Vneste moderný taliansky dizajn do vášho domova

Pre mnohých je taliansky dizajn synonymom dobrého štýlu, veď Taliansko je opradené starovekou históriou i nádhernými pamiatkami a dá sa na ňom obdivovať všeličo – základ však ostáva zakotvený v architektúre a dizajne, ktorý je neopakovateľný. Práve ten si viete priniesť aj do svojich domovov, v časoch, keď dovolenka pri mori ostáva iba v predstavách. Taliansky interiér vám ju zabezpečí celoročne – bez toho, aby ste opustili pohodlie svojho domova. Ponúkame vám preto niekoľko nasledujúcich tipov na zariadenie bytu v talianskom štýle.

Na začiatok stačí, ak sa rozhodnete či taliansky štýl zakomponujete do celej izby alebo ho využijete na ,,osvieženie“ zariadenia. Nebojte sa, s temperamentnou povahou Talianov tento dizajn nemá nič spoločné – práve naopak. Evokuje domácu pohodu, útulnosť a pokoj. Využíva svetlo (ako prirodzené, tak aj umelé), prírodné materiály, neutrálne farebné odtiene a rôzne doplnky. Taliansky štýl sa hodí do spálne, kúpeľne, obývacej izby a tiež kuchyne.

Taliansky dizajn a jeho znaky

1. Neutrálne tóny, zlato či mramor

Z toho, čo sme zatiaľ spomenuli, ste si mohli všimnúť istú spojitosť medzi škandinávskym a talianskym štýlom. Tu sa však musíte zastaviť. Pod pojmom ,,minimalizmus“ u Talianov funguje niečo úplne iné, ako je tomu v prípade Severanov. Moderný taliansky štýl nie je toľko ,,bohatý“ na vzory a textil. Ak idete zariaďovať izbu v tomto dizajne, vyhnite sa prehnanému ,,wau“ efektu – hromadeniu farieb či vzorov. Zvoľte si napríklad veľkú pohovku v neutrálnych farbách (maslová alebo šedá) – poslúži ako skvelý základ. Od neho potom odvodzujte jednotlivé ,,akcenty“. Rozhodnite sa pre kúsky v jemných odtieňoch a materiáloch, ako je zlato alebo mramor (spomínate si na Michelangela?).

VEDELI STE, ŽE: Krémová farba a jej podobné odtiene sa môžu zdať ako farebná ,,nuda“. Pridajte preto jeden kúsok nábytku či pár doplnkov v odvážnych, no pritom elegantných tónoch. Zvoľte si napríklad farby drahokamov – smaragdová zelená je momentálne veľkým hitom. Trúfnete si na takýto kontrast?

2. Kombinácia starého a nového nábytku

Ďalším z materiálov, ktorý využijete pri dizajnovaní talianskeho interiéru, je keramika. Pri výbere zariadenia dajte prednosť tzv. vintage kúskom, ale aj modernejším – najlepšie, ak vznikli kombináciou dreva a industriálneho prvku (kov). Nábytok by mal byť prevažne z tmavého dreva, aby dotváral elegantný dizajn.

3. Taliansky dizajn a osvetlenie – vzdajte hold remeselníkom

Ak zvažujete kompletnú rekonštrukciu, stavte jednoznačne na obrovský krištáľový luster – stane sa stredobodom miestnosti. Svietidlá v talianskom štýle ideálne visia zo stropu a osvetľujú celý priestor. Pre autentický dojem si vyberte také, ktoré zaujmú svojím remeselným spracovaním – buď sú z kovu, betónu alebo (fúkaného) skla.

Rada odborníka: Pri umiestnení rôznych druhov svietidiel dbajte na to, aby bolo každé z nich v inom kúte miestnosti. Najmä v spálni takto vytvoríte jemné a decentné osvetlenie.

4. Teplé tóny – terakotová farba

Hoci neutrálne odtiene hrajú pri talianskom štýle hlavnú rolu, dobre sa popri nich bude vynímať aj terakotová, čiže hnedá, tehlová alebo aj hnedožltá farba. Málokto vie, že svoj pôvod má v Toskánsku. Je využívaná na terasách ako aj vo vínnych pivniciach, u nás si nájde svoje miesto napríklad v obývacej izbe. Umocní v nej pocit tepla a domova.

VEDELI STE, ŽE: Okrem terakotovej môžete použiť aj žlté, oranžové alebo ružové odtiene.

Rada odborníka: Ak dekorujete izbu doplnkami a nábytkom v teplých farbách, základ by mali tvoriť neutrálne odtiene. Ak ste zvolili vybavenie v teplých farbách, doplnky voľte jemnejšie – a teda v bežových a bielych tónoch.

5. Podlaha a strop sú v harmónii

Taliansky štýl využíva otvorený priestor – zaujímavou črtou sú drevené trámy (a ich rustikálny ,,efekt“). Steny sú namaľované prirodzenými odtieňmi, výborne fungujú v kombinácii s tapetou – tiež v neutrálnych vzoroch a farbách. Dôležité však ostáva zachovanie akejsi celistvosti a harmónie pri dvojici – strop a podlaha. Mali by byť  upravené rovnakým štýlom alebo využívať rovnaký materiál, najlepšie z prírodných zdrojov.

6. Taliansky dizajn v spálni – centrum je posteľ

Nábytok v spálni si vyžaduje špeciálne umiestnenie – posteľ je v strede izby, po bokoch zväčša nočný stolík so stolovou lampou a komoda určená na bielizeň. Dominujú v nej neutrálne farby, farebný akcent dosiahnete napríklad pridaním ružovej (v prípade dievčenskej izby) alebo si vyberte niektorú z pastelových farieb. Podlaha musí byť drevená, je na vás či sa rozhodnete pre tmavý alebo svetlý variant. Koberec je malý a položený vedľa postele.

7. V obývacej izbe vynikne kozub

Obývacia izba sa v tomto prípade zaobíde bez dverí, nevyhnutnosťou je však vysoký strop a kozub – väčšinou býva v strede. Osvetlenie zabezpečia obrovský luster a stolová lampa s textilným svietidlom. Sedacia súprava má byť najmä pohodlná a mäkká na sedenie (ideálne v bežovej farbe). Doplnky sú vo forme váz či sošiek, nezaobídete sa ani bez veľkých izbových rastlín.

8. Kúpeľňa žiada menej ostrého svetla

Hlavným znakom talianskej kúpeľne sú už spomínané teplé farby (oranžová, tehlová a svetlohnedá). Taliani v nej nemajú radi ostré svetlo, a tak sa do popredia dostáva väčšie kúpeľňové okno s dostatočným prienikom prirodzeného svetla. Nájde si v nej miesto aj drevo, sklo a keramika.

TIP NA ZÁVER: Taliansky štýl v našich končinách nie je veľmi známy, to ale neznamená, že sa nedá využiť v interiérovom dizajne do poslednej bodky. Vyťažte z neho maximum.