obývačku

Zariaďte si obývačku, aby ste mali všetko po ruke

Pri zariaďovaní obývačky by ste mali do úvahy brať aj praktickú stránku miestnosti. V rámci takéhoto zariaďovania je dôležité plánovanie a správne umiestnenie. Len vďaka tomu budete mať po ruke vždy všetko, čo potrebujete. Okrem plánovania však môžete staviť aj na inšpirácie do moderných obývačiek, ktoré vám pomôžu inšpirovať sa a jednoduchšie obývačku zariadiť.

tmava komoda
Komody skvelo vyplnia priestor a poskytnú úložný priestor. Zdroj: iKuchyne.sk

Zariaďovanie často využívanej miestnosti, ako je napríklad obývačka, môže byť ťažké. Okrem toho, že by z nej mala vyžarovať dobrá atmosféra, by mala byť aj praktická. Aj keď to môže znieť ťažko, správnym plánovaním si to všetko uľahčíte. Okrem plánovania môžete využiť aj inšpirácie do moderných obývačiek.

Inšpirácie do modernej obývačky pomôžu

Niektorí ľudia majú presnú predstavu o svojej obývačke. Vedia, čo kam pôjde a ako ju zariadia. Iní sú zas presným opakom. Sami nevedia, ako správne obývačku zariadiť a čo kam umiestniť. Na výber máte v tomto prípade niekoľko možností. Môžete staviť na rôzne štýly a riadiť sa podľa ich pravidiel.

konferencny stolik s vinotekou
Konferenčný stolík môže byť aj praktickým kúskom. Zdroj: iKuchyne.sk

Staviť však môžete aj na inšpirácie do modernej obývačky. Inšpirujte sa, nemusíte kopírovať. Stačí, ak si pomocou rôznych iných obývačiek predstavíte tú svoju. Dnes existuje veľké množstvo rôznych štýlov alebo spôsobov zariaďovania. Nemusíte sa báť vyskúšať aj niečo iné a nezvyčajné

Vedeli ste, že …

Mnohé doplnky môžu byť aj praktické. Úložné boxy, taburetky alebo sedačky s úložným priestorom poskytujú dostatok miesta. Sú vhodné do malých obývačiek, kde potrebujete ušetriť miesto.

konferencny stolik z masivu
Konferenčný stolík by mal byť v blízkosti sedačky, no nesmie zavadzať. Zdroj: iKuchyne.sk

Rozmery sú základ

Ešte predtým, ako vôbec začnete plánovať a kupovať nábytok, je potrebné zistiť rozmery, ktoré dokážu pri zariaďovaní obývačky často pomôcť. Naopak, vedia aj uškodiť, ak ste si ich nezistili dopredu a niečo už kúpili. 

V rámci veľkej obývačky môže byť praktické zariaďovanie o niečo ťažšie. Viac miesta si vyžaduje väčší rozptyl nábytku. Je preto viac ako pravdepodobné, že úplne všetko po ruke mať nebudete. Základné veci však pri sebe vždy môžete mať.

komoda na sklenenych nohach
Komody sú štýlové a poskytujú dostatok miesta. Zdroj: iKuchyne.sk

Veľkú obývačku si rozdeľte na 2 – 3 časti alebo oblasti. Jedna bude slúžiť na sledovanie televízie, kde budete mať sedačku a konferenčný stolík. Druhá zas bude slúžiť na posedenie s priateľmi. Môžete tu mať kreslá, poličky a odkladacie priestory. Pri zariaďovaní veľkej obývačky môžete vyskúšať aj inšpirácie do modernej obývačky. Naberte inšpiráciu a objavte nové spôsoby zariaďovania. 

