Škandinávska obývačka. Zdroj: Pinterest.com

Nápady pre škandinávsku obývačku

Škandinávsku estetiku je možné aplikovať na mnoho rôznych priestorov, preto ani obývačka nebude predsa výnimkou. Pretože láska k jednoduchosti, prírodným prvkom a funkčnosti je obzvlášť ideálna práve pre obývaciu izbu. Ak chcete doma vytvoriť útulnú oázu, škandinávske dekorácie sú dokonalou inšpiráciou.

Teplý, príjemný a upokojujúci škandinávsky dizajn je elegantný a moderný, ale s príjemnou atmosférou, ktorá funguje v každej domácnosti. Vďaka výraznému zameraniu na textúry a ľahkým a vzdušným odtieňom je škandinávsky dekor ideálny na zosvetlenie.

Udržujte veci ľahké a vzdušné

Na dodržiavanie škandinávskeho dizajnu neexistuje žiadne pravidlo, ale veľa domov v škandinávskom štýle sa zameriava na neutrálnu farebnú paletu. Zamerajte sa na studené odtiene bielej, aby váš domov pôsobil otvorene a vzdušne. Spárujte bielu s povrchovými úpravami z prírodného dreva, aby ste dodali trochu tepla bez toho, aby zatemnili miestnosť.

Lavica Scandi v minimalistickom štýle, vhodná ako náhrada sedačky vo vašej obývacej izbe. Zdroj: iKuchyne.sk
Lavica Scandi v minimalistickom štýle, vhodná ako náhrada sedačky vo vašej obývacej izbe. Zdroj: iKuchyne.sk

Minimalizmus obývacej izby v škandinávskom štýle nie je neplodný. Je prehľadný, otvorený a príjemný. Zdôrazňuje funkciu škandinávskeho nábytku do obývacej izby, aby tak izba spĺňala všetky potreby vašej rodiny a poskytovala tiež priestor.

VEDELI STE, ŽE: Škandinávsky dekor používa neutrálnu paletu čiernej, bielej, šedej a béžovej s možným pridaním jemných pastelových modrých a ružových odtieňov. Biela je hlavná použitá farba a dodáva obývacej izbe jasný a dobre osvetlený vzhľad.

Skutočná jednoduchosť

Vo väčšine škandinávskych domov nenájdete farebné nadrozmerné umelecké diela, ale to neznamená, že dizajn je zbavený všetkého umenia. Tento krásny obytný priestor zo škandinávskeho interiéru obsahuje dva jednoduché umelecké diela, ktoré pôsobia účelne a nádherne sa spájajú s jednoduchou farebnou paletou vo zvyšku miestnosti .

Obývačka, v ktorej obrazy dopĺňajú priestor. Zdroj: Pinterest.com
Obývačka, v ktorej obrazy dopĺňajú priestor. Zdroj: Pinterest.com

Obývačka so zeleňou

Aj keď je škandinávsky štýl hlavne o jednoduchosti, izby, ktoré majú zeleň ako tento priestor, sú skvelým spôsobom, ako sa spojiť s minimalistickým vzhľadom a priestorom smerujúcim do exteriéru. Kvety rôznych druhov privedú do interiéru pocit, že ste stále niekde v prírode a tak sa budete cítiť doma skvele.

Obývačka s kvetmi, ktoré privodia pocit prírody. Zdroj: Pinterest.com
Obývačka s kvetmi, ktoré privodia pocit prírody. Zdroj: Pinterest.com

Obývačka a výber nábytku

Škandinávsky dekor vám poskytuje veľa príležitostí na vlastné nápady zariadenia a výzdoby vašej obývacej izby. Môžete vytvoriť usporiadanie svojej obývacej izby tak, že napríklad dáte pohovku do jedného priestoru a čítací kút v inom rohu.

Taktiež každá obývacia izba potrebuje svoj konferenčný stolík, aby ste si mali kde odložiť svoju obľúbenú kávu, stolík s našej ponuky je dokonalým prvkom škandinávskeho štýlu.

Pohodlné kreslo Scandinavia, ktoré skvele zapadne do čítacieho kútu. Zdroj: iKuchyne.sk
Pohodlné kreslo Scandinavia, ktoré skvele zapadne do čítacieho kútu. Zdroj: iKuchyne.sk
Každá obývačka sa nezaobíde bez konferenčného stolíka. Zdroj: iKuchyne.sk
Každá obývačka sa nezaobíde bez konferenčného stolíka. Zdroj: iKuchyne.sk

Pustite svetlo dovnútra

Dokonalá obývacia izba v škandinávskom štýle ponúka veľa jasného a prirodzeného svetla, ako je táto úžasná izba. Ak máte šťastie, že máte dostatok prirodzeného svetla, osvojte si to a naplánujte svoju obývaciu izbu okolo okien a dverí a obmedzte okenné kryty tak, aby dovnútra preniklo najviac svetla.

Škandinávska obývačka si žiada mať dostatok prirodzeného svetla. Zdroj: Pinterest.com
Škandinávska obývačka si žiada mať dostatok prirodzeného svetla. Zdroj: Pinterest.com

Obývačka a vrstvy

Už viete, že pridanie textúry je kľúčové, pokiaľ ide o obývacie izby v škandinávskom štýle, ale tento útulný priestor dokazuje, že rozdiel môže mať niekoľko vrstiev. Pokiaľ sa budete držať monochromatických farebných paliet, môžete experimentovať s rôznymi textúrami a vzormi a stále udržiavať svoj priestor upokojujúci a lákavý.

Škandinávska obývačka

Ak chcete tento vzhľad vytvoriť vo svojej obývacej izbe, preštudujte si izbu a rozhodnite sa, aké zoskupenia chcete, napríklad oblasť na konverzáciu alebo čítanie. Urobte si zoznam požadovaného nábytku, ako je pohovka, stolička, lampy, stoly alebo sedačky, a vyhľadajte až tri, ktoré by mohli byť použité ako kontaktné miesta.

Vyberte zvyšok nábytku, ktorý chcete zmiešať a podporiť. Pridajte vankúše, deky nejaké nástenné umenie a ďalšie dekoratívne predmety. Ak chcete farebný nádych, vyberte niektoré detaily, ktoré dodajú farbu. Pretože si budujete izbu pridaním samostatného kúsku, môžete tak zostať v rámci svojho rozpočtu. Keď skončíte, budete mať najlepšiu škandinávsku obývaciu izbu, ktorá odráža váš vkus.

TIP NA ZÁVER: Kombinácia farieb bielej, sivej a hnedej, ktoré sú ako najdôležitejšie farby škandinávskeho štýlu sú nesmrteľnou kombináciou. Preto je vhodné ako základ škandinávskej obývačky zvoliť tieto farby. Potom už je len na vás, akou jemnou farbou si dozdobíte svoje bývanie. Vhodné doplnkové farby sú svetlá ružová alebo modrá.