4 tipy, ako spraviť interiér svetlejším a vzdušnejším. Zdroj: Pinterest.com

4 tipy, ako spraviť interiér svetlejším a vzdušnejším

Útulné domácnosti s množstvom nábytku a nedostatkom priestoru pomaly vychádzajú z módy. Trendom sa stáva vzdušný interiér a najmä dobre presvetlený. Na to, aby ste boli IN, však nemusíte mať k dispozícii obrovský mezonet či vilu. Vďaka jednoduchým „kúzlam“ dokážete aj malú domácnosť premeniť na vzdušne pôsobiace miesto. Ako na to? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch!

1. Zahrajte sa na schovávačku

Pamätáte si na časy, keď ste sa ako deti hrali na schovávačku a najlepšou skrýšou bola veľká skriňa s oblečením? Tak vedzte, že podobným spôsobom dokážete prevzdušniť vašu domácnosť. Akurát, do skríň nebudete ukrývať seba, ale predmety, ktoré sa vám povaľujú po stoloch a poličkách.

Všetko, čo nemusí byť na očiach, by malo byť vhodne založené – napríklad v štýlovej skrini. Praktickým kusom nábytku na odkladanie rôznych vecí sú aj komody.

Uvidíte, že keď vašu domácnosť odbremeníte od optického „bordelu“ spôsobeného desiatkami rôznych predmetov, hneď bude pôsobiť vzdušnejšie.

Vzdušný interiér hravo zvládnete s dostatočným úložným priestorom. Zdroj: iKuchyne.sk
Vzdušný interiér hravo zvládnete s dostatočným úložným priestorom. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Vynikajúcim spôsobom, ako miestnosť vyčistiť od všetkých nepotrebných vecí, súvstavané skrine. Tie zapadnú priamo do výklenku v stene a pôsobia tak uhladeným dojmom a výrazne prispejú k vzdušnému pôsobeniu danej izby.

2. Vzdušný interiér vďaka princípom minimalizmu

Tento bod do značnej miery súvisí s tým predchádzajúcim. Minimalizmus je o tom, že vo svojom okolí máte len veci, ktoré skutočne potrebujete k životu. Keď sa bavíme o zariadení bývania, slovíčko minimalizmus je doslova synonymom pre vzdušnosť a svetlosť. Platí jednoduchá rovnica – čím menej toho vo svojej domácnosti máte, tým vzdušnejšie a priestrannejšie bude pôsobiť. Nehovoriac o benefitoch, ktoré z toho plynú – nemusíte toľko upratovať, utierať prach a strácať čas hľadaním vecí v neporiadku.

Jednoduchosť, čisté línie a nevýrazné farby pomôžu dosiahnuť vzdušný interiér. Zdroj: iKuchyne.sk
Jednoduchosť, čisté línie a nevýrazné farby pomôžu dosiahnuť vzdušný interiér. Zdroj: iKuchyne.sk

Ako pretaviť minimalizmus do praxe? V prvom rade je nevyhnutné zbaviť sa všetkých nepotrebných vecí, ktoré vám zaberajú miesto. Druhým krokom je kúpa kvalitného nábytku, ktorý bude pôsobiť opticky ľahko a vizuálne nezaťaží vašu domácnosť. Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása.

3. Zvoľte správne farby

Farba do výraznej miery ovplyvňuje optickú svetlosť miestnosti. Môže vám do bytu aj celý deň svietiť slnko, no ak v ňom máte nesprávne zladené odtiene, budete sa cítiť ako v jaskyni. Samozrejme, najlepšiu vzdušnosť dodajú interiéru svetlé farby, predovšetkým biela, jemne žltá, oranžová či modrá. Trendom sú pastelové odtiene, ktoré sa dobre kombinujú s dreveným nábytkom.

Rada odborníka: To, ako na vás budú opticky pôsobiť jednotlivé miestnosti vašej domácnosti, nepredurčujú len steny, ale aj samotné vybavenie. Mali by ste preto dbať najmä na veľké kusy nábytku – sedačku, skrine či jedálenský stôl. Aj v tomto prípade platí, že voľbou správnej farby dokážete pekne presvetliť interiér a spraviť ho vzdušnejším.

Pri vzdušnom interiéri platí známe pravidlo: ,,...v jednoduchosti je krása...". Zdroj: iKuchyne.sk
Pri vzdušnom interiéri platí známe pravidlo: ,,...v jednoduchosti je krása...". Zdroj: iKuchyne.sk

4. Dosiahnite vzdušný interiér vďaka správnemu výberu svietidiel

Keď sa vaša domácnosť večer ponorí do rúška tmy, už vám žiadne minimalistické zásady či žiarivé farby nepomôžu. Jediným spôsobom, ako presvetliť interiér, sú kvalitné svietidlá. No nejde len o samotné lampy a žiarovky. Významnú úlohu zohráva aj ich usporiadanie. Aby bola miestnosť perfektne presvetlená, jedno stropné svietidlo často nestačí. Je potrebné doplniť ho napríklad o stolovú či stojacu lampu, ktorá svetelné lúče vnesie aj do tých najtemnejších zákutí.

Vhodný výber svietidiel do vašej domácnosti zabezpečí vzdušný interiér a samozrejme ho aj patrične presvetlí. Zdroj: iKuchyne.sk
Vhodný výber svietidiel do vašej domácnosti zabezpečí vzdušný interiér a samozrejme ho aj patrične presvetlí. Zdroj: iKuchyne.sk

Overenou kombináciou svietidielveľké stropné lustre slúžiace na osvetlenie čo najväčšej plochy doplnené o menšie lampy na miestach, kde sa často zdržujete – napríklad pri pracovnom stole či vedľa postele. Na kvalitné osvetlenie jedálenského stola sa často využívajú závesné stropné svietidlá, ktoré koncentrujú lúče na užšiu plochu.

TIP NA ZÁVER: Ak chcete čo najlepšie presvetliť interiér, zamerajte sa na svietidlá osadené LED žiarovkami. Tie emitujú takzvané „studené svetlo“, ktoré je oveľa výraznejšie ako svetelné lúče z klasických halogénových žiaroviek. Pre dosiahnutie maximálneho svetelného komfortu voľte spínače, ktoré umožňujú plynulo meniť svietivosť žiarovky.