bude jednou z ich najoceňovanejších vlastností.

Rôzne dreviny sa pýšia rozličnou farebnosťou, štruktúrou, i vlastnosťami. Zdroj: Pinterest.com
Rôzne dreviny sa pýšia rozličnou farebnosťou, štruktúrou, i vlastnosťami. Zdroj: Pinterest.com

Drevo exotických stromov býva zvyčajne tvrdšie a hustejšie, na aké sme zvyknutí u lokálnych drevín. Obľubu si získalo aj pre svoje unikátne zafarbenie a jedinečnú kresbu, či, dokonca, menej defektov. Práve odolnosť, tvrdosť, netradičná krása a čistota exotických drevín sú tie vlastnosti, ktoré z nich robia ideálny materiál na zariaďovanie interiérov.

Rada odborníka: Niektoré exotické dreviny sú vysoko citlivé na UV lúče a časom môže nábytok z nich meniť farbu. Napríklad, taký teak má tendenciu na priamom slnku zošednúť. Pri výbere dreva pre váš projekt sa preto uistite, že rozumiete ako bude vyzerať po šiestich mesiacoch alebo roku vystavenia svetlu. Taktiež sa zamerajte na informácie o údržbe a starostlivosti o váš exotický nábytok.

Mango

Šťavnaté a sladké plody exotického mangovníka sú populárne po celom svete. Tušili ste však, že rovnako výnimočné, ako populárne ovocie, je aj drevo z tohto stromu?

Jedálenský stôl z manga nadchne každú vašu návštevu. Zdroj: iKuchyne.sk
Jedálenský stôl z manga nadchne každú vašu návštevu. Zdroj: iKuchyne.sk

Silné a robustné drevo Manga nájdeme prirodzene rásť prevažne v Indii, Mexiku, Brazílii, juhovýchodnej Ázii, ale aj v Austrálii. Na rozdiel od mnohých iných tvrdých drevín je mangové drevo pomerne dobre a ľahko opracovateľné, čo z neho robí vynikajúci materiál pre stolárov a výrobcov širokej škály nábytku. Drevo z manga je najčastejšie dostupné v príjemnej svetlej až zlatohnedej farbe.

Jedálenské stoly i stoličky, lavice, príborníky, skrine, či komody z mangového dreva si jednoducho zamilujete. Pre svoju prirodzenú vodeodolnosť sa táto cudzokrajná drevina často používa aj na výrobu exteriérového nábytku. Zaručuje exotický a jedinečný vzhľad za každých okolností.

Príborník z mangového dreva je unikátnym kúskom v domácnosti. Zdroj: iKuchyne.sk
Príborník z mangového dreva je unikátnym kúskom v domácnosti. Zdroj: iKuchyne.sk
A aký nábytok z exotického dreva si viete predstaviť u Vás doma? Zdroj: iKuchyne.sk
A aký nábytok z exotického dreva si viete predstaviť u Vás doma? Zdroj: iKuchyne.sk

Teak

Domovinou teaku je oblasť južnej a juhovýchodnej Ázie, bežne sa vyskytuje napríklad v Indonézii, Thajsku, Bangladéši, Barme, či Malajzii. Existuje veľa druhov teaku a ešte viac drevín, ktoré ho môžu nápadne pripomínať. Jediné pravé teakové drevo je však drevo s botanickým názvom Tectona grandis.

VEDELI STE, ŽE: za najkvalitnejšie teakové drevo je považované to, ktoré pochádza z Thajska? Teak tu má totiž výnimočné podmienky na svoj rast. Nakoľko však bola v minulosti táto drevina nadmerne využívaná na komerčné účely, thajská vláda jej ťažbu zakázala a teaky vyhlásila za ohrozený rastlinný druh.

Teak zvykne mať zlatý, či zlato-hnedý odtieň dreva, časom však tmavne a pod vplyvom priameho slnečného žiarenia zvykne dokonca zošednúť (čomu možno správnou starostlivosťou zamedziť). Na druhej strane teak obsahuje aj obrovský obsah oleja, čo mu dáva najvyššiu odolnosť voči rozkladu spomedzi všetkých prírodných výrobkov z dreva.

Na nábytok z exotického dreva, ako je napríklad tento konferenčný stolík z teaku, sa nebudete vedieť vynadívať. Zdroj: iKuchyne.sk
Na nábytok z exotického dreva, ako je napríklad tento konferenčný stolík z teaku, sa nebudete vedieť vynadívať. Zdroj: iKuchyne.sk

Za teakový nábytok si priplatíte, no získate extrémne kvalitný produkt. Širokú základňu fanúšikov si teakové drevo získalo najmä vďaka svojej mimoriadnej trvácnosti aj prirodzenej odolnosti voči poveternostným podmienkam i vode. To je aj dôvod, prečo je teak považovaný za jeden z najlepších druhov dreva na výrobu exteriérového nábytku.

Interiér možno ozvláštniť aj drobnými doplnkami z exotického dreva. Zdroj: iKuchyne.sk
Interiér možno ozvláštniť aj drobnými doplnkami z exotického dreva. Zdroj: iKuchyne.sk

Palisander

Palisander, alebo aj sheesham, je považovaný za jednu z najkvalitnejších drevín na výrobu nábytku. Najznámejší je palisander pochádzajúci z Indie, ale táto exotická drevina sa prirodzene vyskytuje aj v Brazílii a na Madagaskare.

