farebna kombinacia

Trendy farebná kombinácia – horčicová so zelenou v príbytku

Interiér ozvláštnený netradičnou farebnou kombináciou môže byť veľmi nápaditý a nóbl. Zelené tóny v kombinácii vybraných farieb – horčicovej a svetlohnedej pôsobia elegantne. Priestoru tak dodajú osobitný šmrnc a dominanciu. Pokiaľ vás trápi neosobný dizajn miestností a máte potrebu oživiť priestory izieb, táto farebná kombinácia môže splniť vaše očakávania.

farebna kombinacia
Dizajn v prevedení netradičnej farebnej kombinácií. Zdroj: Pinterest

Prečo je kombinácia farieb – tmavozelená a horčicová – IN? 

Farebný dekór miestností je dlhodobejšou záležitosťou, najmä čo sa týka maľovania stien. Je preto dôležité rozhodnúť sa správne, keďže nejde len o sezónnu záležitosť. Predstavujeme vám kombináciu, ktorá zmení interiér na nepoznanie. Má schopnosť upútať každý pár očí. Netradičný interiér ozvláštnený tmavozelenou farbou vás očarí.

zeleny koberec v spalni
Tmavozelená ako dominantná farba v spálni. Zdroj: Pinterest

Tmavozelená farba môže ľahko navodiť dojem istej sofistikovanosti. Odtiene žltej môžu byť príjemnou zmenou, ktorá oživí interiér a zároveň mu vdýchne vzhľad, ktorý tak ľahko neomrzí. 

Môžu sa objaviť predsudky voči tejto kombinácií farieb, ale akonáhle si zamilujete a osvojíte dizajn v tomto prevedení, nič vás nemôže presvedčiť o opaku.

zelena stena v obyvacke
Prirodzený vzhľad interiéru v kombinácií výraznej zelenej farby. Zdroj: Pinterest

Tmavozelené tóny dodávajú interiéru prirodzený vzhľad. Nepôsobia rušivo, ale naopak, príjemne harmonizujú prostredie. V interiéri vytvárajú ilúziu prírody, ktorú dotvoríte prvkami zelene ako kvety, machové obrazy a podobne. Pridať môžete i dekorácie ako prútené doplnky, drevené sošky, zrkadlá so zlatým orámovaním, prípadne praktické predmety v sýtosti svetlohnedej farby.

Zelené tóny sa vynímajú v kombinácii práve so svetlým drevom a dekoratívnymi prvkami ladenými do horčicovej, žltej i bielej farby. Kombinovaním uvedených farieb vytvoríme vizuálne vyvážený dizajn interiéru.  Môžete použiť i neutrálne farby ako sivá, biela, hnedá. Vybrané zemité tóny v kombinácií bielej, horčicovej až zlatej farby vytvoria jedinečné prostredie. 

hostovsku izbu
Svetlé drevo rozjasní interiér. Zdroj: Pinterest

Zariadenie 

Ako kontrast ku výrazne tmavozelenej farbe je ideálny nábytok zo svetlého dreva, ktorý zosvetlí miestnosť. Samozrejme môžete použiť i tmavé drevo, avšak potom je dôležité dávať si pozor na najmenšie detaily. V tom prípade je podstatné použiť dominantnejšie prvky interiéru ako farebne kontrastujúce diely – svetlá, koberce, skrine. Týmto docielime zosvetlenie priestorov. Vhodnejšie je možno práve z tohto hľadiska rozhodnúť sa pre svetlý nábytok v kombinácií s bielou.

Rada odborníka: 

táto farebná kombinácia vynikne tak, že dominantné časti nábytku a stien v miestnosti prispôsobite práve tejto palete. Napr. výrazne tmavozelená stena v spojitosti s horčicovou posteľou vytvárajú výborný základ pre inovatívnu spálňu.

farebna paleta
Paleta imitujúca vhodné kombinácie farieb. Zdroj: Pinterest

Zeleno – žltá farebná kombinácia

Tieto farby sú veľmi príjemné v interiéri, najmä v priestoroch kuchýň a obývačiek. Pokiaľ vás dané prevedenie oslovilo, no máte strach použiť príliš výrazné farby, skúste sa zamerať na jednoduché detaily a kúsky, ktoré skvele imitujú daný štýl. Začnite teda veľmi jednoducho vnášať kombináciu zelenej a horčicovej do vašich izieb a uvidíte, či si toto farebné spojenie osvojíte.

tyrkysova stena
Zdroj: Pinterest

Tip:

Zelené tóny sú veľmi výrazné, je preto vhodné, aby ste ich aplikovali s mierou. Zabránite tomu, aby miestnosť pôsobila tmavo. Rozjasnite ju práve svetlými odtieňmi a drevenými dekoráciami.

Zlaté doplnky 

Dekór nemusí byť zameraný výhradne na žlté až horčicové farby, môžete tiež experimentovať so zlatými detailmi, ktoré pekne vyniknú v kombinácií zelenej. Dekoratívne prvky ladené do horčicovej, žltej i bielej farby sú vhodným doplnkom práve ku tejto farbe.

zlate dekoracie
Drobné dekorácie vytvárajú kontrast. Zdroj: Pinterest

V čom je najčastejšie chyba?

Ľahko sa môže horčicová so zelenou stať nežiaducou farebnou kombináciou najmä z dôvodu zakúpenia si naozaj veľmi lacno pôsobiacich kúskov. Je to spôsobené gýčovosťou produktov, prípadne nesprávnym kombinovaním materiálov a farieb. Samozrejme, môžete tomu predchádzať a vyberať si menej kusov nábytku, ale za to kvalitnejších. Taktiež môžete dizajn zveriť do rúk odborníkov a nechať väčšinu záležitostí na nich. 

farebná kombinácia
Zdroj: Pinterest

Tmavozelená kombinácia môže pekne vyniknúť i v priestoroch ako sú chaty, prípadne iné drevenice, ktoré budú vytvárať úžasný kontrast. 

Trendy farebná kombinácia vás môže prekvapiť tým, ako dominante sa správa v otázke dizajnu. Dôležité je nebáť sa toho a naplno si uvedomiť sýtosť, ktorá energeticky vplýva z daných farieb. Zelená je veľmi upokojujúca, zatiaľ čo žltá so sebou prináša aktivitu a optimizmus. Budú sa teda skvele dopĺňať i na energetickej úrovni a vytvárať priestor vhodný pozornosti. 

horcicovozlta stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk
zelena stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk

Spojenie zelenej a horčicovej farby prináša prírodný a zároveň i exotický dekór do miestností. Táto farebná kombinácia môže byť využitá v akejkoľvek izbe. Hoci ide o výrazné spojenie, kombinovaním správnych dekoratívnych prvkov vytvoríte príjemne sofistikované prostredie. V dôsledku výberu sa môžete rozhodnúť pre vytvorenie dominantných izieb prekypujúcich danou paletou, výbere len pár dekoratívnych kúskov do domácnosti, prípadne zmeny dizajnu, ktorý sa bude týkať celého priestoru. Podstatné sú steny príbytkov, ktoré určite pozdvihnú dizajn v spojení tmavozelenej a horčicovej.

Rada na záver:

Pustite sa do zmeny dizajnu naplno, prípadne to skúste malými úpravami. Kúpte si pár dekorácií – v zelenej a horčicovej, vymeňte závesy, prípadne zoberte do rúk štetec a rázne obnovte interiér farbami, ktoré sú naozaj trendy. Pomôcť vám v tom môže aj náš eshop s nábytkom.