Kuchynské spotrebiče v retro štýle dodajú vašej kuchyni unikátnu charizmu. Zdroj: iKuchyne.sk

Kuchynské spotrebiče v retro štýle dodajú vašej kuchyni unikátnu charizmu

Aj vás už občas unavuje dnešná super-moderná doba plná digitalizácie a technológií? V takom prípade by vás mohol zaujať nostalgický a zároveň nestarnúci retro štýl. Ten oživí spomienky na detstvo a dodá kuchyni výnimočnú charizmu. A najlepšie na ňom je, že napriek vintage prvkom vás nepripraví o všetky vymoženosti, ktoré moderná kuchyňa ponúka.

Veľa výrobcov kuchynských spotrebičov začína do svojho portfólia radiť kúsky, ktoré dizajnom odkazujú na históriu. Tie však tak trochu klamú „telom“. Kým ich zovňajšok patrí do 50. až 60. rokov minulého storočia, v ich útrobách sa ukrývajú špičkové moderné technológie. Ak sa rozhodujete pre kúpu retro spotrebičov, je vhodné prispôsobiť im aj samotnú kuchynskú linku.

Kuchynské spotrebiče sú neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne. Zdroj: iKuchyne.sk
Kuchynské spotrebiče sú neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne. Zdroj: iKuchyne.sk

Kuchynské spotrebiče a retro štýl

Aj luxusné kuchyne môžu mať retro charakter. Vo všeobecnosti platí, že najpresvedčivejší pocit nostalgie prinášajú drevené kuchyne. Kombinácia rôznych povrchových úprav a farebných odtieňov dreva poskytuje perfektný základ pre inštaláciu retro skriniek a spotrebičov.

Trendom sa stáva prelínanie moderných a historických prvkov. Pri zariaďovaní kuchyne sa tak nemusíte vyhýbať ani využitiu lesklejších materiálov. Dbajte však na to, aby dizajnové a farebné štýly na seba dobre nadväzovali. V opačnom prípade môžu jednotlivé prvky pôsobiť rušivo.

Rada odborníka: Jedným z charakteristických znakov retro štýlu sú pastelové dekory. Pri navrhovaní kuchynskej linky ich môžete využiť nielen v rámci farby skriniek, ale dokonca aj pri podlahách.

Kuchynské spotrebiče v retro štýle majú svoje čaro, ktorému málokto odolá. Zdroj: Pixabay.com
Kuchynské spotrebiče v retro štýle majú svoje čaro, ktorému málokto odolá. Zdroj: Pixabay.com

Menej je niekedy viac

V snahe zariadiť kuchyňu originálnym štýlom sa mnohí nechajú uniesť a zakomponujú do nej množstvo prvkov, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú neusporiadaný celok. Vždy si vopred premyslite, ako chcete jednotlivé farby a materiály kuchynskej linky vzájomne kombinovať. Oveľa jednoduchšie sa vám následne budú vyberať retro spotrebiče, ktoré do celkového dizajnu perfektne zapadnú.

Kuchynské spotrebiče, ktorým retro štýl jednoducho pristane

Pravdou je, že nie každému spotrebiču retro štýl pristane. Tieto 4 však môžu s vintage črtami vyzerať jednoducho TOP.

Retro chladnička

Chladnička je jedným z najdominantnejších kuchynských spotrebičov. V moderných linkách je často zabudovaná medzi inými skrinkami a nedokáže tak patrične vyniknúť. Kúpou retro chladničky pozdvihnete dizajn kuchyne na novú úroveň.

V polovici minulého storočia boli trendom najmä žiarivejšie farby, čomu zodpovedajú aj odtiene dobových chladničiek. Dokážu tak veľmi dobre rozžiariť celú miestnosť. Navyše, zároveň potešia nízkou spotrebou energie a funkčnosťou porovnateľnou s moderne vyzerajúcimi modelmi.

Bordová retro chladnička je ozdobou tejto kuchyne. Zdroj: iKuchyne.sk
Bordová retro chladnička je ozdobou tejto kuchyne. Zdroj: iKuchyne.sk

Retro plynový sporák

Ak to s retro dizajnom kuchyne myslíte vážne, zaujímavým spotrebičom do vašej zbierky môže byť aj historicky pôsobiaci plynový sporák – ideálne v tradičnej cukríkovo modrej farbe s bielymi detailmi.

Dokonca, niektorí výrobcovia ponúkajú aj elektrické retro sporáky, ktoré sú dokonalým spojením modernej funkčnosti, technológií a unikátneho reto dizajnu. Práve vďaka nemu sa môžete pri každom varení vracať do čias minulých.

Klasika, ktorá ide s dobou. Zdroj: iKuchyne.sk
Klasika, ktorá ide s dobou. Zdroj: iKuchyne.sk

Retro hriankovač

Kultový dizajn hriankovačov dodnes využíva väčšina výrobcov. Dostupné sú v rôznych farbách, pričom nechýbajú ani žiarivejšie odtiene. Retro hriankovač viete jednoducho zladiť s ostatnými spotrebičmi. Okrem toho, že vám pripraví chutné chrumkavé hrianky, dodá vašej kuchyni jemný retro nádych.

Rada odborníka: Kvalitný vintage spotrebič by nemal zaujať len svojím retro štýlom, ale aj technickými parametrami. Pri kúpe sa nebojte porovnávať údaje a funkcie retro zariadení s ich modernejšie vyzerajúcimi konkurentmi. Dizajn inšpirovaný históriou nie je dôvodom pre obmedzenú funkcionalitu.

Retro mikrovlnka

Kým mnohí výrobcovia idú cestou mikrovlniek s lesklými farbami a veľkými displejmi, iní volia retro štýl. Jeho charakteristickými znakmi sú originálne tvary, žiarivé farebné kombinácie a tradičné analógové ovládače. Retro mikrovlnka pritom ponúka všetky novodobé funkcie, ktoré radi využívate.

TIP NA ZÁVER: Zaujala vás myšlienka kuchýň v retro štýle? Pozrite si našu ponuku kuchynských liniek, ktorou môžete načerpať inšpiráciu aj na rôzne vintage dizajnové riešenia v originálnych farebných prevedeniach.