Z kráľovského dvora do modernej obývačky: Leňoška kedysi a dnes. Zdroj: iKuchyne.sk

Z kráľovského dvora do modernej obývačky: Leňoška kedysi a dnes

Počuli ste už o gauči na omdlievanie? Aj takto sa kedysi označovali leňošky – nábytok, ktorý do veľkej miery dýcha históriou, no zároveň je veľmi súčasný a do moderných interiérov sa svojím elegantným štýlom neuveriteľne hodí.

Leňošky sa zrodili ešte v časoch, o ktorých dnes čítame v dejepisných knihách. Dodnes nie je celkom jasné, kedy presne a odkiaľ sa tu vlastne vzali. Isté však je, že si v priebehu histórie získali náklonnosť a stali sa pohodlným spoločníkom mnohých spokojných užívateľov.

Tento jedinečný kus nábytku je dlhé storočia oceňovaný pre svoj ideálny tvar. Prispôsobuje sa proporciám ľudského tela a pre pohodlie, ktoré mu poskytuje. Ak k tomu pripočítame príťažlivý dizajn, máme pred očami perfektný kúsok, ktorý nemôže chýbať v žiadnom modernom bývaní. Prečítajte si náš prierez históriou a leňošky si zamilujete aj vy!

Rada odborníka: Ak cítite častú únavu tela, či mysle, leňoška bude pre vás ideálny spoločník. Jej primárnym poslaním je totiž umožniť užívateľovi zdvihnúť nohy do vodorovnej polohy a relaxovať. Vďaka premyslenej ergonómii si však neoddýchnu len vaše nohy, ale ulahodíte aj chrbátu, panve a hlave.

Leňoška môže byť účelný a zároveň veľmi estetický prvok interiéru. Foto: iKuchyne.sk
Leňoška môže byť účelný a zároveň veľmi estetický prvok interiéru. Foto: iKuchyne.sk

Odkiaľ sa vzala leňoška?

Leňoška je vlastne formou dennej postele, ktorá bola pôvodne určená výhradne pre jedného človeka. Charakterizuje ju operadlo iba na jednom konci a opierka končiaca približne v strede nábytku. Dodnes sa špekuluje o tom, kde majú leňošky pôvod, kto ich vlastne vynašiel a aká bola ich prvotná funkcia.

Podľa historikov by sme prvých predchodcov leňošiek mohli hľadať už niekde v období starovekého Egyptu. Alebo o trošku neskôr, v antickom Grécku. Sedačky podobného charakteru, ktoré boli nájdené vo vykopávkach staroegyptských hrobiek, sa datujú už okolo roku 3000 pred Kristom.

Takto nejak mohli vyzerať leňošky v starovekom Egypte. Foto: Foto: Bible-history.com
Takto nejak mohli vyzerať leňošky v starovekom Egypte. Foto: Foto: Bible-history.com

Bez leňošky sa nezaobišla žiadna vznešená dáma

Svoj najväčší “boom” však leňošky zažili približne v období 16. – 17. storočia a v tzv. viktoriánskej ére. O ich obľúbenosti svedčí množstvo dobových vyobrazení z prostredia palácov a zámkov. Tam slúžili zámožným vrstvám obyvateľstva.

Jedna z najrozšírenejších teórií hovorí o tom, že za rozmachom leňošiek vo viktoriánskom období môžu prísne pravidlá módy. Následkom neustáleho nosenia ťažkých parochní a tesných korzetov mali ženy toho obdobia trpieť častou únavou a, dokonca, omdlievaním.  Práve leňošky mali byť akýmsi záchranným kolesom pre dámy vo vypätých chvíľach.

Na leňoškách sa odpočívalo rôznymi spôsobmi. Foto: Pinterest.com
Na leňoškách sa odpočívalo rôznymi spôsobmi. Foto: Pinterest.com

Iná teória vraví o tom, že leňoška slúžila ako odpočívadlo pre vznešené dámy, kým im služobníctvo ustlalo v spálni. Ak sa panovníčka vrátila do izby skôr, ako bola jej posteľ pripravená, leňoška jej výborne poslúžila na čítanie, či krátke zdriemnutie.

Na čo všetko ešte leňoška v minulosti slúžila

V súvislosti s pôvodom leňošiek, či minimálne s ich veľkou popularizáciou, sa často spája aj meno Sigmunda Freuda. Ten je je známy aj ako zakladateľ psychoanalýzy.  Pacienti absolvujúci dlhé sedenia v jeho ambulancii mali oddychovať práve na leňoške, aby sa cítili viac uvoľnene a vzdialene od svojich problémov.