Naopak, pri menšej obývačke máte takmer vždy všetko pri sebe. Aj napriek tomu je však dôležité prakticky rozmýšľať. V tesnej blízkosti sedačky by mal byť konferenčný stolík a televízor, ktorý môže byť umiestnený na TV stolíku s praktickým úložným priestorom.

prakticky tv stolik
TV stolík je praktickým a štýlovým kúskom do obývačky. Zdroj: iKuchyne.sk

Nezabúdajte na správne umiestnenie nábytku

Obývacia miestnosť nadobudne praktickosť len vtedy, ak je nábytok správne rozmiestnený. Umiestnenie úzko súvisí s plánovaním a inšpiráciami do modernej obývačky. Pri umiestnení je potrebné vedieť všetky rozmery a to, kam nábytok chcete umiestniť. 

Konferenčný stolík by mal byť v blízkosti sedačky. Nemal by však zavadzať pri priechode. Pri sedačke by ste mali mať aj televízor a nejakú komodu alebo skrinku, v ktorej môžete mať umiestnené knihy alebo veci, ktoré v obývačke používate. 

bar z masivu
Bar je zaujímavým a praktickým kúskom do obývačky. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka

Veľkou chybou pri zariaďovaní je kúpa nábytku a následne premýšľanie o umiestnení. Na začiatok je dobre naplánovať si veľké kusy nábytku a ich umiestnenie. Následne pridávajte menšie kusy a doplnky.

Obývacia stena môže byť riešením

Veľké množstvo ľudí staví jednoducho na obývaciu stenu. Takéto steny sú často súčasťou inšpirácií moderných obývačiek. Dôvodom je jednoduchosť pri kúpe. Stačí vojsť do obchodu, vybrať si tú, ktorá sa vám najviac páči a umiestniť ju. Odpadá vám povinnosť hľadať kusy nábytku po jednom. 

Okrem toho sú obývacie steny štýlové a vyzerajú dobre. Kusy nábytku spolu ladia. Všetko máte v tom istom farebnom tóne a materiálovom prevedení. Aj toto je dôvod, prečo sú obývacie steny tak obľúbené.

biela zavesna skrinka
Nemusíte sa báť ani závesných skriniek. Vedia dobre vyniknúť. Zdroj: iKuchyne.sk

Majú však aj istú nevýhodu. Ak nábytok nechcete umiestniť spolu, osamotene nemusí vyzerať dobre. 

Zvoľte praktické kúsky

V prakticky zariadenej obývačke by ste mali mať aj praktické kúsky. Sú to kúsky s dostatočným úložným priestorom. Môžu to byť komody, ktoré vedia vyplniť prázdny priestor vo veľkej obývačke. Môžu to byť aj skrinky alebo police. Skvelým variantom môže byť aj knižnica, ktorá dokáže do obývačky priniesť príjemnú rodinnú atmosféru.

konferencny stolik s uloznym priestorom
Konferenčný stolík môže byť zaujímavý a pritom praktický. Zdroj: iKuchyne.sk

Stále si neviete dať rady? Stavte na inšpirácie do modernej obývačky

Nie každý si vie hneď zariadiť svoju obývačku. Stačí však dostatok plánovania, inšpirácií do modernej obývačky a premýšľania. Spravte si dostatok času a nekupujte veci bezmyšlienkovito. Veľkou výhodou sú sociálne siete, kde sa môžete inšpirovať aj inými obývačkami. Zistíte tak, že existuje veľa štýlov. Z nich si potom môžete vybrať ten najlepší pre vás.

vysoka zavesna skrinka
Aj väčšie skrinky môžete pokojne zavesiť. Zdroj: iKuchyne.sk

Záver

Zariaďovanie obývačky môže byť niekedy veľmi ťažké. Pravdou však je, že štýlová obývačka môže byť aj praktická. Stačí len vedieť, ako na to. Pomôcť si môžete najmä plánovaním.

industrialna komoda
Vďaka TV stolíku môžete mať veľa vecí po ruke. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Obývacia stena nie je jedinou alternatívou. Pokojne si vyberte jednotlivé kusy nábytku sami. Dávajte si však pozor. Mali by spolu ladiť

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu