mala spalna

5 tipov ako zariadiť malú spálňu

Malá spálňa dnes už nemusí hneď signalizovať veľký problém. Problém nastáva, ak si nevieme dať rady s využitím priestoru spálne. Prinášame 5 jednoduchých tipov ako zariadiť malú spálňu. Začať by sme mali výberom farieb a vhodným nábytkom.  Malú spálňu nie je potrebné zapratať veľkými kusmi nábytku. Taktiež je dôležité zvážiť, či zariaťujete spálňu ako  jednotlivec alebo ako dvojica. Tu platí striedmejšie zariaďovanie a výplň priestoru, aby sa nestalo, že zrazu budete mať zo spálne sklad.

malá spálňa
Zdroj: iKuchyne.sk

1. Svetlé farby sú to, čo potrebujete

Za najvhodnejšiu farbu bytových doplnkov a nábytku do malej spálne odporúča biela farba. Biela evokuje slobodu a čistotu. Rozširuje priestor, vytvára optický klam a spálňa ladená do biela alebo svetlejších farieb pôsobí čisto a luxusne. Navyše krásne ladí s ostatnými farbami.

Pre malý priestor spálne sa odporúča kombinovať najviac dve farby. Ak už siahnete po tmavšej, snažte sa ladiť odtiene do bielej alebo teplejšej farby, aby nevznikal príliš veľký kontrast. Rovnako farba nábytku by mala byť vo svetlejších odieňoch. 

malá spálňa
Zdroj: Pinterest

Tapety

Výber tapiet do malej spálne môže byť efektívnym riešením, ak chceme decentne oživiť priestor alebo zakryť nedokonalosť steny. Je však dôležité neskákať do veľkých kontrastov a nemiešať vzory. Spálňa by mala byť miestom pre relax, preto nekombinujte rôzne vzory dohromady, pretože priestor sa zmenší a atmosféru spálne naruší.

2. Vstavané skrine  

Bohužiaľ nie každý si môže z dispozičného hľadiska dovoliť šatník v malom byte alebo dome. Efektívnejším riešením sú vstavané skrine. Nezaberajú a neskracujú priestor. Naopak, ponúkajú extra úložný priestor. Aj v prípade v vstavaných skríň je vhodné siahnuť po svetlejších odtieňoch. Pre ešte väčšie optické zväčšenie izby je dobré, ak majú skrine zrkadlovú výplň. Priestor sa maximalizuje. 

vstavaná skriňa
Ušetrite priestor s využitím knižnice vo vstavanej skrini. (Zdroj: iKuchyne.sk)

S ukladacím priestorom je potrebné počítať aj v prípade postele v spálni. Ideálne riešenie je veľký a hlboký úložný priestor alebo poličky, ktoré sú zabudované v posteli. Priestor by mal dostatočne uschovať veci a chrániť ich pred poškodením a nadmerným prachom.  Určite to platí aj pri výbere ďalšieho nábytku. 

stôl
Zdroj: Pinterest

3. Minimalistické doplnky

Minimalizmus by mal znamenať jemnosť a čistotu tvarov. V malom priestore sa minimalizmus ukazuje ako čerešnička na torte. Aj v tomto prípade je vhodné zvoliť doplnky, ktoré nie sú príliš rušivé a obohacujú energiu malej izby. 

minimalizmus
Zdroj: Pinterest

Do spálne sa odporúčajú doplnky z dreva – izba tak bude pôsobiť útulnejšie a veselšie. Kovové doplnky pôsobia na prvý pohľad chladnejšie akonzervatívnejšie, ale rovnako sa s nimi dá došperkovať priestor malej spálne.

príručný stolík
Zdroj: Pinterest

 4. Lampa

Ak nám to priestor spálne umožňuje, pokojne zvoľte stojanovú lampu. Dopad svetla je otvorenejší a nemusíte siahať po ďalšom svietidle. Stojanové lampy sú tiež efektívnym riešením pokiaľ sa v spálni nevyskytujú nočné stolíky. Naopak ak to priestor malej spálne umožňuje využite menšiu lapmu, ktorá decente doplní priestor.

stojanová lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

5. Poličky

Z hľadiska úspornosti malého priestoru  je polička najlepšou voľbou. Obzvlášť ak sa ju chystáte využiť naplno. Mini knižnica a zároveň dôležité miesto pre vaše fotografie.

polička
Zdroj: Pinterest

Toto boli základné tipy, ktoré vám pomôžu k tomu ako zariadiť malú spálňu. Najdôležitejšie je sa na priestor v spálni dívať kreatívnymi očami a zariadiť si spálňu podľa seba alebo tiež partnerovho priania. Je to predsa miesto, kam sa budete vracať každý deň. A hlavne, spálňa by mala predovšetkým slúžiť ako miesto vášho dokonalého relaxu a odpočinku.