Leňoška psychoanalytika Sigmunda Freuda. Foto: BBC.com
Leňoška psychoanalytika Sigmunda Freuda. Foto: BBC.com

VEDELI STE, ŽE: … preslávená leňoška Freuda bola viktoriánska posteľ, ktorú mal okolo roku 1890 dostať ako dar od vďačnej pacientky Madame Benvenisti? Myšlienka terapeutického gauča pre psychoanalytika sa ujala natoľko, že dodnes je neoddeliteľným symbolom psychológie a prvým výjavom, ktorý sa zjaví azda každému pred očami v súvislosti s týmto povolaním.

V minulosti si leňošky našli aj ďalšie uplatnenia. Výborne poslúžili, napríklad, v ére, keď sa ešte len začínala rozvíjať myšlienka umelého opaľovania. Koncom 19. storočia totiž došlo k objavu oblúkovej uhlíkovej lampy, ktorá dokázala imitovať slnečné žiarenie. Čoskoro na to uzreli svetlo sveta prvé “solária”, do ktorých sa leňošky výborne hodili. Stačilo sa oprieť a nechať sa hladkať umelými slnečnými lúčmi.

Zvláštne postavenie mali leňošky aj vo svete umenia. Kreatívne oko maliarov, sochárov i fotografov si nenechalo ujsť príležitosť využiť túto krásnu rekvizitu, aby na nej nechali vyniknúť ešte krajšie ženské krivky.

Maliar Jacques-Louis David zachytil krásu ženy na leňoške v roku 1800. Foto: Trexfurniture.com
Maliar Jacques-Louis David zachytil krásu ženy na leňoške v roku 1800. Foto: Trexfurniture.com

Leňošky mali vždy pestré využitie pri fotografovaní. Nie je žiadnou výnimkou, že sa objavovali (a stále objavujú) vo foto scénach na obálkach prestížnych časopisov. Výborne sa však vynímajú aj na rodinných záberoch, či svadobných fotkách. To, koniec koncov, platí až do dnešných čias.

Nádherná Marylin Monroe pri fotení na atypickej ľeňoške. Foto: Trexfurniture.com
Nádherná Marylin Monroe pri fotení na atypickej ľeňoške. Foto: Trexfurniture.com

Leňoška modernej doby

A aký je účel leňošiek v súčasnej dobe? Najčastejšie ich možno nájsť v interiéroch, kde sú pripravené svojim majiteľom poskytnúť tú správnu dávku komfortu. Zaručujú príjemný relax a zároveň sú estetickou bodkou každej domácnosti.

Rada odborníka: Leňošku je možné považovať aj za finančne menej náročnú alternatívu relaxačného kresla, pretože oba kusa nábytku sa využívajú na ten istý účel

Vhodný výber leňošky dokáže urobiť s obývačky luxusný priestor. Foto: iKuchyne.sk
Vhodný výber leňošky dokáže urobiť s obývačky luxusný priestor. Foto: iKuchyne.sk

Leňošky majú skvelé využitie nielen v interiéroch, ale aj v exteriéroch. Ak si zvolíte správny materiál, napríklad taký ratan, môžete si užiť pohodlíčko na slniečku, či, naopak, v príjemnom chládku letnej terasy.

Odpočinok medzi stromami - aj takéto vymoženosti ponúka leňoška. Foto: Pinterest.com
Odpočinok medzi stromami - aj takéto vymoženosti ponúka leňoška. Foto: Pinterest.com

Leňošku v podobe záhradnej lavice využijete na meditáciu, čítanie kníh, opaľovanie sa, bazénovú párty s priateľmi, alebo len na taký obyčajný víkendový oddych. Už dávno pritom neplatí, že relaxovanie si môžete užívať len ako jednotlivec. Ak, navyše, dozdobíte svoju leňošku umelou kožušinou, alebo hodvábnou látkou, bude pôsobiť ešte aj elegantne.

TIP NA ZÁVER: Leňošky dnes dostanete kúpiť v najrôznejších veľkostiach, tvaroch, štýloch, či materiálových vyhotoveniach. Ak sa rozhodujete, ako ideálne zladiť vašu domácnosť, Inšpirujte sa aj na našom eshope.