Domáca pracovňa zameraná na efektivitu. Ako na to?

Tak ako vo firme, aj domáca pracovňa musí mať určité náležitosti. Výhodou je, že tá domáca môže byť oveľa útulnejšia a podľa vášho gusta. Pri práci z domu je najdôležitejšie mať pohodlný a funkčný pracovný priestor. Len málokto by sa dokázal sústrediť na prácu v priestore plnom neporiadku, kde by musel hľadať každú jednu vec.

Útulne zariadená domáca pracovňa
Útulne zariadená domáca pracovňa (Foto: Vadim Sherbakov, Zdroj. Unsplash)

Aj domáca pracovňa potrebuje správnu stoličku

Pri práci je dôležité aby ste sa cítili pohodlne. V správnej polohe musí byť chrbát, nohy, ale aj hlava a teda aj krčná chrbtica. Základom je správne zvolený stôl a stolička.

A aj stôl

Pri výbere vhodného písacieho stola je vhodné myslieť na to, aby tvarom, farbou a použitým materiálom korešpondoval so štýlom zvyšku vybavenia izby. Väčšina z nás ku svojej práci potrebuje počítač,  preto je dobré zvoliť priestrannejší a širší PC stôl. Výhodou klasického stola je, že ho môžete umiestniť kamkoľvek. Vždy platí, že od obrazovky by ste mali byť vzdialení minimálne 60 cm.

Biely písací stôl vyrobený z bielej dosky vhodný na doma
Biely písací stôl vyrobený v kombinácii bielej dosky a modernej chrómovanej kovovej konštrukcie. Zdroj: iKuchyne.sk
Písací stôl z prírodného dubového dreva a kovovej konštrukcie v industriálnom štýle vhodný na doma
Písací stôl z prírodného dubového dreva a kovovej konštrukcie v industriálnom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk
Písací stôl z prírodného dubového dreva a kovovej konštrukcie v industriálnom štýle
Písací stôl z prírodného dubového dreva a kovovej konštrukcie v industriálnom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk
Moderný písací stôl v škandinávskom štýle
Moderný písací stôl v škandinávskom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk
Ručne opracovaný písací stôl z mahagónového dreva so starožitným nádychom
Ručne opracovaný písací stôl z mahagónového dreva so starožitným nádychom. Zdroj: iKuchyne.sk

Stále viac sa tiež osvedčujú polohovateľné stoly za ktorými sa dá sedieť, ale aj stáť. Dovolia človeku meniť pracovné pozície, čo je pre naše telá oveľa prirodzenejšie a zdravšie. Na pracovnom stole sa vyhýbajte lesklým povrchom, zdrojom svetla svietiacim priamo do tváre a veľkým tmavým plochám, nakoľko zbytočne unavujú oči.

V otázke výberu tej správnej stoličky je potrebné myslieť predovšetkým na to, že sa má prispôsobiť anatómii vášho tela, nie naopak. Dobrou voľbou sú otočné kancelárske stoličky so zvýšenými opierkami so sklonom, s anatomickými opierkami rúk, výškovo nastaviteľnými sedadlami a zabudovanou oporou krížovej oblasti chrbta, ktoré vám poskytnú maximálne pohodlie. 

Kancelárska stolička na doma s komfortne tvarovaným a pohodlným sedadlom zo sivej umelej kože
Kancelárska stolička s komfortne tvarovaným a pohodlným sedadlom zo sivej umelej kože. Zdroj: iKuchyne.sk
Svetlohnedá kancelárska stolička vo vintage štýle doma
Svetlohnedá kancelárska stolička vo vintage štýle. Zdroj: iKuchyne.sk

Dbajte na ergonómiu!

Azda najdôležitejšou časťou kancelárskej stoličky je však operadlo chrbta. Malo by byť vysoké minimálne po výšku pliec a jednoznačne anatomicky tvarované. Pri kúpe sa určite oplatí nezabudnúť ani na pohodlnosť a primeranú mäkkosť sedadla.

