Princípy Feng shui v modernom bývaní. Zdroj: Pexels.com

Princípy Feng shui v modernom bývaní

Harmonický domov plný pozitívnej energie. Tiež by ste taký chceli? Vyskúšajte aplikovať základné princípy Feng shui do svojho príbytku. V tomto článku sme si pre vás pripravili “rýchlokurz” tohto učenia a praktické tipy, vďaka ktorým dosiahnete menšie či väčšie zmeny.

Určite ste už o tomto učení čo-to zachytili a možno poznáte aj jeho vyznávačov. Jeho podstata spočíva v pôsobení energie a jej harmonizácii. Číňania totiž veria v existenciu všadeprítomnej životnej energie, ktorú nazývajú Čchi. Inak, vedeli ste, že preklad slov Feng shui je vzduch a voda?

Buddha je jedným zo symbolov, ktoré sa používajú vo Feng shui. Zdroj: Pexels.com
Buddha je jedným zo symbolov, ktoré sa používajú vo Feng shui. Zdroj: Pexels.com

Niečo málo z histórie Feng shui

Toto učenie či umenie vzniklo v Číne pred viac ako 4 000 rokmi. Číňania majú svojich mŕtvych predkov vo veľkej úcte a pomocou Feng shui vyberali najlepšiu polohu pre hrobky. O niečo neskôr takto lokalizovali miesto pre výstavbu cisárskeho paláca a taktiež pre ľudské obydlia.

A ako to vlastne fungovalo? Odborníci na Feng shui si všímali charakter krajiny a vzájomnú polohu a tvar rôznych útvarov, napríklad hôr, riek a úrodných polí. Preto sa pôvodné učenie volalo aj tzv. Škola tvarov, z ktorej sa neskôr vyvinula tzv. Škola kompasu.

Niektoré z princípov Feng shui už pravdepodobne uplatňujete aj vy, hoci o tom ani nemusíte tušiť. Zdroj: iKuchyne.sk
Niektoré z princípov Feng shui už pravdepodobne uplatňujete aj vy, hoci o tom ani nemusíte tušiť. Zdroj: iKuchyne.sk

Súčasná podoba Feng shui, ktorá prenikla na západ a postupne sa modifikovala a modernizovala, má s tým pôvodným iba pramálo spoločného. Z komplexného učenia sa vytráca pochopenie podstaty a stáva sa z neho skôr akýsi trend. Ako ho uchopíte, je už na vás – ale vyskúšať aplikovať základné princípy vo svojom príbytku môžete pomerne jednoducho.

Feng shui a moderné bývanie

Nemusíte utekať kupovať kompas či rôzne pomôcky na identifikáciu energií, ak to chcete vyskúšať “na vlastnej koži”. Môžete začať niekoľkými menšími zmenami a sledovať, ako na vás výsledok pôsobí.

  • Nechajte voľne prúdiť energiu

Podľa Feng shui energia Čchi vchádza do príbytku cez hlavné vstupné dvere, preto by predsieň mala byť zariadená jednoducho a vzdušne. Treba si dať pozor na rôzne prekážky pred dverami, ktoré by toku energie mohli brániť. Tak isto by sa v byte nemali nachádzať kopy nahromadeného nábytku alebo pohádzané veci, ktoré by bránili Čchi dostať sa do všetkých zákutí.

Doprajte predsieni priestrannosť, aby mohla čchi prúdiť. Zdroj: iKuchyne.sk
Doprajte predsieni priestrannosť, aby mohla čchi prúdiť. Zdroj: iKuchyne.sk
  • Vyplňte každý roh v izbe

Podľa tohto umenia by rohy miestností nemali ostať prázdne, aby v nich nestagnovala energia. Takže tie, ktoré momentálne prázdne máte, v ideálnom prípade vyplňte vysokou rastlinou v kvetináči alebo stojacou lampou, ktorá večer dodá tmavému kútu svetlo.

Na vyplnenie rohov miestností môžete použiť rastliny alebo stojanové lampy. Zdroj: iKuchyne.sk
Na vyplnenie rohov miestností môžete použiť rastliny alebo stojanové lampy. Zdroj: iKuchyne.sk
  • Udržujte poriadok a ukladajte veci na svoje miesto

Pekne uprataný byt pozitívne vplýva na našu psychiku a náladu. Nadbytok vecí, ktoré sa ledabolo povaľujú kade – tade, nás zbytočne zaťažuje a podľa Feng shui taktiež blokuje prúdenie Čchi a narúša harmóniu priestoru. Každá vec by mala mať svoj domov. Tak isto aj skrine, regály a ostatné úložné priestory by mali byť pekne zorganizované.

Rada odborníka: Riešením pre bezpečné a prehľadné uloženie všetkých vecí môže byť vstavaná skriňa vyrobená na mieru. Poskytuje veľkorysý úložný priestor. Navyše, ak ňou vyplníte celú stenu, nevzniknú vám žiadne tmavé kúty miestnosti, v ktorých by sa podľa Feng shui mohla zadržiavať energia.

  • Použite malé drobnosti pre radosť

Číňania používajú rôzne symboly, ako sochu Buddhu, misku bohatstva alebo čínske mince. Veria, že im prinášajú prosperitu a dávajú si ich na rôzne miesta v byte. Vy môžete urobiť to isté. Suveníry z dovoleniek, zarámované fotografie alebo obľúbený svietnik – môžu to byť akékoľvek bytové doplnky alebo dekorácie.

Rozmiestnite po byte vaše obľúbené predmety a suveníry. Zdroj: Pexels.com
Rozmiestnite po byte vaše obľúbené predmety a suveníry. Zdroj: Pexels.com
  • Prineste si domov kúsok života

Živé rastliny a kvetiny v kvetináčoch určite do interiéru patria. Dajte si však pozor na vyschnuté rastliny, zvädnuté kytice vo vázach, ale aj sušené kvety a vypchaté poľovnícke trofeje. Toto všetko považuje učenie Feng shui za mŕtve a teda spomaľujúce tok energie v miestnosti.

Živé rastliny v interiéri uznáva aj umenie Feng shui. Zdroj: iKuchyne.sk
Živé rastliny v interiéri uznáva aj umenie Feng shui. Zdroj: iKuchyne.sk

Ste rozhodnutí pre Feng shui?

Pravidiel a tipov vo Feng shui je ešte omnoho viac, no nezabudnite počúvať svoju intuíciu a vkus, ktoré vás najlepšie povedú. Tieto piliere môžete chápať ako vodítko alebo mustru, od ktorej sa viete odraziť, ale v konečnom dôsledku musí interiér, jeho zariadenie a vyžarovanie rezonovať s vaším vnútrom. Prajeme vám príjemné Feng shui zariaďovanie, kreovanie a harmonizovanie!

TIP NA ZÁVER: Páčil sa vám tento článok plný rád a tipov? Pozrite si aj dizajnový nábytok a bytové doplnky v ponuke nášho eshopu, ktoré vám pomôžu dotvoriť harmonický domov podľa vašich predstáv.