Nová kuchyňa: Aké sú typy podľa tvaru či materiálu? Zdroj: iKuchyne.sk

Nová kuchyňa: Aké sú typy podľa tvaru či materiálu?

Nová kuchyňa vôbec nie je jednoduchý počin. Musíte urobiť množstvo dôležitých rozhodnutí a všetko si vopred dobre naplánovať, aby ste vytvorili funkčný a harmonický celok. Jedným z najdôležitejších prvkov kuchyne je kuchynská linka – a práve výber správneho tvaru a materiálu je v tomto prípade kľúčový.

Poďme sa teda pozrieť na to, ktoré tvary kuchýň sú najbežnejšie využívané a aké sú výhody a nevýhody tej-ktorej. V druhej polovici článku sa budeme venovať rôznym materiálom, či už pre korpus alebo pre pracovnú dosku kuchynskej linky.

Investovať do kvality sa v prípade kuchynskej linky mnohonásobne vyplatí. Zdroj: iKuchyne.sk
Investovať do kvality sa v prípade kuchynskej linky mnohonásobne vyplatí. Zdroj: iKuchyne.sk

Kuchyňa podľa tvaru

Vybrať správny tvar linky je dôležité, pretože umožňuje efektívne využiť ponúkaný priestor a taktiež príjemnú prácu a manipuláciu so spotrebičmi. Do veľkej miery závisí od množstva priestoru a usporiadania miestnosti. Máte malú kuchyňu alebo veľkorysý otvorený priestor, pretože preferujete kuchyňu spojenú s obývačkou?

A čo okná a dvere, elektroinštalačné rozvody a možnosť výfuku pár smerom von? Nezabudnite na žiadny, na prvý pohľad možno aj nepodstatný detail. Neváhajte sa poradiť v kuchynskom štúdiu, kde vám pomôžu na slovo vzatí odborníci.

Pri dizajnovaní kuchyne je dobré poradiť sa s odborníkom. Zdroj: iKuchyne.sk
Pri dizajnovaní kuchyne je dobré poradiť sa s odborníkom. Zdroj: iKuchyne.sk

Aká kuchyňa je teda zvyčajne vyberaná na zákla?

  • Lineárna, teda jednoduchá rovná linka. Využíva sa najmä v malých panelákových bytoch, kde je tento typ jedinou možnou voľbou. Avšak aj v dome môže byť praktickým riešením šetriacim miesto. V tom prípade odporúčame využiť priestor pri stene na maximum a teda urobiť linku čo najdlhšiu.
Nová kuchyňa a jej tvar záleží do veľkej miery od priestorových možností. Zdroj: iKuchyne.sk
Nová kuchyňa a jej tvar záleží do veľkej miery od priestorových možností. Zdroj: iKuchyne.sk
  • Dve lineárne linky oproti sebe. Tu vznikne ulička medzi dvomi rovnobežne umiestnenými linkami. Oplatí sa myslieť na to, že vzniknutá chodbička by mala byť široká aspoň 120 cm, aby sa dvierka a šuflíky dali pohodlne otvárať a tiež aby ostal dostatok priestoru na priechodnosť.
Na výber máte niekoľko tvarov kuchynskej linky. Zdroj: iKuchyne.sk
Na výber máte niekoľko tvarov kuchynskej linky. Zdroj: iKuchyne.sk
  • Kuchyne do tvaru L. Tento typ kuchyne je už praktickejším a modernejším riešením než predchádzajúce dve, ktoré sme spomínali. Ponúka možnosť využiť miesto na maximum, pretože v rohu kuchynskej linky môže vzniknúť veľkorysý úložný priestor v podobe rohových skriniek, kde uložíte napríklad riady a hrnce.
Prakticky riešená kuchyňa v tvare L. Zdroj: iKuchyne.sk
Prakticky riešená kuchyňa v tvare L. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Cítite sa stratení v mori informácií, rád, materiálov a dezénov? Vybrať najvhodnejší tvar linky a správnu kombináciu materiálov môže byť naozaj fuška. Neoplatí sa iba sledovať najnovšie módne trendy – tie sa za chvíľku môžu zmeniť, ale vaša kuchyňa má slúžiť po celé roky a mala by odrážať črty vašej osobnosti. Inak povedané, v kuchyni sa musíte cítiť príjemne a musí sa stať vaším obľúbeným obytným priestorom, kde radi budete tráviť čas, tvoriť chutné jedlá aj stolovať.

  • Kuchyne do U. Takáto kuchyňa už disponuje veľkorysým pracovným aj úložným priestorom a umožňuje naplánovať využitie kuchyne podľa jednotlivých častí, napríklad na spracovanie potravín, tepelnú úpravu jedla, umývanie riadu. Taktiež ako pri tvare U sa efektívne dajú využiť rohy miestností. Niekedy môže jedna z troch strán kuchyne do U pozostávať z pultu, ktorý slúži na krájanie aj stolovanie.
Obľúbená kuchyňa v tvare do U. Zdroj: iKuchyne.sk
Obľúbená kuchyňa v tvare do U. Zdroj: iKuchyne.sk
  • Kuchyňa s ostrovčekom. Ide o veľmi obľúbený a moderný typ rozloženia kuchynskej linky, ktorý sa dá rôzne variovať. Väčšinou ide o kombináciu lineárnej alebo rohovej linky do U, prípadne do L, s ostrovčekom umiestneným v priestore. Ten poskytuje pracovnú plochu na varenie a prípravu jedla, ale môže tu byť umiestnený napríklad aj sporák. Okrem toho sa často prepája s barovým pultom alebo stolom doplneným stoličkami, takže plní aj funkciu jedálne.
Praktická kuchyňa s ostrovčekom sa hodí najmä do priestrannejších novostavieb. Zdroj: iKuchyne.sk
Praktická kuchyňa s ostrovčekom sa hodí najmä do priestrannejších novostavieb. Zdroj: iKuchyne.sk

