Zdroj: iKuchyne.sk

Vyberte si vhodný písací stôl pre váš home office

Pracujete aj vy posledné mesiace z domu a povedali ste si, že je najvyšší čas vymeniť jedálenský stôl za plnohodnotný písací stôl? V domácich kanceláriách je potrebné venovať osobitnú pozornosť dizajnu. Minimalizácia rozptýlenia je rozhodujúca a začína sa to práve voľbou vhodného písacieho stola.

Aj ten najmenší priestor je možné pretvoriť na plnohodnotnú domácu kanceláriu. To znamená, že aj malý kútik vedľa okna v spálni či obývačke s krásnym výhľadom do záhrady môže byť vašou „kanceláriou“. Dostatok prirodzeného svetla a pekný výhľad podporia vašu kreativitu a motiváciu k práci.

Písací stôl a jeho veľkosti

Usporiadanie vášho domu či bytu má pomerne veľký vplyv na to, ktorý písací stôl si vybrať. Rohový stôl poskytuje dostatok priestoru na rozloženie. Prenosný stôl na kolieskach je zas vhodný do menšej miestnosti. Po zohľadnení rozmerov miesta, kde bude vaša domáca kancelária, začnite detailne premýšľať o tom, kam umiestnite pracovný stôl či nainštalujete svetlá. Dobrým nápadom na výber stola domácej kancelárie je jeho integrácia s iným nábytkom. Toto je obzvlášť vítaný prístup, ak je napríklad vaša domáca kancelária aj spálňou, pretože stôl môže v prípade potreby ľahko poslúžiť aj ako toaletný stolík.

Zadovážte si štýlový písací stôl, ktorý dodá vašej domácej kancelárii štýl a zároveň je veľmi praktický. Zdroj: iKuchyne.sk
Zadovážte si štýlový písací stôl, ktorý dodá vašej domácej kancelárii štýl a zároveň je veľmi praktický. Zdroj: iKuchyne.sk
Zdroj: iKuchyne.sk
Zdroj: iKuchyne.sk

Nebojte sa farieb

Pre domáce kancelárie, ktoré sa nachádzajú v miestnosti s inou funkciou, je najlepšie, aby bol váš výber stola neutrálny. Nechcete predsa, aby písací stôl pôsobil v izbe zbytočne rušivo a neladil so zvyškom interiéru. Ak máte domácu kanceláriu, ktorá toto obmedzenie nemá, nebojte sa siahnuť po odvážnejších farbách, ktoré budú základom dizajnu miestnosti.

Tento čierny rohový písací stôl oceníte v prípade, že sa potrebujete deliť o domácu kanceláriu s členom domácnosti. Zdroj: iKuchyne.sk
Tento čierny rohový písací stôl oceníte v prípade, že sa potrebujete deliť o domácu kanceláriu s členom domácnosti. Zdroj: iKuchyne.sk

Hosťovskú izbu nezabudnite dobre nasvietiť

Niektoré izby majú šťastie, že majú veľa prirodzeného svetla. Iné zas nie. Preto je dôležité myslieť aj na vhodné a dostatočné osvetlenie. Vrátime sa ešte na chvíľku k nočnému stolíku, pretože malá stolová lampa je jeho ďalším skvelým a lacným doplnkom. Váš hosť si tak bude môcť čítať aj večer alebo si môže zasvietiť v prípade, že bude potrebovať uprostred noci ísť na toaletu. Lampou na stolík by to však nemalo skončiť. Umiestnite do izby aj štýlovú stojacu lampu, ktorá bude vytvárať príjemnú atmosféru a rovnako nezabúdajte na to, že krásne žiarovky môžu pridať dekoratívny prvok do miestnosti.