Čierne kancelárske kreslo z umelej kože s čalúnenými opierkami
Čierne kancelárske kreslo z umelej kože s čalúnenými opierkami. Zdroj: iKuchyne.sk
Tyrkysová stolička s tvarovaným plastovým operadlom v škandinávskom štýle
Tyrkysová stolička s tvarovaným plastovým operadlom v škandinávskom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk

Pokiaľ doma nemáte vhodné pracovné prostredie, vyskúšajte atraktívne riešenia na mieru. Ich výhodou je variabilita a kreativita. Ak si zvolíte riešenie na mieru získate multifunkčný kúsok, ktorý dokáže naplniť všetky vaše potreby.

Pracovné svetlo aj doma

Pri pracovnom stole trávime väčšinu svojho dňa, takže jeho osvetlenie podlieha prísnejším pravidlám ako osvetlenie zvyšku bytu alebo kancelárie. Ani doma tomu nebude inak. Stolové svietidlo treba umiestniť tak, aby nebolo vidno zdroj svetla a teda aby neoslepovalo.

Foto: Domenico Loia, Zdroj. Unsplash
Foto: Domenico Loia, Zdroj: Unsplash

Ak máte na výber, umiestnite ho na miesto s dostatkom denného svetla. Práve to je pre oči najprirodzenejšie a pre kvalitnú prácu nevyhnutné. Pri prirodzenom svetle sa menej namáhajú oči a tým pádom aj mozog. Na písanie sa odporúča hodnota intenzity osvetlenia 500 lx.

Foto: Jonny Caspari, Zdroj. Unsplash
Foto: Jonny Caspari, Zdroj: Unsplash

Platí, že čím chladnejšie je svetlo, tým viac pôsobí na bdelosť. Kým pre osvetlenie v miestnostiach ako obývačka či spálňa sú žiadanejšie teplé odtiene bielej, ktoré pôsobia upokojujúco, pri pracovnom stole sa vám bude lepšie pracovať pri studenom svetle. Farbu svetla rozpoznáme na obale svetelného zdroja podľa počtu Kelvinov. Čím viac Kelvinov, tým chladnejšie svetlo.

Ide o štýl

Svetlo štandardnej žiarovky má 2700 K, halogénová žiarovka má 3000 K. V biznis centrách sa používajú profesionálne žiarovky s hodnotou 4000 K, alebo dokonca 6 500 K. Pri kúpe svietidla je samozrejme tiež dobré zvážiť, v akom štýle je vaša domáca pracovňa zariadená. Odpovedzte si už vopred na otázku, či chcete lampou priestor zvýrazniť, alebo len nenápadne doplniť.

Sivo-čierna stolová lampa
Sivo-čierna stolová lampa. Zdroj: iKuchyne.sk
Štýlová chrómová lampa so skleneným tienidlom
Štýlová chrómová lampa so skleneným tienidlom. Zdroj: iKuchyne.sk
Biela stolová lampa v škandinávskom štýle
Biela stolová lampa v škandinávskom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk
Moderná pozlátená stolová lampa
Moderná pozlátená stolová lampa. Zdroj: iKuchyne.sk

Spravte si doma Pegboard

Ďalšou kreatívnou formou, ako doma ozvláštniť svoje pracovné prostredie je multifunkčná nástenka tzv. pegboard. Prispôsobiť si ho môžeš podľa svojich predstáv vďaka dierkovanému povrchu a rôznym komponentom.  Pegboard si vieš navrhnúť tak, aby si mal všetko potrebné po ruke a bez zaplnenia pracovnej dosky stola.

Vaša domáca pracovňa by mala pôsobiť príjemne a vyhovova´t vašim individuálnym požiadavkám. Pri výbere potrebných komponentov sa nezabudnite sústrediť na ich celkovú efektivitu. Dúfame, že vám naše návrhy pomohli.