stolicky vo vidieckom style

Sprievodca jedálenskými stoličkami

Jedno staré židovské príslovie vraví, že ak ťa navštívi šťastie ponúkni mu stoličku. Netreba príliš otáľať a hor sa nejakú vybrať. Ale čo sledovať pri výbere stoličky? Ako si vybrať? 

Škandinávsky štýl

Filozofia škandinávskeho štýlu je inšpirovaná nádhernou severskou prírodou. Prepojenia človeka a prírody. Pohromade vedľa seba nasleduje funkčnosť, krása, štýl a elegancia. Tento štýl si získal srdce mnohých fanúšikov interiérového dizajnu. Sú to jednoduché atribúty, ktoré sa odrážajú v prírodných materiáloch, svetlých farebných prevedeniach, minimalizme a jednoduchosti tvarov. Spoznáte ho aj podľa jemných svetlých farieb. Dizajn nábytku je často tvorený v kontraste kovových a drevených materiálov alebo taktiež ľanovým materiálom.

jedalenska stolicka v skandinavskom style
Zdroj: iKuchyne.sk

Elegantnejšie nohy do kuchyne aj do kaviarne nie sú nikdy zlý nápad ak sa snažíte zariaďovať v škandinávskom štýle a pozdvihnúť atmosféru miestnosti. Zvlášť ak siahnete po sivastom alebo bielom odtieni.

jedalenska stolicka v skandinavskom style cierna
Zdroj: iKuchyne.sk

Kovová podnož je taktiež súčasťou severského štýlu. V kombinácií s čiernou umelou kožou môže pôsobiť trošku retro ale dokonale sa hodí k drevenému nábytku. 

Industriálny štýl 

Priemyselná elegancia už zaznieva posledných pár rokov a celkom intenzívne v oblasti dizajnu. Tento štýl sa pomerne frekventovane vyskytuje v mestách. Je typický pre miesta s vysokým stropom, miestnosť s otvoreným priestorom, veľké plafóny, kde najviac vynikne detail. 

Taktiež sa môžete veľmi často stretnúť s holými stenami lemovanými tehlovou konštrukciou, prevísajúce plechové potrubia a obrovské okná. Cieľom je elegantne vyplniť obrovský sklad priestoru. Ak sa rozhodnete ladiť v štýle industriálnej ľahkosti, tak siahnite po sivých a šedých odtieňoch. Skôr sa preferujú neutrálne jednoduché farby, pretože sa máte šancu vyhrať s doplnkami a nábytkom.

zamatova stolicka v industrialnom style
Zdroj: iKuchyne.sk
tyrkysova industrialna stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk

Vidiecky štýl 

Márne by sme hľadali presnú definíciu a popis toho, čo v skutočnosti vidiecky štýl je. Vo vodách internetu zisťujeme, že môže mať množstvo podôb. Veľmi pravdepodobné však je, že sa stretneme s jednou peknou myšlienkou, ktorá vybudovala vidiek v bývaní. Hlavné znaky sa držia základnej myšlienky – primiešať trochu atmosféry vidieckeho Anglicka, trochu romantického Talianska s Provensálskom a štipka uvoľnenej grácie. Výsledkom je pestrofarebný hravý štýl v kombinácii s rustikálnym charakterom nábytku a doplnkov v kombinácií rôznych geometrických tvarov.

drevena jedalenska stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk

Prototypom stoličiek vo vidieckom štýle je napríklad táto krásna drevená stolička Lagos. Na výrobu modelu bola použitá špeciálna drevina Sheesham, ktorá pochádza z indického palisandru. Táto drevina má odtieň zlatohnedej až gaštanovej farby. Textúra dreviny je mimoriadne odolná voči rozkladu a škodcom. Korene stromu sa používajú na výrobu dútnikov.

stolicky vo vidieckom style
Zdroj: iKuchyne.sk

Stoličky podľa zaradenia 

Barové stoličky 

Niet nad príjemné zakončenie týždňa v poriadnom bare, pri dobrom drinku a samozrejme v dobrej spoločnosti. Už v minulosti, dávnej koloniálnej ére Spojených štátov amerických, boli tieto miesta významnými a dôležitými pre rokovania, kde sa samozrejme aj obchodovalo. Dnes tomu nie je ináč. V ponuke máme množstvo krásnych dizajnových miest, kde sa stretávame v piatok s priateľmi. 

Správna výška sedadla by mala mať aspoň 50 cm, aby nohy na stoličke boli ohnuté v tupom uhle. Operadlo barovej stoličky musí byť mierne zaklonené a výška opierky nesmie zakrývať celý chrbát, ale mala by smerovať pod lopatky.

hnede barove stolicky
Zdroj: iKuchyne.sk
barova stolicka siva
Zdroj: iKuchyne.sk

Stoličky do detskej izby 

Stoličky pre deti sú najmä vyrábané za účelom ochrany ich chrbtového svalstva, teda mali by prispievať k správnemu držaniu tela. Nezabúdajte na to, že aj dieťa musí cítiť komfort a to vďaka chrbtovej opierke a sedáku. Pre deti sa však odporúča, aby opierka siahala po dolnú hranicu lopatiek.

otocna kancelarska stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk

Kancelárske stoličky 

Ak jednu polovicu života strávime v posteli, tú druhú by sme mali občas stráviť aj v pohodlnej kancelárskej stoličke. Nezabudnite, že aj tu platia pravidlá a to najmä pre zdravý chrbát. Snažte sa mať nohy na podlahe a lakte opreté. Váha sa nesmie prenášať na chrbticu. Pohodlne sa oprite a krížami sa dotýkajte opierky stoličky. A nezabúdajte, že chrbát je dôležité držať stále rovno.

Béžové kancelárske stoličky
Zdroj: iKuchyne.sk

Nezabúdajte teda, že voľba tých správnych nôh do vašej domácnosti, či kancelárií záleží predovšetkým od vašich preferencií. Základom je však komfort, ľahkosť manipulácie a samozrejme praktickosť údržby. Nezabúdajte tiež na to, že je potrebné hľadieť na nábytok ako je stolička, z dlhodobejšej perspektívy, aby ste nemuseli investovať každý rok do novej. V tomto článku sme vám ponúkli malú ochutnávku toho, čo môžete nájsť na našom ehope iKuchyne.sk. Snažili sme sa výber stoličiek zohľadniť v každom dizajnovom štýle a rovnako aj podľa účelu a potreby stoličky. Ak však nehľadáte stoličku, pozrite si aj ďalšie kusy dizajnového nábytku. Veríme, že naším výberom uspokojíme každý dizajnérsky pohárik.