prirodne materialy

Prírodné materiály si doma zamilujete!

Trend s prírodnými materiálmi určite ohlasuje novú éru domáceho dizajnu. Ukazuje sa, že môžeme byť zodpovednejší ako spotrebitelia, a to tak s ohľadom na planétu, ako aj na naše zdravie a zároveň zlepšovať náš životný priestor. Správne zvolené prírodné materiály ladia s akýmkoľvek štýlom interiéru a zároveň do vášho domova vnesú pocit harmónie a prepojenia s prírodou.

Nech už je váš interiérový štýl akýkoľvek, vždy sa dá nájsť prírodný materiál, ktorý bude po jeho začlenení do vášho domova vyzerať úžasne:

  • Ak hľadáte elegantný, moderný vzhľad, betón, kov a kameň sú ideálne;
  • Ak dávate prednosť rustikálnemu štýlu, prírodný kameň a drevo sú skvelé riešenie;
  • Ak chcete dosiahnuť minimalistický vzhľad Zen, zvážte bambus a plátno;
  • Pre škandinávsky štýl sú príznačné kovové a drevené prvky;
  • Vidieckemu štýlu dominujú drevo a plátno.

Prírodné látky sú tiež krásnym akcentom 

Čo sa týka prírodných materiálov, niekedy sa predávajú  za vyššiu cenu. Existuje na to však veľmi jednoduchý dôvod – kvalita prírodných materiálov býva oveľa lepšia. Z hľadiska kvality sa to zvyčajne premieta do zvýšenej životnosti. Aj keď nevyhnutne (zvyčajne po mnohých rokoch) začnú vykazovať známky opotrebenia, vyzerajú stále oveľa lepšie ako umelé materiály. Tento opotrebovaný vzhľad sa zvyčajne premieta do zaujímavej patiny, ktorá robí materiál atraktívnejším a nie drsným. To samozrejme neznamená, že by ste sa mali zriecť riadnej starostlivosti.

Existuje dôvod, prečo prírodné materiály nikdy nevychádzajú z módy. Sú úžasne neutrálne a dodávajú okamžitý pocit luxusu a štýlu do akéhokoľvek priestoru. Drevo, mramor, hlina, terakota a dokonca aj betón sú dodávané vo farbách, ktoré sa zmestia do takmer každej schémy a vylepšia ju.

Návrhári interiérov prijímajú environmentálne vedomie a všade sa objavujú zelené materiály. Okrem tradičných materiálov je k dispozícii aj veľa nových materiálov, ktoré vyzerajú skvele a majú vylepšené vlastnosti. Najlepšie na tom je, že prírodné materiály vyzerajú úžasne, či už používate iba jeden, alebo sa rozhodnete zmiešať niekoľko druhov. Pretože sú vždy v trende, majú tiež tendenciu dodávať priestoru nadčasovú eleganciu.

Začnime prírodnými materiálmi v obývačke

Obývacia izba je priestorom na odpočinok a radosť z vášho voľného času. Či už pozeráte film, čítate knihu alebo trávite čas s priateľmi a rodinou, interiér by to mal odrážať. Vďaka vzhľadu inšpirovanému prírodou je dosiahnutie pokojného priestoru jednoduché. Všetko začína paletou. Udržujte základné farby neutrálne, biela funguje najlepšie a potom je možné pridať farbu zároveň s textúrou a materiálmi v súlade s prírodou. Maximalizujte použitie  mäkkých materiálov ak chcete vytvoriť príjemnú atmosféru; zamyslite sa nad umelou kožušinou a jemnými vankúšmi spolu s umiestnením protichodných materiálov, ako sú korok alebo drevené ozdobné doplnky. Na osvieženie a oživenie pridajte do interiéru rôzne druhy rastlín a kvetov, čím dosiahnete pocit spojenia s prírodou priamo u vás v obývačke.

