Stojanová lampa – funkčný a dekoratívny prvok modernej obývačky

Asi sa všetci zhodneme na tom, že obývačky sú v našich domovoch tie najväčšie a najpriestrannejšie miestnosti. Pri ich zariaďovaní a dekorovaní nám teda dovoľujú najviac. To sa týka aj perspektívy osvetlenia obývacieho priestoru. Výber správnej stojanovej lampy nebude však ani zďaleka iba otázkou estetiky. Správna – štýlová, ale aj funkčná stojanová lampa musí spĺňať viacero kritérií. Venujte im pri výbere pozornosť a vaša stojanová lampa bude denne využívaným prvkom. Počas dňa budú lampy v prvom rade dekoratívnymi záležitosťami a za tmy vám príjemne presvetlia prostrdie.

Medená stojanová lampa. Zdroj: iKuchyne.sk

Čo očakávate od osvetlenia stojanovej lampy? 

Hľadáte lampu, ktorá bude vytvárať akcentové svetlo? Takú, ktorá bude upriamovať pozornosť na seba? 

Hodilo by sa vám skôr svietidlo, ktorá by vám dobre posvietilo na večerný relax pri knihe? 

Možno však hľadáte lampu, ktorá bude zdrojom príjemného – náladového večerného osvetlenia vo vašej obývačke a pomôže vám navodiť tú správnu oddychovú atmosféru. Zamyslite sa nad tým, čo je vašou prioritou a s akým účelom budete lampu v obývačke využívať najviac.

stojanová lampa
Tripod stojanová lampa. Zdroj Pinterest

Stojanová lampa s oblým ramenom

Nie náhodou zaraďujeme túto variabilnú stojanovú lampu v našom výbere na prvé miesto. Smelo si ju možete dovoliť, ak aj vaša obývačka nepatrí k tým najväčším. Umiestnite ju do rohu, či za gauč a polohujte ju podľa vašej potreby. Presne vám posvieti na rozčítanú knihu. Pri večernej návšteve ju nasmerujte nad konferenčný stolík a jej svtelo sa bude pekne rozliehať do priestoru celej obývačky. Správne farebené prevedenie zapasuje do moderného interiéru, ale aj do toho klasického či industriálneho. 

medená stojanová lampa
Lampa s oblým polohovateľným ramenom. Zdroj: ikuchyne.sk
Lampa s oblým chrómovým ramenom a čiernym textilným tienidlom. Zdroj ikuchyne.sk

Lampa na trojnohej základni – tripod lampa

Ak by ste chceli priestor vašej obývačky opticky zvýšiť, vyberte si túto lampu. Jej štíhle nohy v drevenom či kovovom prevedení dokážu divy. Čo sa týka osvetlenia, zaradili by sme ju k akcentovým svietidlám. 

Dajte si však pozor, lampa bude pre vás vhodná, iba ak je vaša obývačka dostatočne priestranná. Vynímať sa bude ideálne v priestrannom, nezaplnenom rohu. Ak by ste ju chceli predsa situovať ku kreslu, či gauču, majte na pamäti, že jej rozľahlá trojuholníková základňa potrebuje dostatok miesta. Nesprávnym umiestnením, vo frekventovaej zóne pohybu, by vám mohla veľmi prekážať. 

Niekto ju považuje za retro kúsok, niekomu jej drevené pevedenie úplne zapasuje do škandinávskej obývačky. Tienidlo na túto lampu vyberajte s citom. Lapma upúta výraznou základňou, preto jednofarebné, bezvzorové tienidlá budú najlepšou voľbou. Lampa tohto typu vnesie do vašej obývačky nielen príjemné osvetlenie, ale aj vzdušnosť.

Vedeli ste, že:

Podoba tejto lampy bola inšpirovaná práve kamerovým statívom. Nájdete aj kúsky, ktoré sa dajú výškovo nastavovať, na princípe kamerového statívu.

Trojnohá stojanová lampa. Zdroj ikuchyne.sk

Stojanová lampa na čítanie

Ak pre vás večerný relax znamená dobrá kniha a pohodlné kreslo, kritérium je jasné. Budete hľadať tú správnu stojanovú lampu na čítanie. Lampa na čítanie vynikajúco poslúži aj na osvetlenie iných činností.

Tieto lapmy sú špeciálne navrhované tak, aby boli flexibilné a prúd svetla sa dal nastaviť. Disponujú takzvanými kĺbovými mikronastaveniami (nastavenie výšky, uhol osvetlenia).

