farba roka 2020

Viete aká je Pantone farba roka 2020?

 Farba roka 2020 a trendy v bytovom dizajne

Koncom každého roka v mesiaci december spoločnosť Pantone avizuje dlho očakávanú správu pre všetkých vývojárov a výrobcov – farbu nasledujúceho roku. Na túto správu čakajú na celom svete, aby ovplyvnila vývoj v rôznych odvetviach vrátane módy, grafického a interiérového dizajnu. Takže farba roka 2020, ktorá predstihla minuloročný odtieň krásnej koralovej (a stále atraktívnej),  je klasická modrá. 

Farba roka 2020 bola po dôkladných analýzach vybraná ako farba nádeje, pokoja a utlmenia, keďže tento rok bude silno politický a zároveň je aj vstupom do nového desaťročia. Tento tradičný odtieň modrej vyladí vaše bývanie, navodí pocit čistoty a sústredí vaše myšlienky. Dokonale vynikne na textíliách ako vankúšiky, pufy, závesy, sedačky, stoličky, ale aj na nábytku a stenách. 

Tento základný modrý odtieň, ktorý vnáša pokoj, dôveru a spojenie, zdôrazňuje našu túžbu po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorom sa dá stavať, keď prekračujeme prah do novej éry.

                                                                                                            “ Pantone Color Institute”

farba roka 2020
Nestarnúca klasika, jednoduchá modrá. Nadčasová a pokojná - taká je 19-4052 (zdroj: Pinterest)

Kuchyňa a  jedáleň 

Vniesť modrú farbu do jedálne a kuchyne sa oplatí. Vedci zistili, že dokonca pomáha zhodiť nadbytočné kilogramy (za to však neručíme 😀 ). Základom je upokojujúci faktor farby, ktorý nás navádza k oddychu a odbúraniu stresu. 

Stoličky sú ideálnym kúskom ako oživiť starý jedálenský kút resp. jedáleň, keďže sa krásne vynímajú pri akomkoľvek stole, či už modernom, rustikálnom alebo starožitnom.

modra jedalenska stolicka
Zamatová stolička Turin v krásnej trendy modrej farbe (zdroj: ikuchyne.sk)
modra barova stolicka
Stolička Milano v zamatovom prevedení je dokonalým dizajnovým prvkom (zdroj: ikuchyne.sk)

Kuchyne sú v dnešnej dobe už dostupné vo všetkých odtieňoch a je na vás, či si vyberiete odvážne skrinky v modrej farbe, alebo ju zvolíte ako doplnkovú farbu na zástenu. Tak, či onak nemusíte sa báť, že tento smelý krok vyjde z módy. Klasická modrá je nadčasová a nestarnúca, zároveň aj originálna, tak prečo toto spojenie nevyužiť?

bielo-modra kuchyna
Kuchynská linka v kontraste modrej a bielej dodá dynamiku celému priestoru (zdroj: Pinterest)

Nezabudnite!
Kuchyňu môžete akokoľvek rozmerovo a materiálovo upravovať. Ak ste z Bratislavy alebo blízkeho okolia – dohodnite si osobné stretnutie a naši odborníci Vám ochotne poradia s farbami aj technickým riešením Vašej novej kuchyne. 0908 50 90 91 alebo info@kuchyne.sk.

modra zastena
Výrazná zástena sa skvele dopĺňa s modernou kuchyňou (zdroj: Pinterest)

Doplnky pre každý domov

Každý z nás po príchode domov potrebuje tú svoju chvíľu pokoja a relaxu, preto je modrá jednou z najobľúbenejších obývačkových farieb. So základnými neutrálnymi tónmi (čierna, biela, sivá a hnedá… ) dodá príjemný upokojujúci efekt. Preto pokojne doplňte obývačku textíliami ako sú dekoračné vankúše, či koberec. Krásne sa navzájom doplnia a vytvoria útulný domov.

Abstraktny koberec
Abstraktný koberec Abstrakt šikovne zakryje všetky nečistoty a skvele pasuje k rôznym iným vzorom na textíliách (zdroj: ikuchyne.sk)
modry vankus
Zamatový vankúšik so zlatým akcentom Ginko (zdroj: ikuchyne.sk)

Jedinečné kúsky dotvoria Váš štýl v domácnosti a osviežia bytový dizajn. Doplňte svoju obývačku napríklad puffom na sedenie alebo elegantnou taburetkou.  Deti aj dospelí ich majú v obľube a sú praktickým spoločníkom pri návštevách. Originálne kúsky ako lampa s dotykom modrej alebo stolík s nevšednou kresbou opäť vnesú kúsok modrej a nadčasovej elegancie do vašich priestorov. Ani sa nenazdáte a farba roka 2020 si vás zrazu získa.

stolova lampa
Nezvyčajná stolová lampa Symbiose s kúskom keramiky a originálneho dreva zachytí každý pohľad v miestnosti (zdroj: ikuchyne.sk)
modry konferencny stolik
Unikátny konferenčný stolík Marrakesch s nádychom orientu doplní každý štýl interiéru (zdroj: ikuchyne.sk

    Vedeli ste že:

  • Sovy ako jediné zvieratá vidia modrú farbu. 
  • Modrá farba má biblický význam. Panna Mária je často zobrazovaná práve v modrom oblečení.
  • Prieskum ukázal, že najpredávanejšou farbou dámskeho svetra je modrá, pretože si ženy myslia, že sa to mužom páči. 
  • V pracovných priestoroch je modrá veľmi obľúbená, pretože sú ľudia v modrých miestnostiach produktívnejší.
farba roka 2020
Taburet Modern Barock so striebornou je elegantným doplnkom do interiéru (zdroj: ikuchyne.sk)
farba roka 2020
Štrikovaný taburet v modernom štýle Pouf Cosy môžete využiť aj ako stolík (zdroj: ikuchyne.sk)

Veľké kusy nábytku 

Vedeli ste, že modrá sa dá tiež považovať za neutrálnu farbu? Podobne ako váš obľúbený pár jeansov aj klasická modrá sa dá použiť na kombináciu farieb zo všetkých odtieňov a vytvoriť tak pokojné alebo naopak dramatické prostredie. Väčší nábytok v modrej farbe priestor rozžiari a spraví originálnym, preto sa nemusíte báť, keď uvažujete o novej sedačke alebo posteli v tejto farbe. Nakupujte preto tak, aby nábytok bola jedinečný a zároveň vyjadrením vášho štýlu v domove.

modra sedacka
Tmavomodrá rohová sedačka Blue Velvet oživila celý priestor (zdroj: ikuchyne.sk)
mala spalna
Zdroj. iKuchyne.sk

Jednou z  možností, ako túto farbu vniesť do intériéru je vymaľovanie stien. Farbu môžeme použiť na jednu stenu, ale nepochybne aj na celú miestnosť. Je to jednoduchá alternatíva, časovo je však náročnejšia. Pri tomto nadčasovom odtieni modrej nádherne vynikne drevený nábytok v kontraste. 

farba roka 2020
Modrá v spálni ukľudní zmysly a svetlý nábytok dodá žiadaný kontrast ( zdroj: Pinterest)

Classic Blue ako farba roka 2020

Farba roka 2020 je ideálnym prvkom do vášho interiéru, obzvlášť ak sa neviete rozhodnúť aký odtieň modrej vlastne zvoliť. Keď si ju raz zamilujete, budete ju potom vidieť už všade 🙂 .