Prírodné materiály v spálni 

Teplejšie odtiene budú dobre pôsobiť v priestore spálne, ale používajte stále neutrálne farby  – ideálna je teda hnedá, šedá alebo teplá béžová ako základný odtieň. Vždy, keď je to možné, začleňte prírodné materiály, či už ide o drevené obklady, dubovú posteľ alebo orechové podlahy, dovoľte prírodnému materiálu predviesť sa ako súčasť interiérového dizajnu. Posteľná bielizeň je často podvedome hlavným bodom v spálni, takže sa uistite, že je v súlade s prírodným dizajnom interiéru.

Vyhľadajte vhodné vzory, farebné palety a prírodné materiály. V tomto priestore udržiavajte minimum dekoratívnych doplnkov, pretože čistý a vzdušný priestor je dokonalý pre relax a skvelý nočný spánok. Tam, kde je to možné, pridajte pravú rastlinu. Textúrovaný koberec je ideálnym doplnkom v spálni a ľahkým spôsobom spojí prirodzený vzhľad interiéru.

Prírodné materiály v kuchyni

Použitie dreva v kuchyni je ten najlepší spôsob ako dosiahnuť naturálny vzhľad. Drevo ako orech či dub môžete použiť na podlahy, kuchynskú linku či doplnky akými sú svietidlá či samotný kuchynský riad. Kamenná pracovná doska je tiež ideálna, štýlová a zároveň praktická voľba. Tieto materiály sa hodia ako do rustikálneho, tak i moderného štýlu. Ak chcete dosiahnuť luxusný vzhľad, skombinujte prírodné materiály s povrchmi s vysokým leskom.

Rada odbornika:

Drevo je určite vhodnou voľbou pre kuchyňu, ak chcete dosiahnuť odolnejší a štýlový dizajn. Drevo je však potrebné starostlivo udržiavať. Vyvarujte sa drsným chemickým čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli povrch poškodiť. Umyte raz mesačne vodou a mydlom.

Prírodné materiály v jedálni

Skvelý spôsob, ako privítať novú sezónu doma, je aktualizácia jedálenského a stolového príslušenstva. Stoly a stoličky z prírodných materiálov ako je drevo, koža, kov, ratan či kameň budú nielen prepájať prírodný dizajn v celom dome, ale budú pôsobiť elegantne, príjemne, či dokonca luxusne. Záleží len na vás, ako dané materiály skombinujete.

K luxusnému štýlu sa hodí mramor či dub, k industriálnemu či minimalistickému štýlu je kombinácia kovu, dreva a skla ako stvorená. Nezabudnite myslieť aj na pridanie rastlín či prírodných dekorácií, ako napríklad živý veniec alebo drevené a kovové svietniky.

Príroda v kúpeľni

Kúpeľňa je skvelé miesto pre zdôrazňovanie akéhokoľvek prírodného materiálu a ak nemáte vo svojej kúpeľni žiadny priestor, pozrite sa, ako niečo prakticky začleniť, od políc až po vešiaky na uteráky. Kúpeľne sú tiež skvelým priestorom pre rôzne izbové rastliny. Vlhké podmienky zaručujú, že sa tu darí mnohým typom rastlín a odvážne zelené odtiene budú v akomkoľvek priestore dobre sedieť spolu s prírodným materiálom. Doplnky z kameňa či dreva sú viac než vhodné. 

A nakoniec, či už túžite po veľmi surovom, rustikálnom vzhľade, alebo po lesklom a precíznom dizajne, trvalo udržateľný dizajn interiéru vám môže ponúknuť oboje. Prírodné materiály sú vždy aspoň trochu jedinečné a dodávajú vášmu domovu určitý charakter bez toho, aby boli zahlcujúce. Pridajte trochu zelene a váš domov ožije.

Množstvo inšpirácií ako zakomponovať prírodné materiály do vášho interiéru nájdete aj v našom eshope, tak hor sa do dizajnovania.