sedacka a kresla

Najzaujímavejšie fakty v psychológii interiérového dizajnu

Interiérový dizajn sa zaoberá vnútornými priestormi tak, aby sa v nich vytvorila správna atmosféra prepojením farieb, nábytku, svetla či materiálu. Výsledkom by mal byť priestor, ktorý spĺňa všetky požiadavky človeka či ľudí, ktorý ho budú obývať. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako zariadiť byt či dom tak, aby to na vás dobre vplývalo? Ak náhodou ešte nie, tak práve pre vás sme si pripravili článok o tých najzaujímavejších faktoch v psychológii interiérového dizajnu.

Farby nás ovplyvňujú viac, ako si uvedomujeme

Rôzne farby môžu mať výrazný vplyv na naše emócie a nálady. Modrá farba napríklad znižuje chuť do jedla a oranžová farba je pravdepodobne najlepšou farbou pre koncentráciu a produktivitu. Pri maľovaní detskej izby je dobré vyhnúť sa žltej. Aj keď je to farba veselá a teplá, ukázalo sa, že deti sú kvôli tejto farbe viac náchylné k plaču a dospelým môže spôsobovať únavu očí. Červená vyvoláva silné emócie a podporuje chuť do jedla, preto sa často používa v jedálňach.

Ružová obývačka
Nebojte sa siahnuť po iných farbách, ako je biela, výsledok bude určite stáť za to. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Nech už rozmýšľate nad akoukoľvek farbou, tak hlavné je, aby sa vám páčila. Predsa len každý sme iný a každý z nás má rád iné farby.

Vďaka svetlým farbám a zrkadlám zväčšite opticky každú miestnosť

Interiéroví dizajnéri sa najčastejšie snažia vyriešiť problém malého priestoru práve pomocou psychológie. Napríklad miestnosť bude vyzerať väčšia, ak bude mať svetlé steny a aj strop. Rovnako ak do miestnosti umiestnite veľké zrkadlá, podarí sa vám vyvolať dojem, že miestnosť je skutočne väčšia.

Zrkadlo v miestnosti
Štýlové zrkadlo sa hodí do každého typu interiéru. Zdroj: iKuchyne.sk

Ľudské oko je prirodzene priťahované k najvyššiemu kontrastnému bodu v miestnosti. Napríklad v kuchyni je to zvyčajne horná časť skriniek kuchynskej linky. Tiene vytvárajú silnú vizuálnu líniu medzi skrinkami a stropom, a preto sa môže zdať kuchyňa stiesnená. Tie je možné zjemniť inštaláciou vhodných svietidiel nad skrinky. Ich svetlo tak bude zmierňovať vizuálny kontrast vytvorený tieňmi, a vďaka tomu sa celá miestnosť bude zdať otvorenejšia a väčšia. Aké jednoduché, čo poviete?

obyvacka
Vďaka vhodne zvoleným svietidlám bude aj vaša kuchyňa vyzerať moderne a štýlovo. Zdroj: iKuchyne.sk

Osvetlenie môže ovplyvniť vaše duševné zdravie

Príliš veľa alebo príliš málo svetla narúša prirodzený spánkový cyklus tela, čo môže viesť k nedostatku kvalitného spánku a tým pádom aj k oslabeniu imunitného systému. Udržiavanie domova primerane osvetleným počas celého dňa zlepší spánok a predstavuje ľahký spôsob, ako vás urobiť šťastnejšími. Rovnako na to myslite aj pri zariaďovaní vašej spálne, do ktorej si môžete vybrať niektorú posteľ z našej širokej ponuky.

Posteľ do spálne
Štýlová manželská posteľ nesmie chýbať v žiadnej spálni. Zdroj: iKuchyne.sk

Pekný výhľad z okna môže zmierniť bolesť

Štúdie vykonané v nemocniciach odhalili, že pacienti potrebovali omnoho menej liekov proti bolesti a darilo sa im zotaviť oveľa rýchlejšie, keď mohli z okna pozorovať krajinu. Uistite sa, že izby vo vašom byte či dome majú dostatok okien. Budete mať nielen dostatok prirodzeného svetla, ale rovnako sa bude cítiť lepšie.

Okno v obývačke
Dodajte každej miestnosti dostatok svetla vďaka veľkým oknám. Zdroj: iKuchyne.sk

Miestnosť je zrkadlom prírody

Interiér každej miestnosti by mal byť navrhnutý s ohľadom na prírodu. Podľa odborníkov by mala byť podlaha najtmavšia, tak ako je to v prírode, zatiaľ čo farby v strede by mali byť neutrálne a strop by mal byť svetlý ako obloha. Práve to je dôvod, prečo veľa ľudí siaha po podlahách z dreva a uprednostňujú drevený nábytok, bez toho, aby si to uvedomovali.

Drevený stolík
Konferenčný stolík by nemal chýbať v žiadnej obývačke. Zdroj: iKuchyne.sk

Rovnováha nás robí šťastnejšími

Aj keď naše oči prijímajú informácie separátne, náš mozog to všetko spojí do jedinečného, ​​jednoduchšieho a rozpoznateľného vzoru. Pokiaľ ide o interiéry, znamená to, že vidíme izby ako celok – kuchyňu, obývaciu izbu či kúpeľňu skôr, ako sa môžeme zamerať na jednotlivé prvky samotného dizajnu.

VEDELI STE, ŽE: Tri rovnomerne rozmiestnené barové stoličky môžu vášmu kuchynskému ostrovu dodať pocit symetrie. Rovnako to platí v prípade sedačky, ku ktorej je dobré umiestniť z oboch strán kreslá. Opäť vytvoríte symetriu a budete sa v obývačke cítiť lepšie a príjemnejšie nielen vy, ale aj vaši hostia.

sedacka a kresla
Nebojte sa pri výbere sedačky a kresiel popustiť uzdu fantázii a vytvorte si jedinečnú obývačku. Zdroj: Pinterest.com

Nezabúdajte však aj na asymetrickú rovnováhu, ktorá dodá vašim izbám hĺbku a vizuálny záujem. Často sa javí ako autentickejší a uvoľnenejší ako tradične usporiadané priestory. Pokiaľ ide o dosiahnutie asymetrie, ktorá funguje, zamerajte sa na výber dizajnových prvkov, ktoré, hoci sú odlišné, sú stále podobné hmotnosťou a formou. Uistite sa, že sú umiestnené rovnako vzdialené od stredu miestnosti.

Venujte dostatočnú pozornosť psychológii interiérového dizajnu a zabezpečíte si tak, že si postupne vytvoríte domov, v ktorom sa budete cítiť príjemne a pohodlne. Veríme, že ste sa vďaka nášmu článku dozvedeli nové zaujímavosti a rovnako, že niektoré z nich zavediete aj u vás doma. V našom e-shope rovnako nájdete veľké množstvo inšpirácie, stačí sa pozrieť.