ako zariadiť obyvacku

Plánujete si zariadiť obývačku? Toto je 7 vecí, na ktoré nezabudnite!

Obývacia izba patrí medzi najobľúbenejšie miestnosti každej domácnosti. Chystáte sa na jej zariaďovanie? Pripravili sme si pre vás niekoľko postrehov, ako zariadiť obývačku, na ktoré je dobré myslieť ešte pred samotnou realizáciou. Nestane sa vám tak, že vás niečo v priebehu zariaďovania prekvapí či zaskočí.

Prieskum je ideálnym začiatkom

Pred rozhodnutím o vzhľade vašej obývacej izby by ste mali uskutočniť viacero malých prieskumov. Prejdite si niektoré časopisy alebo katalógy, inšpirujte sa naším e-shopom a hľadajte návrhy (napríklad na Pintereste), farby alebo štýly, po ktorých túžite. Keď si vytvoríte zbierku rôznych vzorov a farieb, skúste zvoliť hlavne tie návrhy, ktoré najviac odzrkadľujú vaše záujmy a vlastnosti. Nemusí to byť celkom jednoduché, no mali by ste byť schopný rýchlo premýšľať, konať a dospieť k záveru, pretože prílišné rozmýšľanie vám zoberie veľa času a prinesie zbytočný stres. Akonáhle sa pre niečo rozhodnete, nemali by ste to po tom ľutovať či meniť.

ako zariadiť obyvacku
Obývačka je pre veľa ľudí miestom pokoja a relaxu. Zdroj: iKuchyne.sk

Vytvorte si plán

Vždy je dobré vytvoriť si plán, aby ste vedeli ako zariadiť obývačku. Znamená to, že by ste mali poznať každý kúsok miestnosti, pomôže vám to pri finálnej dekorácii. Rovnako ako pri každom úspešnom projekte existuje stratégia a plán, tak aj v tomto prípade dobrým plánom nič nepokazíte.

obývačka
Vytvorte si štýlovú obývačku, za ktorú sa nebude musieť hanbiť. Zdroj: iKuchyne.sk

Vyberte si správny nábytok

Výber správneho nábytku do obývačky je rovnako dôležitý ako kyslík pre naše telo. Po jeho výbere je tiež dôležité nábytok správne umiestniť. Sedačka je kľúčovým prvkom obývacej izby, mala by fungovať ako odrazový mostík pre všetky ostatné časti nábytku. Nezabúdajte na to, že nábytok by ste väčšinou nemali umiestňovať oproti stene. Vaša izba bude podľa tohto druhu usporiadania vyzerať menšia. Ak chcete viac tipov na zväčšenie miestnosti, prečítajte si náš článok.

ruzova rohova sedacka
Štýlová sedačka dodá vašej obývačke jedinečný štýl. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: “Menej je niekedy viac.”, myslite na to. Na realizáciu každodenných aktivít by mal existovať v miestnosti dostatočný priestor. Inak bude vaša obývačka vyzerať ako obchod s nábytkom.

Ako zariadiť obývačku svietidlami?

Osvetlenie hrá dôležitú úlohu v úspechu vašej dekorácie, pretože vytvára príjemné prostredie a dodáva miesnosti lesk a šmrnc. Môže to podnietiť zmysly a zvýšiť vaše hladiny oxytocínu, ktoré sú zodpovedné za emocionálnu radosť. Svietidlá by mali byť umiestnené v miestnosti na rôznych úrovniach. Zvážte stropné lustre, zapustené osvetlenie, stolové či stojanové lampy. Popri vhodne zvolenom osvetlení sú skvelou voľbou na dotvorenie atmosféry v obývačke aj vonné sviečky, ktoré môžu priniesť ďalšiu iskru do miestnosti.

krištáľový luster
Luxusne vyzerajúci luster pridá na celkovom vzhľade obývačky. Zdroj: iKuchyne.sk
medená lampa
Stojanová lampa je nielen štýlovým, ale aj praktickým kúskom. Zdroj: iKuchyne.sk

Záclony vyberte už na začiatku

Ďalšou vecou, na ktorú je dobré myslieť, je použitie správnych závesov. Ak závesy a záclony nie sú správne, celé vaše úsilie môže byť zbytočné. Ideálnou cestou sú závesy, ktoré zodpovedajú farbe nábytku. Nepokazte si zariaďovanie obývačky tým, že si budete záclony a závesy vyberať na poslednú chvíľu.

závesy
Na dotvorenie celkovej atmosféry obývačky zvoľte aj štýlové záclony a závesy. Zdroj: Pinterest.com

Dolaďte v obývačke aj podlahu

Okrem predchádzajúcich bodov je potrebné pamätať aj na podlahu. Je nevyhnutnou súčasťou nielen obývačky, ale každej miestnosti. V súčasnosti je možné vybrať si zo širokej ponuky rôznych materiálov či vzorov. Mali by ste dbať na to, aby mala podobnú farbu alebo tmavší odtieň ako steny v obývačke.

sivá obývačka
Nebojte sa pri voľbe podlahy trošku experimentovať. Výsledok bude stáť za to. Zdroj: Pinterest.com

Na detailoch záleží

Doplnky v podobe obrazov či rastlín sú ideálnou formou, ako docieliť vo vašej obývačke príjemnú a jedinečnú atmosféru. Zároveň vyplnia prázdne miesta v miestnosti. Ak náhodou ešte nie ste presvedčení o dôležitosti rastlín vo vašej domácnosti, prečítajte si tento článok.

kvety v obývačke
Rastliny v obývačke celý priestor zútulnia a dodajú mu jedinečnosť. Zdroj: Pinterest.com

Vedeli ste, že je dobré, pri zariaďovaní nielen obývačky, ale akéhokoľvek priestoru, myslieť na spojenie funkčnej, estetickej a emocionálnej hodnoty každého predmetu v miestnosti? Vďaka tomu docielite, že tam nebudete mať zbytočnosti, ale len predmety, ktoré tam patria.

Zariaďovanie obývacej izby nemusí byť ľahké a rýchle, preto vám radi pomôžeme ponukou nábytku do obývačky v našom e-shope. Určite si vyberiete to, čo sa vám páči a aj keď to možno chvíľku potrvá, tak výsledok bude určite stáť za to, a vy si budete naplno užívať a vychutnávať každú chvíľu strávenú vo vašej obývačke.