Ich prevedenie býva jednoduchšie, subtílnejšie, a to preto, aby sa dali umiestniť čo najpresnejšie a podľa vašej potreby. Zároveň ich minimalistický vzhľad bude výborne hrať v kombinácii s výrazným, aj mohutnejším kreslom. Táto dvojica vo vašej obývačke bude akousi jedinečnou oázou,  tvorivým mikrosvetom. 

Rada odborníka:

Ak chcete dosiahnúť ideálne podmienky na čítanie, spodná časť tienidla by mala byť vo výške vašich očí pri sedení. Horná časť lampy bude asi vo výške 150 cm od podlahy. 

lampa na čítanie
Lampa na čítanie. Zdroj ikuchyne.sk
jednoduchá lampa na čítanie
Jednoduchá lampa na čítanie, s tienidlom v medenom prevedení. Zdroj ikuchyne.sk

Celoplošne svietiaca lampa

Štýlovo patrí k zaujímavým kúskom, preto určite stojí za zmienku. Hodí sa prevažne do moderného interiéru. Výborne plní funkciu akcentového osvetlenia. Ak je teda vo vašej obývačke prázdny roh, či prázdna stena, to bude to správne miesto pre tento typ lampy. Je masívnejšia, výraznejšia, za dňa bude pôsobiť nadčasovo a dekoratívne. Určite neunikne pozornosti vašej návštevy ! Jej materiálové a tvarové prevedenie je skutočne jedinečné. Pravouhlá konštrukcia sa ideálne snúbi s moderným interiérom.

moderná stojanová lampa
Moderná stojanová lampa. Zdroj ikuchyne.sk

Viacramenná stojanová lampa

Môžeme ju nájsť aj pod menom ,,octopus.“ Je to druh stojanovej lampy s viacerými, zväčša flexibilnými ramenami, zakončenými menšími svetelnými zdrojmi. 3-5 menších tienidiel dáva priestor farebným kombináciám. Viacramenná lampa tak vnesie do vašej obývačky hravosť, ležérnosť a vzdušnosť. 

Správnym rozmiestnením jednotlivých ramien bude lampa zabezpečovať príjemné a rovnomerné náladové osvetlenie vo vašej obývačke. Ak ramená nasmerujete k stropu, vašu obývačku opticky zvýšite. Jej základňa býva strohejšia, môžete ju umiestniť do rohu, kde sa stretáva kreslo s gaučom. Vynímať sa však určite bude aj v prázdnom rohu vašej obývačky.

Paťramenná lampa s farebnými tienidlami. Zdroj: ikuchyne.sk
viacramenna lampa
Viacramenná lampa v čiernom matnom prevedení. Zdroj: ikuchyne.sk

Extravagantná stojanová lampa

Alternatívou industriálnej lampy je rustikálna lampa. Rovnako prináša do interiéru prvok z exteriéru v pôvodnom ,,neprikrášlenom“ stave. Rustikálna lampa pozostáva zo skutočných konárov, častí kmeňov alebo z naplaveného dreva. Do vnútorného priestoru vnáša autentickosť vonkajška, spätosť s prírodou.

Ide skutočne o lampy s extravgantnými základňami, preto sa dopĺňajú iba jednoduchými a menej nápadnými tienidlami. Farebne ich laďte radšej tón v tóne. Výrazné kontrasty medzi telom a tienidlom lampy by pôsobili príliš gýčovo. Pri výbere takejto lampy, nechávame vyniknúť jej základni – telu. Od tohto faktu, by sa malo odvíjať aj jej umiestnenie. Originálna lampa, napr. z naplaveného dreva, sa bude skutočne vynímať v prázdnom rohu. Bolo by škoda skryť ju za gauč. 

stojanová lampa roots
Stojanová lampa z naplaveného dreva. Zdroj: ikuchyne.sk
extravagantná stojanová lampa
Extravagantná stojanová lampa. Zdroj: ikuchyne.sk

Stojanová lampa sa charakterizuje ako doplnkový zdroj svetla. Kostra všetkých stojanových lámp je rovnaká, líšia sa v štýlovom prevedení a difúzii svetla. Veríme, že sme vás inšpirovali rôznymi štýlmi stojanových lámp. Variabilnosť stojanovej lampy je široká, vyberte si tú správnu pre vaše potreby. Veľkou výhodou tohto funkčného doplnku je, že jej pozícia je v priestore variabilná, vždy ju môžete premistniť podľa aktuálnych potrieb a požiadaviek. Máme pre vás ešte poslednú radu. Pri umiestňovní dbajte  to, aby stojanová lampa nebránila vo výhľade pri komunikácii!