utulna obyvacka

Útulná obývačka v piatich krokoch

Patrí medzi miestnosti, kde väčšinou relaxujete. Pri čítaní knihy, pozeraní televízie alebo len tak, rozhovorom s partnerom. Tieto príjemné činnosti by mali byť podporené aj atmosférou miestnosti, v ktorej sa odohrávajú. Útulná obývačka môže byť zrazu nie len sen, ale aj realita!

obyacka centrum bytu
Drevené prvky dodajú teplo aj v obývačke. Zdroj: ikuchyne.sk

Správne umiestnenie pohovky

Pohovka je často najväčším kusom nábytku v obývačke, takže jej umiestnenie na správnom mieste môže zohrávať významnú rolu vo výraze celej miestnosti.

obývačku
V útulnej obývačke vás pohovka priam vyzýva, aby ste si na ňu sadli. Zdroj: ikuchyne.sk

Zlatým pravidlom je umiestniť pohovku tak, aby smerovala sedacou časťou k dverám. Ak ste nútení umiestniť pohovku chrbtom ku vchodu, zjemnite priestor medzi sedačkou a vstupom do miestnosti konzolou z lámp, knižnicou alebo komodou. Priestor sa viac zútulní a nebude pôsobiť tak stroho.

siva sedacka vo svetlej obyvacke
Aj šedo- biela obývačka môže pôsobiť útulne. Zdroj: ikuchyne.sk

Vytvorte centrum miestnosti

Každá útulná obývačka potrebuje svoje centrum, okolo ktorého sa sústredí celá miestnosť. Takou dominantou môže byť krb, krásne umelecké diela, pekný výhľad či zaujímavá lampa. Pomôže to uzemniť miestnosť a definovať jej funkciu. Veľmi dobre na tento účel poslúži aj kreslo, ktoré umiestnite samostatne, do priestoru. Ak ho navyše zvolíte v extravagantnejšom štýle, ktorý na prvý pohľad neladí so sedačkou,  zaručene na seba upúta pozornosť a o centrum vašej obývačky máte postarané. Navyše vy, ako hostiteľ budete v centre pozornosti tiež.

kreslo ako dominanta miestnosti
Ak kreslo umiestníte do priestoru, môže tvoriť zaujímavú dominantu miestnosti. Zdroj: ikuchyne.sk

Ak však neradi pútate pozornosť na seba, ako osobu, centrum obývačky môžete preniesť na iné kúsky.  Vyjadrite svoj vkus výrazným umeleckým dielom alebo ozdobným zrkadlom. Slúži vaša obývačka ako kontaktné miesto pre časté stretnutie s rodinou a priateľmi? V tomto prípade je vhodnou voľbou aj veľká televízia. Vyčnievať môže aj pohovka so svetlými vankúšmi, ktorá bez slov privíta vašich hostí

sedacka ako centrum miestnosti
Sedačka v centre pozornosti. Zdroj: ikuchyne.sk

Zaujmite kobercom

Koberce sú stále v obľube a krásne vyniknú najmä vo veľkých obývačkách.

Výber koberca záleží však aj od toho, ako plánujete obývačku využívať. Ak bude vaša obývačka veľký a otvorený priestor pre rôzne stretnutia či oslavy, zvoľte koberec, ktorý zvládne častejší pohyb osôb a nebude na ňom vidieť znaky opotrebovania.

anticka obyvacka s kobercom
Aj koberec môže byť dominantou miestnosti. Zdroj: ikuchyne.sk

RADA ODBORNÍKA:

Kobercom vyrobeným zo sisalu určite nešliapnete vedľa.

Prírodný ekologický materiál dodáva kobercom naturálny vzhľad a nadčasový dizajn, takže sa hodia ku každému typu nábytku. Dodávajú harmóniu, pocit pokoja, štipku elegancie a vkusu. Dajú sa ľahko a účinne zafarbiť a preto ich je možné dostať prakticky v akejkoľvek farbe. Výhodou je aj odolnosť materiálu proti opotrebovaniu, dlhá životnosť , schopnosť odpudzovať prach a pohlcovať vlhkosť. Tieto koberce môžete umiestniť v obývačkách s podlahovým kúrením.

Ak máte obývačku spojenú s kuchyňou, koberec rozprestierajúci sa pod konferenčným stolíkom a sedačkou môže výborne opticky oddeliť miestnosť.

V prípade, že obývačka slúži v prvom rade pre domácich a má prinášať maximálne pohodlie, vyberte si plyšovú vlnu alebo chlpatý koberec. Obývačkový priestor tiež pekne zútulníte podlahovými vankúšmi alebo štrikovanými taburetmi.

strikovany taburet v obyvacke
Taburet je ideálny na sedenie aj ako konferenčný stolík. Zdroj: ikuchyne.sk

Získajte rovnováhu

Vyvážte miestnosť zhora nadol, aby pohovka nebola jediné, na čo sa bude dať v miestnosti pozrieť. Zvážte pridanie zrkadla, stropného závesného osvetlenia, nástennej grafiky, vysokých rastlín a pekných stoličiek.

utulna obyvacka
Keď lampa dodá tú správnu atmosféru. Zdroj: ikuchyne.sk

Ak máte napríklad na jednej strane priestoru veľké zoskupenie nábytku, vytvorte nové miesto na sedenie, ktoré ho na druhom konci stabilizuje.

Zjemnite svoj priestor

Útulná obývačka by nemala absentovať doplnky a príslušenstvo. Do obývačky sa dokonale hodia vankúše, kľudne aj tie s nadmernou veľkosťou. Pokiaľ vám to dovolí štýl, skvelo miestnosť zútulní ovčia koža či iné teplé doplnky.

vankus dekoracia
Vankúš je vždy dobrá voľba. Zdroj: ikuchyne.sk

Na príjemnej atmosfére sa vo veľkom môžu podieľať aj svetlá. Okrem stropného viete použiť aj nástenné lampy a rôzne svetelné dekorácie na podlahe či na nábytku. Svoju úlohu zohrajú aj svietniky umiestnené priamo na konferenčnom stolíku.

svietniky na stol
Svietniky dodajú teplo domova. Zdroj: ikuchyne.sk

TIP NA ZÁVER:

Bytových doplnkov je čoraz viac, od tradičných až po moderné. Ich spoločnou črtou je, že dokážu urobiť priestor jemnejším a prístupnejším. Nájdite si ten pravý dekoratívny doplnok pre vás aj v tejto ponuke.

Pri zariaďovaní obývačky a bývania vo všeobecnosti je dobré vedieť, že celkový dojem sa vytvára pomocou malých trikov, vďaka ktorým na nás miestnosť pôsobí tým správnym dojmom.