4 tipy, aby bola vaša spálňa útulná. Zdroj: Pinterest.com

Útulná spálňa aj u vás doma s týmito 4 tipmi

Spálňa je najsúkromnejšou miestnosťou každej domácnosti. Nie je dôležité, aby zaujala vaše návštevy alebo pôsobila reprezentatívnym dojmom. Práve naopak, zariadená by mala byť tak, aby ste sa v nej cítili komfortne vy. Rozmýšľate, ako ju spraviť útulnejšou a príjemnejšou? V nasledujúcich riadkoch vám dáme 4 tipy na zaujímavé moderné riešenia!

Čo by mala mať útulná spálňa?

Nezáleží na tom, či je vaša spálňa veľká, alebo malá. Prostredníctvom vhodne zvoleného nábytku, farieb a dekorácií ju dokážete zmeniť na nepoznanie. Je dôležité počúvať vašu intuíciu a voliť riešenia, ktoré sa vám skutočne páčia. Ak sa s jej zariadením vnútorne neuspokojíte, môže negatívne vplývať na kvalitu vášho spánku. Naopak, spálňu navrhnutú podľa vašich najhlbších túžob si rýchlo zamilujete, v dôsledku čoho sa ihneď stane vašou najobľúbenejšou miestnosťou.

Útulná spálňa prináša pokojný spánok. Zdroj: Pixabay.com
Útulná spálňa prináša pokojný spánok. Zdroj: Pixabay.com

To, ako konkrétne si zariadite vašu spálňu, je už len na vás. Rozhodne však odporúčame porozmýšľať nad nasledovnými 4 riešeniami, ktoré sa do nej oplatí zakomponovať.

1. Útulná spálňa si žiada prírodné materiály

Drevo je jedným z najlepších materiálov na navodenie pocitu útulnosti. A čo je na ňom najlepšie, že zakomponovať ho do vašej spálne nemusí byť vôbec náročné! Stačí si vybrať kvalitnú drevenú manželskú posteľ s výrazným čelom. Tá sa stane dominantným prvkom miestnosti a prirodzene jej dodá prírodný a zároveň štýlový nádych.

Drevo postele však nevyberajte len tak, náhodne. Skúste ho zladiť s ostatnými farbami v jej okolí. Pocit útulnosti obvykle najlepšie umocnia tmavšie odtiene. Na druhej strane, svetlejšie tóny zase podporia vzdušnosť miestnosti. Dobrým riešením sú aj drevené nočné stolíky, poličky, skrine či komody.

Prírodné materiály zútulnia vašu spálňu. Zdroj: iKuchyne.sk
Prírodné materiály zútulnia vašu spálňu. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Ak máte radi netradičný dizajn, prírodné materiály môžete do vašej spálne vniesť aj v podobe lámp vyrobených z naplaveného dreva.

2. Upokojujúce farby stien a doplnkov

Pri prírodných vzoroch ešte chvíľku ostaneme. Moderným trendom využívaným na zútulnenie spálne sú totižto aj tapety s motívom dreva, kameňov alebo odhalených tehál. Vďaka nim dokážete lacno a zároveň účinne dodať vašej spálni unikátny rozmer. Ak máte možnosť, určite nič nepokazíte ani reálnymi prírodnými obkladmi.

Aj doplnky do spálne a farba stien vplýva na to, ako sa budete vo vašej spálni cítiť. Zdroj: Pixabay.com
Aj doplnky do spálne a farba stien vplýva na to, ako sa budete vo vašej spálni cítiť. Zdroj: Pixabay.com

Pri voľbe farby stien a doplnkov sa zamerajte na odtiene, ktoré na vás pôsobia upokojujúco. Napríklad, na škodu nikdy nie je biela, no za zváženie stojí aj jemná zelená, modrá či hnedá farba. Ak máte vášnivejšiu povahu, možno vás zaujmú niektoré odtiene ružovej alebo červenej.

3. Praktické a štýlové vstavané skrine

Príliš veľa „zbytočností“ povaľujúcich sa po spálni dokáže ľahko narušiť jej útulnosť. Trendom sú dnes najmä vzdušne pôsobiace miestnosti bez opticky rušivých elementov. Ako viete toto dosiahnuť aj vy?

Jednoducho, pomocou vstavaných skríň! Tie zapadnú priamo do steny a nijako tak nebudú obmedzovať priestor izby. Pojmú všetko, čo si len predstavíte – náhradnú posteľnú bielizeň, oblečenie a všetky ďalšie predmety, ktoré v spálni prirodzene skladujete.

Vstavané skrine ponúkajú dostatok úložného priestoru, čo si vaša útulná spálňa rozhodne zaslúži. Zdroj: iKuchyne.sk
Vstavané skrine ponúkajú dostatok úložného priestoru, čo si vaša útulná spálňa rozhodne zaslúži. Zdroj: iKuchyne.sk

VEDELI STE, ŽE: Vstavané skrine sú dostupné v rôznych materiálových a farebných prevedeniach. Viete ich tak ľahko zladiť so zvyškom miestnosti a vytvoriť si dokonalú atmosféru.

4. Útulná spálňa s vhodným osvetlením

Kým cez deň si ho takmer ani nevšimnete, v noci dokáže zmeniť vašu spálňu na nepoznanie. Vhodne zvolené osvetlenie má nielen praktický význam. Môže totižto výrazne ovplyvniť večernú atmosféru celej miestnosti. Na to, aby ste dosiahli optimálny svetelný komfort, odporúčame kombinovať viacero lámp. Základom je stropné svietidlo. Zvoliť si môžete buď závesnú verziu, alebo nenápadné bodové svetlá.

Stolová lampa z prírodného materiálu je doplnok, ktorý si vaša útulná spálňa priam žiada. Zdroj: iKuchyne.sk
Stolová lampa z prírodného materiálu je doplnok, ktorý si vaša útulná spálňa priam žiada. Zdroj: iKuchyne.sk

Následne je dôležité správne osvetliť priestor postele. Ak si v nej večer radi čítate, stropné svietidlo vám nemusí zabezpečiť dostatočný komfort. Dobrým riešením je v tomto prípade stojaca lampa vedľa postele, ktorú si viete nasmerovať podľa vašich potrieb. K obľúbeným svietidlám patria aj malé dizajnové lampy na nočný stolík.

TIP PRE NAVODENIE DOKONALEJ ATMOSFÉRY: Vyberte si svietidlo, ktoré umožňuje plynulo meniť jas žiarovky. Zbytočne vám tak nebude „vypaľovať“ oči a pri zníženej svietivosti navodí vo vašej spálni pocit romantiky.