minimalizmus

Funkčnosť na prvom mieste – taký je minimalizmus!

Koncept minimalistického štýlu je poňatý v duchu ,,menej je viac“ a to je aj jeho celá podstata. Ide o zbavovanie sa neporiadku, zbytočných vecí a zameriavanie sa na zjednodušovanie prostredia, ale aj mysli. Odstraňuje duševný neporiadok a pozornosť upiera najmä na to, čo je skutočne podstatné. Na ľudí, ktorí na minimalistický spôsob života nie sú zvyknutí, môže pôsobiť doslova obmedzujúco, ale to nemusí! Minimalizmus je o plánovaní a o kreatívnom myslení. Preto je veľmi pravdepodobné, že proces bude pre vás oveľa ľahší, ako si práve myslíte.

Funkčnosť na prvom mieste

Prechod na minimalistický dizajn interiéru vašej domácnosti musí byť vykonaný, ako každá iná zmena interiéru, najmä z funkčného hľadiska. Aby priestor vášho domova podporoval pokoj a vyrovnanosť  vašej mysli, musí byť v prvom rade funkčný a jednoducho používateľný. Pocit uspokojenia sa dostaví čo nevidieť, kto by predsa nechcel mať poriadok doma neustále?

Rada odborníka:
Kupujte nábytok radšej s viacerými zásuvkami, ako s jednou otváracou skrinkou. Vnútro si môžete tak rozdeliť podľa svojich potrieb a obsah môžete rozdeliť a usporiadať. 

Najprv organizujte, potom kupujte

V dnešnej dobe je moderné kupovať všetko, čo nám padne do oka. Nezávisle od toho, či to v živote naozaj potrebujeme. Presne tomuto sa budete musieť pri zariaďovaní vášho domova do minimalistického štýlu vyhýbať. Je dôležité kupovať produkty s konkrétnym účelom, preto si najprv vytvorte plán, ktorého sa budete celú dobu držať.

Rada odborníka:
Pokiaľ si myslíte, že nakupujete príliš veľa, myslite na dôvod. Pokiaľ potrebujete rozdeľovač do zásuvky, ktorá má svoj účel, nebojte sa toho. TOTO JE PRINCÍP MINIMALISTICKÉHO ŠTÝLU. Kupujete totiž produkt, ktorý je súčasťou vami zavedeného systému a prispeje k organizácií vašej domácnosti.

Pozornosť sústreďujte na detail

V minimalistických interiéroch je málo voľne viditeľných vecí. Produkty, na ktoré sa chceme pozerať musíme mať detailne naštudované tak, aby komunikovali presne takú správu, akú nimi chceme povedať. Môže to síce zabrať o niečo viac času, ale výsledok sa dostaví hneď, ako tento produkt vložíte do kontextu interiéru.

Držte sa svojej farebnej schémy

Minimalizmus v interiéri znamená poriadok a organizovanosť, ktorá platí aj pri výbere farieb. Vizuálne nezladené farby v priestore môžu vytvárať chaos, ktorý vplýva aj na náš psychický stav. Pri prechode na minimalistický dizajn interiéru vašej domácnosti je potrebné zvážiť farebnú škálu produktov, v ktorej sa chcete pohybovať. V momente ako túto farebnú škálu vyberiete, je potrebné sa jej naozaj držať.

Nezabudnite na rôznorodosť farebnej škály. Neznamená to, že vaša nová obývačka musí byť orientovaná len v rôznych odtieňoch hnedej a béžovej. Ide o ladnú kombináciu farieb, kde sa môžu vyskytovať aj výrazne prvky, ale treba pritom myslieť na interiér ako celok.

Nezapracte všetok priestor

Veľa priestoru a unikátny dizajn – sen každej domácnosti. K tomuto môžu prispieť voľné steny, či prázdne rohy, ktoré príjemne prispievajú k tomu, aby váš priestor pôsobil ľahko a vzdušne. 

Rada odborníka:

Nemusíte sa báť prázdnych stien, či rohov, pretože práve takéto detaily vedia posunúť do popredia úplne niečo iné. V tomto prípade je to napríklad podlaha, ktorá bude pôsobiť oveľa výraznejšie a detailnejšie.

Držte sa jednoduchosti

Minimalizmus môžeme definovať aj ako jednoduchosť. Začleňte ho do svojej domácnosti tým, že zjednodušíte nábytok, dekorovanie, ale aj skladovanie vašich osobných vecí, či predmetov v kuchyni. Dbajte na to, aby ste nábytok vyberali hlavne z hľadiska funkčnosti a jeho formy. Kupujte len skutočne podstatné veci, ako sme už spomínali vyššie. Zjednodušte úložiská vo vašom priestore, dodajte im zmysel a tak uľahčíte aj ich údržbu.

Minimalizmus nie je len spôsob zariadenia vášho interiéru, je to životný štýl, ktorý je dlhodobo udržateľný. Pokiaľ máte problém s tým, že si život až príliš komplikujete, práve minimalistický spôsob života vám môže priniesť ultimátne riešenie. Detaily, jednoduchosť, organizovanosť a zmyselnosť – ak ste článok čítali pozorne, tak viete, že tieto štyri slová sú základným princípom minimalistického interiéru.  Ak ste sa rozhodli vo vašej domácnosti prejsť na minimalizmus, toto bol malý návod na to, ako začať.

K minimalistickému interiéru vám môže dopomôcť aj nový nábytok z nášho eshopu!

Páčil sa vám článok? Pečítajte si aj ostatné!