Palisander patrí medzi tvrdé dreviny, no na druhej strane je aj veľmi pružný a tvarovateľný, čo ho priam predurčuje na výrobu najrôznejších typov nábytku. Zaujme svojou odolnosťou, ako aj krásnou farebnosťou. Prirodzene sa sfarbuje do atraktívnych hnedých, ružovo-, červeno- až zlato-hnedých odtieňov, indický variant je dokonca preslávený svojimi jedinečnými fialovými podtónmi.

Hoci ide o materiál, ktorý môžeme zaradiť k tým exotickým, nemusíte sa obávať, že by vás finančne zruinoval. Pre svoju pomerne dobrú dostupnosť ponúka príjemný kompromis kvality a ceny.

Príborník zo sheeshamového dreva. Zdroj: iKuchyne.sk
Príborník zo sheeshamového dreva. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Ak sa chcete dozvedieť viac o nábytku z palisandru, prečítajte si aj náš článok Jedinečné sheeshamové drevo.

Mahagón

Mahagón originálne pochádza z oblastí Strednej a Južnej Ameriky, ale veľmi sa mu darí aj v tropickej Afrike. Africký mahagón sa, dokonca, stal populárnejším, ako jeho juhoamerický brat. Ak chcete zainvestovať do jedinečného kúsku, nábytok z tohto dreva je jednoznačne to, čo hľadáte.

Mahagón je odolné, tvrdé drevo s príjemnou jemnou kresbou. Jeho farebnosť sa pohybuje v škále od bledej, cez ružovú až po červenohnedú.

Aj nábytok z exotického dreva môže pôsobiť síce jednoducho, no štýlovo. Zdroj: Pinterest.com
Aj nábytok z exotického dreva môže pôsobiť síce jednoducho, no štýlovo. Zdroj: Pinterest.com

Nakoľko je mahagón naozaj mohutná drevina, jeho drevo je ideálne na výrobu veľkých kusov nábytku, ako sú, napríklad, jedálenské stoly. Môžete sa však spoľahnúť, že akýkoľvek nábytok z tohto nádherného stromu si zabezpečíte, bude mať nadčasový vzhľad a dodá vášmu interiéru teplo. A čo viac, vydrží celé generácie.

VEDELI STE, ŽE: Mahagón sa často používa aj na výrobu hudobných nástrojov? Dodáva totiž ich zvuku bohatý a teplý tón.

Bambus

Ak si zakladáte na eco-friendly princípoch, bambus by vo vašej domácnosti nemal chýbať. Ide o drevinu, známu svojou ekologickou povahou. Vyskytuje sa na všetkých kontinentoch sveta, okrem Európy a Antarktídy.

Bambus je v skutočnosti skôr trávou, ako tvrdým drevom. Rastie asi 10-krát rýchlejšie ako tvrdé dreviny, vďaka čomu jeho využitie v interiérovom dizajne výrazne šetrí životné prostredie. Zároveň však bambusový nábytok svojim príjemným vzhľadom a veľmi peknou blond farbou dokonale zapadne do moderných domácností.

Štýlová komoda v materiálovej kombinácii mango - bambus. Zdroj: iKuchyne.sk
Štýlová komoda v materiálovej kombinácii mango - bambus. Zdroj: iKuchyne.sk

Longan

Počuli ste už o longane? Tento tropický ovocný strom môžete nájsť v juhovýchodnej Ázii, najmä v Číne, Thajsku, či vo Vietname. Rastlina je známa predovšetkým svojimi šťavnatými plodmi, podobnými liči, no v nábytkárskom priemysle sa často využíva aj jej drevo. Pre svoj červenkastý odtieň a ľahkú spracovateľnosť sa teší nemalej obľube.

Lampa z longanového dreva dodá priestoru krásnu atmosféru. Zdroj: iKuchyne.sk
Lampa z longanového dreva dodá priestoru krásnu atmosféru. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Nábytok z exotického dreva môže byť o čosi drahší ako ten z lokálnych drevín. Preto treba zvážiť, čo všetko si z neho zadovážite. Ak si kúpite masívny jedálenský stôl a k nemu 8 stoličiek vyrobených z čistého mahagónu, musíte rátať s tým, že siahnete hlbšie do vrecka. V prípade, že máte obmedzený rozpočet, je možno lepšie na začiatok investovať do jedného výnimočného kúsku. Výbornou voľbou môže byť, napríklad, konferenčný stolík.

Nábytok a bytové doplnky z dreva vyzerajú nádherne a do domova vnášajú tú správnu atmosféru. Ak sú ešte k tomu z exotických drevín, dýchajú jedinečnosťou a neraz i štipkou luxusu. Pozrite si našu ponuku na eshope ikuchyne.sk, kde nájdete veľa originálnych kúskov.

TIP NA ZÁVER: V prípade, že ešte stále váhate, inšpirujte sa aj článkom 7 dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre drevené doplnky.