Kuchyňa podľa materiálu

Vhodne vybrať a skombinovať materiály z pohľadu funkčnosti aj dizajnu sa môže zdať náročné. Iný materiál použitý na korpuse kuchynskej linky, iný na pracovnej doske, iný na dreze a batériách… Odporúčame vám vybrať si najskôr farbu, resp. dezén linky a pracovnej dosky a potom podľa toho a podľa kritérií, ktoré požadujete, samotný materiál. Doplnky ako drez a batériu dolaďte na záver podľa celkového vzhľadu kuchynskej linky.

Extravagantná kuchyňa v bielom lesku kombinovanom s mramorom. Zdroj: iKuchyne.sk
Extravagantná kuchyňa v bielom lesku kombinovanom s mramorom. Zdroj: iKuchyne.sk

Aké materiály pre kuchynské dvierka máte na výber?

  • Lakovaná drevotrieska – teda drevotrieska opracovaná striekaním. Používa sa pri výrobe kuchýň vo vysokom lesku, ktoré sú v súčasnosti ultra moderné. Veľkou výhodou je, že si môžete vybrať akúkoľvek farbu. Odolnosť voči odtlačkom prstov je tiež skvelá vlastnosť, pretože nebudete musieť každú chvíľu leštiť dvierka handričkou.
  • Akrylátové dvierka. Ide o druhý typ povrchovej úpravy drevotriesky, ktorý sa využíva pre kuchynské linky v dezéne s moderným vysokým leskom. Zaručuje hladký lesklý povrch a stabilnú kvalitu.

VEDELI STE, ŽE: Materiály ako lesklá fólia a lesklá drevotrieska sa radia k menej kvalitným, preto aj lacnejším než napríklad drevotrieska s lakovaným alebo akrylátovým povrchom. Ich veľkou nevýhodou pri povrchu s vysokým leskom je, že sa na nich vytvorí viditeľná tzv. “pomarančová kôra”. Drobné nerovnosti pokazia dojem z lesklej kuchyne. Preto takéto typy povrchovej úpravy pri výrobe kuchýň na mieru v ikuchyne.sk vôbec nepoužívame.

  • Drevotrieska potiahnutá laminátom alebo fóliou. Ide o cenovo dostupnejšie povrchové úpravy drevotriesky, ktoré však môžu byť vhodnou voľbou, ak preferujete matný povrch. Množstvo ponúkaných farieb, vzorov či dezénov imitujúcich prírodné povrchy je veľkým plus.
  • Drevený masív. Ak milujete prírodné materiály v čistej podobe a nechcete žiadne napodobeniny v podobe povrchovej úpravy, je tu ešte jedna možnosť. Vôňu a vyžarovanie pravého dreva nič nenahradí, musíte ale počítať s výrazne vyššou cenou. Okrem toho si treba dávať pozor, aby sa drevo nenamočilo, pretože vtedy mení svoju štruktúru a objem.
Kuchyňa vo vysokom lesku s bielej farbe. Zdroj: iKuchyne.sk
Kuchyňa vo vysokom lesku s bielej farbe. Zdroj: iKuchyne.sk

A čo kuchynská doska?

Opäť záleží, aké máte očakávania. Cena, životnosť, odolnosť, ale aj vzhľad – to sú kritériá, ktoré by ste mali zvážiť. Materiálov máte na výber celé spektrum – k najobľúbenejším patrí laminát, drevo a kameň. Odvážnejších možno zaujme nerez, sklo, keramika, betón či obkladačky. Každý z týchto materiálov má svoje plusy aj mínusy, o ktorých sa podrobne informujte v kuchynskom štúdiu ešte pred tým, ako si vyberiete ten svoj.

Výber kuchynskej linky, ale ani pracovnej dosky nepodceňujte. Zdroj: iKuchyne.sk
Výber kuchynskej linky, ale ani pracovnej dosky nepodceňujte. Zdroj: iKuchyne.sk

TIP NA ZÁVER: Zaujíma vás táto téma podrobnejšie? Prečítajte si aj náš článok Nová pracovná kuchynská doska: Aký materiál zvoliť?, v ktorom sme rozoberali vlastnosti štyroch najpoužívanejších typov pracovných dosiek.

Dúfame, že sme vám pomohli zorientovať sa v najbežnejších tvaroch a materiáloch kuchynských liniek, ako aj v ich výhodách a nevýhodách. Pozrite si ešte viac našich realizácii kuchý a apartmánov na stránke ikuchyne.sk a nechajte sa inšpirovať.