Taburetka ako multifunkčný nábytok, Zdroj: iKuchyne.sk

Taburetka ako multifunkčný nábytok

Snáď žiadny nábytok nemá toľko spôsobov využitia ako taburetka. Môžete ich použiť ako prvky na výrobu úložných regálov, regálov na časopisy, alebo ako konferenčný stolík. Ak ste unavený vyložíte si nohy, v predsieni poslúži ako pomoc pri obúvaní, prípadne sadnete si na ňu ak vám príde väčšia návšteva. V malom priestore dokonca môžu nahradiť kreslá. Možností využitia taburetky je nespočetne veľa, každá si nájde svoje využitie vo vašej domácnosti.

Originálny nábytok, ktorý sa dokonale hodí do vašej domácnosti, vám uľahčí žiť svoj jedinečný život. V živote nás veľkosť priestorov obmedzuje až pričasto. Vďaka taburetke môžete premeniť obývaciu izbu na jedáleň alebo pracovný kútik. Je to o spojení jednoduchej manipulácie, pohodlia a účelu. Jednoducho si môžete vybrať krásne taburetky z našej ponuky.

VEDELI STE, ŽE: Poznáme dva hlavné typy taburetky, ktoré sa líšia hlavne svojím vzhľadom. Prvý typ je pevnejší a menej vankúšový. Tento typ taburetky má nohy, na ktorých je potom upevnená tá mäkká časť na sedenie. Druhý typ je mäkší, vyzerá ako jeden veľký vankúš a stojí rovno na zemi.

Taburetka v minulosti

Taburetky boli do Európy prvýkrát privezené z Turecka, srdca Osmanskej ríše, koncom 18. storočia. Tento kúsok nábytku bol zvyčajne čalúnený, čalúnené sedadlo alebo lavička bola bez opierok chrbta a rúk. Zvyčajne sa na nich hromadili vankúšiky a tvorili tak hlavný kúsok sedenia v domácnosti.

Taburetka, ktorá pripomenie minulosť, no nestratí sa ani v prítomnosti. Zdroj: iKuchyne.sk
Taburetka, ktorá pripomenie minulosť, no nestratí sa ani v prítomnosti. Zdroj: iKuchyne.sk

Taburetky, ktoré sú vyrobené z masívu, môžu pripomínať „hokerlíky“ našich starých mám. Tým môžeme dokázať aj to, že taburetky nie sú výdobytkom dnešnej doby, ale tento kus nábytku je tu s nami od dávnej minulosti. Taburetky sa v minulosti používali aj ako „odkladací“ kus nábytku – tu schovám ponožku, tu nitky a ihly 😊 v dnešnej dobe sú skôr ako dekoračný  prvok, ktorý dokáže nenápadne zapadnúť do vášho interiéru.

Drevená taburetka pripomínajúca „hokerlík“. Zdroj: iKuchyne.sk
Drevená taburetka pripomínajúca „hokerlík“. Zdroj: iKuchyne.sk

Taburetka v scandi štýle

Taburetka v škandinávskom štýle nájde svoje miesto v knižnici, keď si vyložíte nohy pri čítaní skvelej knihy. Prípadne v predsieni, aby ste si zjednodušili obúvanie. Taburetka sa dá využiť aj na príležitostné sedenie, ale predovšetkým je vyrobená ako doplnok k relaxačnému kreslu v rovnakom štýle, aby ste si tak mohli naplno oddýchnuť.

Sivá taburetka zladená ku kreslu v škandinávskom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk
Sivá taburetka zladená ku kreslu v škandinávskom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk

Útulnosť vďaka štrikovanej pufke

Jemnosť  a pocit domova môže privodiť okrúhly tvar pufky a mäkký materiál, z ktorého je uštrikovaná. Väčšinou sa štrikuje z mäkkej vlny v rôznych farbách. Keďže sú pufky farebné, dokonale sa hodia napríklad aj do detskej izby, pretože svojou výškou pasujú pre malé nôžky detí, a tak môžu mať aj deti svoje pohodlné sedenie. Pufky sú zvyčajne plnené pevnou výplňou ako sú trstina alebo polystyrén, aby si zachovali svoj okrúhly tvar.

Štrikovaná pufka je vďaka svojej farbe vhodná aj do detskej izby. Zdroj: iKuchyne.sk
Štrikovaná pufka je vďaka svojej farbe vhodná aj do detskej izby. Zdroj: iKuchyne.sk

Taburetkový luxus

Taburetky sa šikovne hodia aj do obývacej izby. Väčšinou sa taburetky používali v rovnakých farbách a materiáloch, ako bola sedačka v obývacej izbe. V dnešnej dobe môže taburetka „rozbiť“ priestor svojou inakosťou, napríklad inou farbou. Dôležité ale je, aby štýlovo pasovala do vášho priestoru. Taburetky môžu mať aj svoju luxusnú podobu. Potiahnutá zamatovým materiálom alebo kožou v anglickou Chesterfield štýle zapasuje do každého klasického či rustikálneho štýlu.

Zamatový luxus ako výnimočný doplnok vo vašej obývačke. Zdroj: iKuchyne.sk
Zamatový luxus ako výnimočný doplnok vo vašej obývačke. Zdroj: iKuchyne.sk

Taburetka v spálni

Taburetka umiestnená pri nohách postele môže poskytnúť ďalší komfortný prvok a dotvoriť tak váš interiér v spálni. Najlepšie  výsledky dosiahnete, keď si vyberiete takú taburetku, ktorá má čalúnené sedenie a farbou ladí a dopĺňa vašu posteľnú bielizeň. Je to aj skvelé miesto na uloženie ďalších vankúšov, môžete sa na ňu posadiť pri obliekaní. Prípadne môže taburetka v spálni slúžiť aj ako nočný odkladací stolík, kde si môžete odložiť napríklad aj rozčítanú knihu.

Netradičná taburetka v spálni. Zdroj: iKuchyne.sk
Netradičná taburetka v spálni. Zdroj: iKuchyne.sk

Taburetka je interiérový doplnok, ktorý určite nesmie chýbať vo vašej domácnosti, či už ho použijete v obývacej izbe ako doplnok pri sedačke alebo v spálni ku posteli, vždy vám taburetka dokonale poslúži. V dnešnej unáhlenej dobe si všetci radi vyložíme nohy a v kľude si vypijeme chutnú kávu, a v takejto situácii bude taburetka vašim dokonalým doplnkom. Preto neváhajte a určite si takýto doplnok zaobstarajte.

TIP NA ZÁVER: V prípade použitia taburetky vedľa sedačky vo vašej obývacej izbe, by táto taburetka nemala byť vyššia ako výška sedačky. Ideálne je, aby bola vaša taburetka nižšia o dva palce od sedačky. Takáto výška vám potom poskytne maximálne pohodlie a budete sa vo svojom dome cítiť úplne perfektne.