Stolová lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Plocha písacieho stola

V súčasnosti je možné vybrať si písací stôl vyrobený z rôznych materiálov:

  • Laminát – je cenovo dostupný, odolný a vydrží viac ako čisté drevo alebo dyha. Dodáva sa tiež v širokej škále farieb a vzorov drevených vlákien. Ak chcete získať kvalitný písací stôl, ktorý vydrží každodenné používanie, hľadajte pracovný stôl s hrubým vysokotlakovým laminátom.
  • Kov alebo oceľ – aj keď nie sú vzhľadovo najprofesionálnejšie, stoly z kovu alebo ocele sú cenovo prijateľné a vhodné pre stoly, ktoré sú dlhodobo namáhané.
  • Drevo alebo dyha – písacie stoly z dreva a dyhy vyzerajú vo všeobecnosti atraktívnejšie ako iné typy pracovných stolov, sú však zvyčajne nákladnejšie a podstatne jemnejšie, môžu sa ľahko poškodiť.
Vyberte si stôl podľa svojho vkusu a možností. Zdroj: iKuchyne.sk
Vyberte si stôl podľa svojho vkusu a možností. Zdroj: iKuchyne.sk
Zdroj: iKuchyne.sk
Zdroj: iKuchyne.sk

Písací stôl a úložný priestor

Ak vaša domáca kancelária nemá miesto pre ďalšie úložné priestory, zvážte stôl so vstavanými zásuvkami. Získate tak potrebný úložný priestor, kde si môžete uložiť všetky potrebné veci a predmety, ktoré bežne využívate pri svojej práci.

Rada odborníka: Ak chcete pridať pracovnému stolu nový úložný priestor, kúpte si napríklad stojan na monitor so vstavanými zásuvkami. Pod stojan na notebook zas môžete zastrčiť papierové a úložné koše.

Nezabudnite na vhodnú kancelársku stoličku

V našej ponuke nájdete, okrem iného, aj kancelárske stoličky rôznych tvarov a vyrobené z rozličných materiálov. Pri výbere tej najvhodnejšej stoličky majte na pamäti koľko hodín denne pracujete, pretože potrebujete stoličku, v ktorej sa vám bude sedieť pohodlne a nebude vás po celom dni bolieť telo. Rovnako myslite aj na to, že stolička by mala ladiť s pracovným stolom vašej domácej kancelárie.

Klasická kancelárska stolička je praktickým a zároveň štýlovým kusom nábytku. Zdroj: iKuchyne.sk
Klasická kancelárska stolička je praktickým a zároveň štýlovým kusom nábytku. Zdroj: iKuchyne.sk
Zdroj: iKuchyne.sk
Zdroj: iKuchyne.sk

Podporuje písací stôl zdravé držanie tela?

Práca z domu za stolom v neprirodzenej polohe celé hodiny je zlou správou pre váš chrbát a celkovo telo. Upravte priestor na pracovnom stole tak, aby ste zabránili svalovému namáhaniu a bolestiam chrbta. Pri nastavovaní stola domácej kancelárie nezabudnite na toto:

  • Nastavte si stoličku tak, aby ste mali dolnú časť chrbta správne podopretú.
  • Kolená by mali byť o niečo nižšie ako boky, v prípade potreby použite podnožku.
  • Vaše zápästia a predlaktia by mali byť rovné a vyrovnané s podlahou.
  • Vaša obrazovka by mala byť v dĺžke paže pred vami a horná časť obrazovky by mala byť vyrovnaná s úrovňou očí alebo mierne pod ňou.
  • Podložka pod myš s podložkou na zápästie vám môže pomôcť udržať zápästie vystreté.

VEDELI STE, ŽE: Dlhodobé sedenie spomaľuje váš metabolizmus? To ovplyvňuje vašu schopnosť odbúravať telesný tuk. Robte si preto pravidelné prestávky – vstaňte, natiahnite sa alebo sa na chvíľku prejdite po miestnosti.

Na záver by sme chceli upriamiť pozornosť na to, že pri realizácii domácej kancelárie je dôležité stanoviť si, koľko ste ochotní pri jej zariaďovaní minúť peňazí. Ak začínate úplne od nuly, stôl a stolička sú pravdepodobne najdôležitejšie prvky, preto si na ne vyčleňte väčšinu svojho rozpočtu. Ďalším dôležitým prvkom je osvetlenie – ideálna je kombinácia umelého svetla s prirodzeným svetlom. Ak vám ešte zostane rozpočet, zamyslite sa nad úložiskom, organizačnými pomôckami či dekoráciou.

TIP NA ZÁVER: Prečítajte si aj náš článok s praktickými tipmi, ako si vytvoriť pracovný kút priamo vo vašej obývačke bez toho, aby nepôsobil zbytočne rušivo a ladil so zvyškom miestnosti. Uvidíte, že niekedy stačí len pár malých zmien a výsledok bude stáť za to!