Pracujete z domu? Inšpirujte sa tipmi na štýlové kancelárske stoličky

Home office je súčasťou väčšiny moderných profesií. Zamestnanie už neznamená len vysedávanie v kancelárii, čoraz viac úloh sa dá vykonávať z akéhokoľvek prostredia. V tomto článku prinášame pár tipov na kancelárske stoličky, ktoré využijete, ak aj vy pracujete z domu a sedíte za počítačom väčšinu dňa.

kancelárske stolicky
Stoličky do modernej kancelárie sú kombináciou vkusu a komfortu. Zdroj: ikuchyne.sk

Predstava práce z domácej pohovky je lákavá, ale pokiaľ ste už pracovali z domu, viete, že realita je trochu iná. Ak chcete naozaj pracovať produktívne a nestráviť za počítačom celý deň, bude lepšie si zabezpečiť svoj domáci pracovný kútik. Vždy, keď si sadnete za svoje stanovište, vyšlete svojmu mozgu signál, že momentálne sa pracuje a neodvádza sa pozornosť niekam inam. Pri zariaďovaní myslite na dôležité detaily.

kancelárske stoličky
Umelá koža je často využívaný materiál na kancelárske stoličky. Zdroj: ikuchyne.sk

Dostatok svetla a biohodiny

Takzvané biohodiny u človeka ovplyvňujú, kedy sa mu chce spať a kedy vie podať zas najlepší výkon. Túto vlastnosť reguluje časť mozgu, ktorá je prepojená so zrakom. Dostatok svetla tak dáva signál pre dostatok výkonnosti. Nezanedbateľným aspektom sú aj farby v miestnosti. Tú správnu náladu vám dokáže dať napríklad žltá farba. Či už máte žltú stenu, stoličku alebo iný kus nábytku.

kancelarska stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk

Internet, myš a monitor

Medzi „must have“ vybavenie domácej pracovne patrí bez debaty vysokorýchlostný a bezproblémový internet. Pracovný stôl umiestnite na miesto,  ktoré je dobre pokryté signálom. Nezabudnite ani na fakt, že za počítačom strávite pár hodín a namáhate tak svoje oči. Preto je vhodné malú obrazovku notebooku vymeniť za väčší monitor, takisto používať externú klávesnicu a myš.

otocne kreslo
Pracovný kútik s notebookom, ktorý je však vhodný len na občasnú, krátku prácu. Zdroj: ikuchyne.sk

Správna stolička

V prvom rade by sme si mali všímať funkčnosť

Kancelárske stoličky sa využívajú na prácu a preto by mali byť v prvom rade funkčné. Základné vlastnosti funkčnej stoličky predstavuje možnosť rôznych nastavení. Hľadajte najmä možnosť nastaviť hĺbku, výšku aj sklon operadla, synchrónny mechanizmus stoličky či opierky na celé lakte.

funkcna kancelarska stolicka
Funkčná a dizajnová kancelárska stolička. Zdroj: ikuchyne.sk

Zabudovaná opora krížovej oblasti chrbta

Hľadajte stoličky, na ktorých sa cítite pohodlne a ani pri dlhšom sedení vás nebolia kríže či chrbát. Tento parameter prospieva nielen fyzickému zdraviu. Podľa jednej štúdie pohodlnosť stoličky zvyšuje produktivitu a to až o 17 percent.

stolicka so zabudovanou opierkou chrbtastolicka so zabudovanou opierkou chrbta
Stolička so zabudovanou opierkou chrbta. Zdroj: ikuchyne.sk

Ergonomická 

Ergonomické kancelárske stoličky poskytujú väčšiu stabilitu pre krk a chrbát. Sedadlo je skonštruované tak, aby rovnomerne rozložilo váhu tela. Na takejto stoličke si viete na mieru nastaviť opierku hlavy, chrbta a výšku opierky rúk. Inštrukcie, ako správne stoličku nastaviť poskytuje priamo predajca, osobne, príp formou písomného návodu alebo videa.

Ergonomická stolička. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka

Pri výbere stoličky do kancelárie či pracovne si všímajte kolieska, väčšinou sú totiž tvrdé. Tie sa odporúčajú skôr na koberce, podlahu môžu poškriabať. Ak stoličku budete umiestňovať priamo na podlahu, dokúpte si gumové kolieska, tie ju nepoškodia.

Kancelárske stoličky so sieťovým operadlom

Vlastnosť, ktorú oceníte najmä v lete. Pri výbere dbajte aj na pohodlnosť a primeranú mäkkosť sedacej časti. Kvalitné kancelárske stoličky majú aj účinný tlmič, takže ani pri prudkom dosadnutí nemáte nepríjemný pocit.

stolicka so sietovanym operadlom
Sieťové operadlo umožňuje prúdenie vzduchu, čo oceníte najmä v lete. Zdroj: ikuchyne.sk

Vedeli ste, že

Nedodržanie ergonómie práce a teda aj správneho sedenia pri práci môže vyvolať tzv. syndróm RSI. V bežnej reči hovoríme najmä o syndróme karpálneho tunela. Aby ste sa mu vyhli, príďte sa s výberom najvhodnejšej kancelárskej stoličky poradiť s odborníkmi.

Príjemný dizajn

Aj kancelárske stoličky môžu byť vizuálne zaujímavé. Dnes nájdete na trhu rôzne druhy tohto nábytku, v rôznych farbách, materiáloch či v rozličných dizajnových prevedeniach. Nemusíte sa báť zariadiť si pracovňu v akomkoľvek štýle, stoličku k danému priestoru určite doladíte. Ak zvolíte extravagantnejší kúsok, môže byť dokonca stredobodom miestnosti. Samozrejme, so všetkými funkčnými vlastnosťami. 

kancelarska stolicka
Pohodlná a dizajnovo neutrálna kancelárska stolička. Zdroj: ikuchyne.sk

Tip na záver:

Podľa psychológov má na prácu veľmi pozitívny vplyv počúvanie určitých skladieb. Skúste si vytvoriť vlastný playlist povzbudivých melódií. Avšak, ak sa potrebujete pri práci učiť niečo naspamäť, odborníci odporúčajú úplné ticho.

Plnú funkčnosť a príjemný dizajn viete skĺbiť aj pri kancelárskych stoličkách. Ak pracujete z domu pravidelne, odporúčame venovať čas výberu tej správnej stoličky pre vás. Vaše telo sa vám poďakuje.