Nie je u vás hosťovská izba a návšteva klope na dvere? Prinášame skvelé dizajnové nápady! Zdroj: Pinterest.com

Nie je u vás hosťovská izba a návšteva klope na dvere? Prinášame skvelé dizajnové nápady!

Keď klope, už je neskoro. Ak je váš byt dispozične malý a stiesnený, už pri samotnom zariaďovaní treba myslieť na lôžko a súkromie pre hostí. Možno ani netušíte, ale slušná návšteva sa vám odvďačí aj za mini priestor, kam si môže zložiť veci, pohodlne sa usadiť a prespať. Ako na to? Poradíme vám už v tomto blogu!

Rozkladacia pohovka nad zlato pre vašich hostí! Zdroj: iKuchyne.sk
Rozkladacia pohovka nad zlato pre vašich hostí! Zdroj: iKuchyne.sk

Hosťovská izba v obývačke

Tu však rozlišujeme, či hosťom vytvoríme samostatný priestor alebo im poslúži pôvodné sedenienábytok v miestnosti. Určite sa viac potešia vlastnému priestoru, no pri menšej obývačke je to takmer nemožné. Aktuálnym problémom pri zariaďovaní hosťovskej v obývačke môže byť váš vlastný home office priestor.

Dočasne by sme menší nábytok, akým je napr. písací stolíkstolička, poličkyregály, pripravili pre hostí. Samozrejme, nemusíte sa vzdávať všetkého, čo je vaše, stačia dva-tri voľné odkladacie priestory a voľná plocha stolíka na uloženie drobností.

Nebuď labuť a podeľ sa o kus nábytku so svojím hosťom! Zdroj: iKuchyne.sk
Nebuď labuť a podeľ sa o kus nábytku so svojím hosťom! Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Funkciu 2v1 ako pre hostí, tak aj pre hostiteľov spĺňa šikovný moderný vyklápací, resp. sklápací nábytok. Nielenže po otvorení jedného sa vám naskytne pohľad napr. na dva ďalšie samostatné stolíky, ale zároveň šetrí priestorom a ponúka samostatnú odkladaciu plochu. Hosťom poslúži na sedenie aj lavica, poprípade, ak je z masívu a možno jej opierky rúk nastavovať do rôznych výšok, umožňuje skvelý krátkodobý relax.

Vaša hosťovská izba bude s týmto stolíkom nenahraditeľná. Zdroj: iKuchyne.sk
Vaša hosťovská izba bude s týmto stolíkom nenahraditeľná. Zdroj: iKuchyne.sk
Pohodlie na terase, na ktorom sa dá počas dňa aj zdriemnuť? Čo viac si môže vaša návšteva priať?! Zdroj: iKuchyne.sk
Pohodlie na terase, na ktorom sa dá počas dňa aj zdriemnuť? Čo viac si môže vaša návšteva priať?! Zdroj: iKuchyne.sk

Hosťovská izba len pre hostí

Súkromie, skutočná posteľ, zopár poličiek a osvetlenie – je snom každého hosťa, len vám to nikto priamo nepovie. Vychádzame z toho, že hosťom ponúkate svoju obývaciu izbu. Na to vám však nepostačí obývačka s rozmermi 3 x 4 m, ale väčšia. Súkromie možno dosiahnuť samostatnou vstavanou skriňou s posuvnými dverami. Väčšia masívna skriňa by mala byť vybavená zrkadlom, rôznymi hlbokými zásuvkami a regálmi. Ani na to nie je priestoru?

VEDELI STE, ŽE: Priestor ohraničíte aj komodou a z najnovších sérií regálov im poskytnete mnohóóó priestoru pre ich vlastné veci. Posteľ nemusí byť tou najluxusnejšou, ale pohodlnou pre dospelého človeka. Preto nech má min. rozmery 160 x 200 cm. Ideálne aj s odkladacím priestorom alebo inými miestom na uloženie posteľnej bielizne. Počas dňa sa na nej hostia môžu pohodlne usadiť, prečítať si knihu alebo popíjať čaj a zhovárať sa s vami. Na spanie a rovnako aj na sedenie poslúži rozkladacia pohovka. Nábytok a sedenie odporúčame v jemných, svetlých farbách, aby sa tak priestor pre hostí opticky zväčšil a pôsobil vzdušnejšie.

Hosťovská izba sa bez priestrannej komody nezaobíde. Zdroj: iKuchyne.sk
Hosťovská izba sa bez priestrannej komody nezaobíde. Zdroj: iKuchyne.sk

Priestor pri posteli alebo pohovke doplníme o nočné stolíky, poprípade o nástenné regály a vešiaky. Nočné stolíky dokážu nahradiť taburetky. Tak sa im ponúka opäť priestor na sedenie a na uloženie drobností. Nezabúdame na stolové osvetlenie v zaujímavom dizajne, aby zároveň spĺňalo dekoratívnu funkciu. Hostia ocenia, ak im poskytnete príjemný pohyb po koberci. Rozhodne nemusí ísť o celoplošný model, postačí im pocit tepla pri vstávaní z postele.

Hosťovská izba so síce malým, no užitočným nábytkom. Zdroj: iKuchyne.sk
Hosťovská izba so síce malým, no užitočným nábytkom. Zdroj: iKuchyne.sk

VEDELI STE, ŽE: Hostia nikdy nezabudnú na atmosféru, ktorú ste im „v izbe“ vytvorili? Dizajn zakladajte na jednom interiérovom štýle, pekne zladenom s dekoráciami a niektorým výrazným doplnkom. Niečo sa aj z kúta musí ozývať, preto odporúčame napr. vázu s kvetom či dizajnové nástenné hodiny. Čím viac prírodných motívov zvolíte, tým sa im v izbe bude „lepšie dýchať“!

Obývačka a hosťovská izba bez deliacich prvkov

Tu je situácia sťažená už len tým, že sedačka, ktorú počas dňa budete všetci zdieľať, im večer poslúži aj na spánok. Rovnako je to s nábytkom, presnejšie s obývacou stenou, v ktorej treba nechať pár voľných poličiek pre hostí.

Nie každému niečo také vyhovuje, preto vybavte svoju obývačku aspoň jedným ľahko premiestniteľným regálom. Ideálne čo najbližšie pri sedačke, aby mali po ruke aj nevyhnutné veci na noc. Taktiež treba myslieť na samostatné doplnkové svietenie.

Pre všetky maličkosti vašich hostí. Zdroj: iKuchyne.sk
Pre všetky maličkosti vašich hostí. Zdroj: iKuchyne.sk

Detská izba vs. spálňa?

Detskú izbu ponúkame hosťom, len ak máme malé deti, ktoré s nami dočasne prespia na manželskej posteli. Starší nemajú radi, ak im naša návšteva zasahuje do ich súkromia a opäť musíte riešiť, kde necháte prespať svojho tínedžera.

Kontroverzným, pre niektorých až nerealizovateľným nápadom je ponúknuť hosťom vlastnú spálňu. Problémom to nie je, ak ste single a aj tak si užívate manželskú posteľ. Dočasne sa vyspíte aj v obývačke na gauči, hosťom vymeníte posteľnú bielizeň a opäť vypracete niekoľko šuplíkov na ich osobné veci. Pre manželské páry takéto riešenie predstavuje veľký zásah do súkromia a určite aj hostia využijú radšej priestor v obývačke.

TIP NA ZÁVER: Pozrite si náš e-shop, v ktorom nájdete všetko potrebné na zariadenie dokonalej hosťovskej izby. Stačí si vybrať z veľkého množstva produktov tie ideálne pre váš domov.