obývačky

Týmto chybám sa pri zariaďovaní obývačky vyhnite!

Aj vy sa pri zariaďovaní si nového bývania väčšinou riadite vlastnými pocitmi? Pokiaľ neovládate aspoň základné pravidlá interiérového dizajnu, môže sa stať, že vaše očakávania sa nie vždy stretnú so želaným výsledkom. Vybrali sme pre vás 9 najčastejších chýb, ktorým by ste sa mali vyvarovať pri zariaďovaní obývačky.

1. Príliš malý koberec 

Dávajte si pozor na malý koberec v obývačke – nepôsobí to veľmi esteticky. Správnou voľbou nebude ani viacero malých kobercov, pretože to pôsobí príliš prekombinovane. Do obývačky odporúčame kúpiť väčší koberec, ktorý bude pokrývať priestor nielen pod konferenčným stolíkom a okolím, ale aj pod sedačkou. Priestor tak bude pôsobiť prepojenejšie a útulnejšie.

2. Nesprávne umiestnené závesy 

Môže sa to zdať ako bezvýznamná maličkosť, no nesprávne umiestnené závesy dokážu navodiť pocit, že vaša izba je vizuálne menšia. Je dôležité zavesiť záclony čo najvyššie a najširšie, tak aby sa váš strop zdal opticky vyšší a obývacia izba pôsobila väčšie. 

3. Prenikavé osvetlenie

Osvetlenie vytvára tú správnu domácu atmosféru. Nemôžete mať predsa iba jeden zdroj svetla, a to v podobe lustra v strede miestnosti. Skúste si vytvoriť svoj vlastný osvetľovací systém – kombinujte lampičky na čítanie, nástenné a stojace lampy so stropnými svietidlami. Vo večerných hodinách môžete regulovať intenzitu svetla a vybrať si tak, ktoré svietidlá necháte svietiť, a ktoré nie. Výsledný efekt oceníte aj v prípade, keď k vám príde návšteva. Viac o svietidlách sa dočítate tu.

4. Veľa doplnkov

Nezáleží na tom, aké drahé sú vaše interiérové doplnky. Priveľa akýchkoľvek dekorácií považujú dizajnéri za zbytočne vyhodené peniaze. Doplnky by mali byť naaranžované popri sebe, či už na konferenčnom stolíku, na knihách alebo otvorených poličkách v skrinkách. Skrátka tak, aby vytvárali príjemnú kompozíciu. 

5. Výber nesprávnej sedačky

Všetci dobre vieme, že práve dobrá sedačka v obývačkách je kľúčom k pohodliu. Vedeli ste však, že je to prvá vec, ktorú si ľudia všimnú, keď prídu do miestnosti? Keď si neviete rady, ktorá sedačka je pre vás ideálna, zvoľte nejakú z univerzálnych farieb a určite neoľutujete. Taktiež sa oplatí poriadne si premerať miesto, kam sa ju chystáme kúpiť, pretože veľká sedačka v malej obývačke, nebude vytvárať pohodovú atmosféru, a navyše, bola by to “drahá” chyba.

6. Zariadenie obývačky v jednom štýle

Ľudia sa často cítia obmedzení architektúrou svojho domova a vyberajú si nábytok na základe architektúry a časového obdobia, ktoré už majú doma.Riešením je kombinovať rôzne nábytkové štýly so štýlom architektúry. Zabudnite na nábytkové súpravy v jednom štýle. Rôznorodosť, miešanie štýlov a sloboda pri kombinovaní je to pravé.  Nebojte sa použiť aj staršie kúsky a kombinovať ich s moderným štýlom.

7. Umiestňovanie nábytku len pri stenách 

Už je to akýsi zvyk, že ľudia zvyknú dekorovať všetok nábytok výhradne k stenám. Vedeli ste však, že keď umiestnite sedačku, alebo iný kus nábytku do priestoru, dosiahnete pocit väčšieho priestoru? Pre lepšie pochopenie – keď umiestnite nábytok len ku stenám, ohraničíte tým miestnosť a preto máte dojem, že obývačka je menšia.

8. Zabudnutie na taburetky pre návštevy

Odkedy dnešné moderné bývanie slúži na odpočinok aj na zábavu, netreba zabúdať na príležitostné taburetky pre návštevy. Snáď žiadny kus nábytku nemá také multifunkčné využitie ako taburetka. Je to skvelý kus nábytku, ktorý poslúži ako sedenie pre návštevy, štýlový konferenčný stolík alebo na vyloženie unavených nôh.

9. Absencia osobných predmetov

Čo by to bol predsa za domov, keby ste doň nevložili kúsok seba? Myslíme tým osobné predmety, ktoré robia z bytu niečo osobnejšie. Ak nechcete aby váš byt pôsobil chladne a sterilne, tak určite nezabudnite zakomponovať pár vašich obľúbených predmetov alebo fotografií práve do obývačky – je to predsa miesto, kde trávime väčšinu času.