titulka jedalen

Okrúhly stôl: Aké sú jeho výhody a nevýhody?

Okrúhly stôl sa v jedálňach či kuchyniach nachádza sporadicky. Ľudia najradšej volia klasiku, hranaté tvary. Okrúhly stôl vám však vie poskytnúť dostatok miesta. Taktiež je štýlový a hodí sa do akejkoľvek jedálne. Vhodný je dokonca aj pre viac osôb. Na druhej strane, má aj nejaké svoje nevýhody.

titulka jedalen
zdroj: iKuchyne.sk

Jedálenský stôl je dominantou v danej miestnosti. Umiestniť ho môžete do jedálne, no taktiež do kuchyne. Spĺňa mnoho úloh. Najčastejšie sa na ňom konzumuje jedlo. Okrem toho však pri ňom môžete aj pracovať alebo rozprávať sa s blízkymi. Okrúhly stôl toto všetko, rovnako ako hranatý, poskytuje. Jeho výhod je naozaj veľa, no má aj svoje nevýhody. Aké sú to? 

Veľa miesta

Okrúhly stôl poskytuje naozaj dostatok miesta pre úplne každého. Jeho veľkou výhodou je aj to, že do prostriedku môžete uložiť všetko jedlo. Čím väčší je stôl, tým viac vecí sa zmestí najmä do stredu.

biely jedalensky stol
zdroj: iKuchyne.sk

Mnohí túto výhodu využívajú tak, že do stredu položia vázu s kvetmi alebo nejaké dekorácie. Takýto stôl sa skvelo dekoruje napríklad na Vianoce alebo nejakú oslavu. Stred je veľký. Položiť tam môžete ako jedlo, tak aj ozdoby. 

Okrúhly stôl však poskytuje veľa miesta aj pre ľudí, ktorí za ním sedia. Príjemne sa tak pri ňom sedí alebo jedáva.

biely vysoky jedalensky stol
zdroj: iKuchyne.sk

Okrúhly stôl do minimalistického priestoru

Minimalizmus je v dnešnej dobe snáď najobľúbenejším smerom. Byty, domy či iné interiéry sú zariadené jednoducho s dôrazom na čisté línie. Okrúhle stoly sa do takýchto interiérov perfektne hodia. Často sú veľmi jednoduché a dajú sa ľahko zladiť. Môžu teda byť doslova doplnkom celej jedálne alebo kuchyne. 

okruhly jedalensky stol (2)
zdroj: iKuchyne.sk

Tento typ stola je veľmi moderný. Na trhu nájdete rôzne prevedenia z jedného materiálu alebo v kombinácii niekoľkých. Stoly nájdete aj v rôznych farbách. Výber je na vás. 

dreveny stol
zdroj: iKuchyne.sk

Nikto nie je “za vrcholom” 

Tento bod môže jeden človek brať ako výhodu a druhý ako nevýhodu. Pri okrúhlom stole nie je vôbec nikto za vrcholom. To znamená, že sú si všetci úplne rovní. Práve preto sa mnoho politických zasadnutí  odohráva za okrúhlym stolom.

apartman
zdroj: iKuchyne.sk

To, kto bude sedieť za stolom a či nejaký “vrch stola” potrebujete alebo nie, je na vás. Vo všeobecnosti majú ľudia radi, ak v rodine sedia všetci v rovnakej úrovni. V takomto prípade sa môžu upevniť aj vaše rodinné vzťahy. 

Okrúhly stôl okamžite vynikne

Ak chcete, aby stôl dával najavo, že tam je a chcete naň pritiahnuť pozornosť, stavte na okrúhly. Okrúhly stôl je veľmi zaujímavý sám o sebe. Jeho tvar je ladný, jednoduchý a minimalistický. Takáto štýlová kombinácia dokáže na seba upútať sama. 

cierny jedalensky stol
zdroj: iKuchyne.sk

Stôl však v miestnosti vynikne aj kvôli tomu, že väčšina nábytku je hranatá. Skrinky, poličky, príručné stolíky. Oblé hrany okrúhleho stola vedia celý interiér zjemniť. 

Potrebuje veľa priestoru

Ak máte menší byt alebo dom, okrúhlemu stolu by ste sa mali vyhýbať. Je to z dôvodu rozmerov. Aj menšie okrúhle stoly často potrebujú až 2-krát väčšiu plochu ako tie hranaté. Taktiež ich nemôžete umiestniť niekam do rohu, pretože by sa k nim nedalo dostať a usadiť sa. 

jedalensky stol z masivu
zdroj: iKuchyne.sk

Nedá sa roztiahnuť

Veľkú nevýhodu okrúhleho stola si uvedomíte vtedy, keď k vám príde návšteva. Zistíte, že ich nemáte kam posadiť. Stôl sa roztiahnuť nedá a vždy poskytuje len toľko miesta, koľko má. Naopak, hranaté stoly vo väčšine prípadov poskytujú možnosť roztiahnutia. Jednoducho tak k nim môžete usadiť aj viac hostí.

jedalensky stol v kuchyni
zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka

Ak dopredu viete, že máte často v dome hostí, zakúpte si o niečo väčší stôl. Tak zabezpečíte, že sa k stolu bude dať pridať zopár stoličiek. Pokojne tak môžete hostiť viacerých ľudí.

okruhly konferencny stolik
zdroj: iKuchyne.sk

Záver

Okrúhly stôl je doslova klenotom každej jedálne či kuchyne. Príjemne sa pri ňom sedí a taktiež konverzuje. S každým ste v kontakte a na každého dobre vidíte. Ak však nemáte dostatok miesta, budete ho musieť vymeniť za klasiku, hranatý typ. 

Rada na záver

Ak predsa len chcete okrúhly stôl, no nezmestí sa vám do jedálne, nezúfajte. Vždy si môžete zakúpiť menší príručný, okrúhly stolík. Ten môžete mať ako v jedálni, tak aj v obývačke. Aj takýto stolík je veľmi štýlový a elegantný. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu