Sheeshamové drevo pôsobí elegantne a nóbl. Zdroj: Pinterest.com

Jedinečné sheeshamové drevo

Sheeshamové drevo, známe po celom svete aj ako palisandrové drevo, je elegantný materiál, ktorý udivuje svojim pôvabným vzhľadom a trvácnosťou. Vyzerá nóbl, no zároveň neprevalcuje váš rodinný rozpočet. Zoznámte sa so sheeshamom.

Sheeshamové drevo pôsobí elegantne a nóbl. Zdroj: Pinterest.com
Sheeshamové drevo pôsobí elegantne a nóbl. Zdroj: Pinterest.com

Ak ste ešte nepočuli o tom, aké má nábytok zo sheeshamového dreva výhody, prezradíme vám to v tomto článku. Rovnako, ako sa dozviete, prečo je jeho kúpa investíciou, ktorú nebudete ľutovať ani po dlhých rokoch.

Poznáte sheeshamové drevo alias palisander?

Sheesham, známy aj pod pomenovaniami Palisander, Shisham, Sissoo, Rosewood (Ružový strom), či Dalbergia je exotická drevina prirodzene sa vyskytujúca v troch oblastiach sveta – na Madagaskare, v Brazílii a v Indii. Práve indický palisander je najznámejší a teší sa veľkej popularite.

Drevo získavané z tohto opadavého listnatého stromu je považované za jedno z najkvalitnejších, aké možno využiť na výrobu nábytku. Pre svoje výborné akustické vlastnosti má tiež dobré uplatnenie pri výrobe hudobných nástrojov, či, dokonca, lodí.

VEDELI STE, ŽE: Indický palisander rastie prevažne v Himalájskych regiónoch? V Pandžábe je vyhlásený za národný strom a hneď po teakovom dreve vedie v rebríčku pestovania.

Z exkluzívneho dreva budete mať aj exkluzívne vyzerajúci nábytok. Zdroj: iKuchyne.sk
Z exkluzívneho dreva budete mať aj exkluzívne vyzerajúci nábytok. Zdroj: iKuchyne.sk

Technicky býva palisander klasifikovaný ako tvrdé drevo, no zároveň je pružnej povahy, čo z neho robí mimoriadne všestranný materiál. Dá sa jednoducho ohýbať a tvarovať, vďaka čomu vzniká dobrý predpoklad na výrobu najrôznejších nábytkov – od zárubní, cez rámy postelí, až po stoly, stoličky, či skrinky. Sheeshamové drevo je zároveň obľúbeným medzi rezbármi, nakoľko je možné ho dekorovať aj zložitými vzormi.

Výhody sheeshamu

Nábytok zo sheeshamového dreva zaručene pozdvihne vizuálnu príťažlivosť vášho domova na nový level a zároveň vám ponúkne príjemný kompromis kvality a ceny. Presvedčte sa o benefitoch palisandru v ďalších riadkoch.

Možno vás prekvapí, koľko benefitov v sebe nesie sheeshamové drevo. Zdroj: iKuchyne.sk
Možno vás prekvapí, koľko benefitov v sebe nesie sheeshamové drevo. Zdroj: iKuchyne.sk

1. Očarujúca farebnosť sheeshamového dreva

Indický palisander pochádza zo stromov rodu Dalbergia, ktoré sú známe svojim unikátnym drevom s výnimočným zafarbením i kresbou. To, čo odlišuje jednotlivé druhy palisandru, je práve ich farebnosť. Sheesham sa prirodzene sfarbuje do atraktívnych hnedých, ružovo-, červeno- až zlato-hnedých odtieňov, indický variant je dokonca preslávený svojimi jedinečnými fialovými podtónmi. Prekrásne zafarbenie je tým, čo robí každý dizajn palisandrového nábytku nesmierne príťažlivým a osobitým.

2. Vždy originálny palisander

Zaujímavým znakom sheeshamového dreva je jeho vnútorná štruktúra a kresba. Tmavé žilkovanie a množstvo výrazných vlákien robia z neho dizajnový materiál, čo prirodzene našlo v nábytkárskom priemysle výborné uplatnenie.  Bodaj by nie, keď najzvláštnejšou kvalitou palisandrového dreva je to, že z hľadiska vzhľadu nikdy nebudú žiadne dva výrobky totožné. Váš nábytok tak bude zaručene vždy originál.

Palisandrové drevo je známe svojou jedinečnou kresbou. Zdroj: iKuchyne.sk
Palisandrové drevo je známe svojou jedinečnou kresbou. Zdroj: iKuchyne.sk

VEDELI STE, ŽE: Na výrobu nábytku z palisandru sa zásadne využíva drevo staršie ako 100 rokov? Čím vyšší vek má strom, tým je jeho drevo kvalitnejšie a lepšie sa opracováva.

3. Odolnosť

Sheesham patrí do kategórie veľmi tvrdého a robustného dreva, ktoré sa môže popýšiť pomerne vysokou hustotou (700 – 900 kg/m3). Neštiepi sa, ani nekrúti. Preto je ideálnou voľbou na výrobu masívneho interiérového nábytku. Výborne sa uplatňuje pri výrobe skríň, či postelí, vznikajú z neho krásne jedálenské stoly i konferenčné stolíky. Palisandrové drevo je tiež známe svojou odolnosťou voči útokom termitov, čím sa zvyšuje aj celková životnosť nábytku.

VEDELI STE, ŽE: Na zaistenie trvanlivosti a životnosti prechádza sheeshamové drevo radom procesov, vďaka ktorým je menej náchylné na praskliny a štiepky? Pred tým, ako je vhodné na výrobu nábytku, je sušené v sušiarni, alebo na slnku 6 mesiacov. Akonáhle je drevo vysušené a transformované na rezivo, majú dosky tendenciu byť pružné. Aj vďaka tomu je palisandrový nábytok odolnejší a vydrží vám dlho.

Sheeshamové drevo vám vytvorí doma priestor, ktorý bude mať štýl. Zdroj: iKuchyne
Sheeshamové drevo vám vytvorí doma priestor, ktorý bude mať štýl. Zdroj: iKuchyne

4. Krásny aj bez extra povrchovej úpravy

Palisander je výnimočný aj tým, že ako jeden z mála druhov drevín vyzerá výborne aj bez náteru, či ďalšieho lakovania. Samozrejme, po dodatočnej úprave leštením a lakom je povrch nádherne hladký, čo ešte viac pridáva na pôvabe tomuto materiálu a taktiež to predlžuje jeho životnosť. Menším mínusom sheeshamu je, že bez povrchovej úpravy má tendenciu deformovať sa vo vlhkých podmienkach.

5. Jednoduchá údržba

Vo všeobecnosti platí, že drevo vyžaduje vyššie nároky na údržbu, ako iné materiály použité na výrobu nábytku. Avšak sheeshamu sa nemusíte príliš obávať. Vďaka svojim prirodzeným vlastnostiam a odolnosti voči rozkladu nie je vôbec taký náročný na udržiavanie, ako iné odrody.  Základná starostlivosť spočíva v pretieraní povrchu obyčajnou navlhčenou tkaninou, ideálne v smere zrna. Aby sa váš nábytok navyše krásne leskol, pretrite ho každé 3 mesiace kvalitným včelím voskom.

Jedálenský stôl zo sheeshamu bude pýchou vašej domácnosti. Zdroj: iKuchyne
Jedálenský stôl zo sheeshamu bude pýchou vašej domácnosti. Zdroj: iKuchyne

Rada odborníka: Aby si nábytok zo sheeshamu udržal čo najdlhšie svoju prirodzenú farbu a lesk, je vhodné vyvarovať sa jeho umiestneniu pod priame slnečné žiarenie.

6. Finančná nenáročnosť

Nábytok z exotických drevín patrí, prirodzene, medzi tie drahšie. Ak však porovnáme sheesham, napríklad, s teakom, cena hrá v prospech sheeshamu. Je to dané, okrem iného, aj tým, že teakové drevo je predsa len o niečo odolnejšie – má hustejšiu štruktúru a je menej náchylné na vodu.

Výber sheeshamového nábytku môže byť trochu zložitý. Ako v mnohých iných oblastiach, aj tu sa nájdu ziskuchtiví obchodníci, ktorí ponúkajú produkty imitujúce palisander. Iba odborníci môžu povedať, či je to-ktoré drevo originálny sheesham, alebo ide iba o napodobeninu.

Sheeshamové drevo v kocke

TIP NA ZÁVER: Pozrite si náš e-shop, v ktorom nájdete všetko potrebné na zariadenie dokonalej hosťovskej izby. Stačí si vybrať z veľkého množstva produktov tie ideálne pre váš domov.

Plusy

 • Farebnosť a štruktúra dreva
 • Každý kus je originál
 • Tvrdosť/pevnosť
 • Odolnosť voči termitom
 • Pekný vzhľad aj bez povrchovej úpravy
 • Nenáročná údržba
 • Finančná dostupnosť
 • Materiál vhodný na dekorovanie rezbou

Mínusy

 • Drevo z dovozu (exotická drevina)
 • Neodolnosť voči vode
 • Nábytok nevhodný do exteriéru
 • Hrozba napadnutia škodcami
 • Trh s napodobeninami sheeshamového dreva

TIP NA ZÁVER: Ako všetko na svete, aj Sheesham má svoje výhody a nevýhody. Ak aj vás palisandrové drevo oslovilo a vidíte v ňom viac pozitív, ako negatív, neváhajte nakuknúť na náš eshop. Tento jedinečný materiál totiž ponúka neúrekom efektných možností do vašej domácnosti.