kuchyňa s obývačkou

Kuchyňa s obývačkou – osvedčený interiérový trend

Kuchyňa spojená s obývačkou patrí bezpochyby medzi najobľúbenejšie interiérové trendy súčasnosti. Spojenie týchto dvoch miestností, v ktorých trávime v priebehu dňa najviac času, prináša veľké množstvo výhod. Na druhej strane, takéto riešenie nemusí byť ideálnou voľbou pre každého.

Kuchyňa s obývačkou

Kuchyňa s obývačkou nie je žiadnym sezónnym hitom. Práve naopak, ide o osvedčený interiérový trend, ktorého počiatky sa spájajú so zrýchľovaním životného štýlu modernej populácie. Dnešná doba totižto do istej miery núti ľudí k bývaniu v malých bytoch alebo k stavaniu či kupovaniu domov na pomerne malých pozemkoch. Tieto faktory sa logicky odzrkadľujú aj na jednotlivých miestnostiach domácností, ktoré sú tak menšie ako by si možno žiadali. Netreba preto zabúdať na fakt, že v obytných priestoroch, predovšetkým v tých bytových, sa počíta s každým jedným metrom štvorcovým. Aj z toho dôvodu sme dnes svedkami častého zlučovania kuchýň a obývačiek do jednej miestnosti.

5 interiérových tipov
Zdroj: iKuchyne!

Rada odborníka:

Pri zlučovaní kuchyne s obývačkou si dajte pozor na vytvorenie plynulého prechodu. Ten dosiahnete nielen primeranými farebnými kombináciami a materiálmi, ale aj kuchynským ostrovčekom, barovým pultom alebo vhodným umiestnením jedálenského stola k ostrovčeku či do medzipriestoru.

Výhody, ktoré má kuchyňa s obývačkou

Spomínané zlučovanie kuchýň a obývačiek do jednej miestnosti má veľké množstvo výhod. Niektoré z nich ste možno už vydedukovali aj na základe toho, čo sme uviedli vyššie. Každopádne, v nasledujúcich riadkoch si ich zopakujeme a uvedieme ďalšie.

kuchyňa s obývačkou
Kuchynský ostrovček je jednou z možností, ako dosiahnuť plynulý prechod medzi kuchyňou o obývačkou. Zdroj: iKuchyne!

Výhody

  • optické aj reálne zväčšenie priestoru
  • presvetlenie a prevzdušnenie priestoru
  • kontakt s rodinou/návštevou aj počas pobytu v kuchyni
  • deti pod dohľadom aj počas pobytu v kuchyni
  • väčší priestor na dekoratívne prvky

Všeobecne známou výhodou tohto interiérového trendu je nielen optické, ale aj reálne zväčšenie priestoru. Absentujúca priečka sa totižto musí niekde odzrkadliť. Práve vďaka takejto skutočnosti môžete získať miesto na väčší jedálenský stôl, klavír, žehlenie alebo cvičenie. Spojenie kuchyne s obývačkou dokáže priestor aj viditeľne presvetliť a citeľne prevzdušniť, čo je nesmierne vzácne najmä v bytoch.

kuchyna s obyvackou
Plynulý prechod dosiahnete aj vhodným umiestnením jedálenského stola. Zdroj: iKuchyne!

Všetci by sme si mali uvedomovať, že čas strávený s rodinou a našimi najbližšími je na nezaplatenie. Dobre navrhnutou kuchyňou s obývačkou môžeme ľahko docieliť, že budeme s rodinou alebo návštevou v kontakte aj počas pobytu v kuchynskej časti, kým budú oni pohodlne sedieť na sedačke. Rodiny s malými deťmi zase uvítajú skutočnosť, že z kuchyne budú mať priamy výhľad na deti hrajúce sa v obývačke.

Vedeli ste, že:

iKuchyne! práve ponúkajú zľavu mínus 30 % na všetky prevedenia kuchýň! Táto výhodná akcia platí až do konca januára. Navyše, rovnakú zľavu dostanete aj na všetky prevedenia skríň.

dieta na gauci
Kuchyňa s obývačkou vám umožní mať deti pod dohľadom aj pri varení. Zdroj: freepik.com

Nevýhody kuchyne s obývačkou

Aby sme však všetko nevyfarbovali len ružovou farbou, pozrime sa spoločne aj na odvrátenú stranu mince. Sme toho názoru, že kuchyňa s obývačkou nemá vyslovene nevýhody, ale skôr drobné nedostatky, ktoré vyplývajú z návykov a životného štýlu jednotlivcov. Nie je to však niečo, čo by sa nedalo vyriešiť.

Nevýhody

  • pachy z varenia v obývačke
  • narušenie súkromia v obývačke/kuchyni
apartman ikuchyne
Sedačka môže byť pokojne umiestnená aj vedľa kuchynskej linky. Zdroj: iKuchyne!

Kuchyňa s obývačkou má dva často diskutované nedostatky. Prvým z nich sú pachy, ktoré sa uvoľňujú pri varení a následne sa šíria až do obývačky, prípadne do ďalších častí bytu/domu. Tým druhým je narušenie súkromia, predovšetkým pri sledovaní programu v televízii. Búchanie hrncov v kombinácii so zvukom vybraných elektrospotrebičov dokáže totižto ľahko prevýšiť zvuk z televízora. Za narušenie súkromia však môžeme považovať aj skutočnosť, že pre niekoho je nepríjemné, keď cíti pri varení prítomnosť druhej osoby prakticky v tej istej miestnosti.

vzorovy byt ikuchyne
Jedálenský stôl vkusne opretý o kuchynský ostrovček. Zdroj: iKuchyne!

Rada odborníka:

Pokiaľ vás láka predstava kuchyne spojenej s obývačkou, no radi by ste sa vyhli vyššie uvedeným nepríjemnostiam, radíme vám, aby ste investovali do kvalitného digestora a tichých spotrebičov. Nevyhnutným riešením je aj prirodzený návyk na vetranie.

Odporúčanie na záver

Pokiaľ máte možnosť výberu, je len a len na vás, či sa rozhodnete pre kuchyňu spojenú s obývačkou alebo dáte prednosť oddeleným miestnostiam. V každom prípade vám však z nášho kuchynského štúdia odporúčame, aby ste si vopred premysleli, čo od týchto miestností očakávate. Vo vlastnom dome si síce môžete neskôr priečku dostavať, resp. zbúrať (pokiaľ nie je nosná), no v byte vám to nemusí byť umožnené.