zariadujete kuchynu

Zariaďujete kuchyňu? Pomôžte si s naším návodom

Zariaďovanie kuchyne môže byť celkom náročným procesom. Táto miestnosť musí vyzerať dobre, no nielen to. Taktiež musí spĺňať určité funkčné podmienky. V kuchyni najčastejšie vykonávame úkony, ako varenie či pripravovanie jedla. Ako zariadiť kuchyňu tak, aby ste sa v nej cítili čo najlepšie?

Trendy kuchýň sa neustále menia. To, čo však ostáva, je určité logické rozmiestnenie nábytku a spotrebičov. Iné miestnosti často zariaďujeme podľa toho, čo preferujeme a aký štýl máme radi. V prípade kuchyne je to však trochu iné. Tu treba vedieť, ako si zariadiť kuchyňu tak, aby sa vám v nej dobre pracovalo. 

Ako zariadiť kuchyňu? Inšpirujte sa

Ešte predtým, ako si budete robiť zoznam toho čo nakúpite, spravte jednu vec. Internet je dnes plný rôznych inšpiratívnych obrázkov. Vďaka nim vám môže napadnúť skvelý nápad, ako do kuchyne zakomponovať nejakú vec. Rovnako môžete získať aj nejaké tipy ohľadom toho, čo sa do kuchyne hodí. 

Aby bola vaša kuchyňa iná a zaujímavá, musíte vedieť, čo chcete. Kombinácia 2- 3 štýlov vyzerá nesúladne. V takejto miestnosti sa nemusíte vôbec dobre cítiť. Zamerajte sa preto len na jeden štýl. Taktiež by ste sa mali vyvarovať kombinácií veľkého množstva farieb. 

osvetlenie kuchyne bielym svetlom
Zdroj: iKuchyne.sk

Na otázku, ako zariadiť kuchyňu, nie je žiadna správna odpoveď. Musíte si na ňu odpovedať vy sami. Nezabudnite pri tom nabrať trochu inšpirácie a zohľadniť váš štýl. Kuchyňa musí byť nielen miestom, kde sa vám bude dobre jesť, ale aj miesto, kde budete radi tráviť čas, pretože v kuchyni sa trávi naozaj veľa času. 

Nepodceňujte plánovanie

Po inšpirácií prichádza krok číslo dva. Plánovanie. Mnoho ľudí ho preskakuje alebo mu nevenuje dostatok pozornosti, čo predstavuje problém. Pred samotným nákupom nábytku je totiž veľmi dôležité veľa plánovať. 

Miestnosť si odmerajte a naplánujte, kam má aký spotrebič alebo nábytok ísť. Samozrejme, následne to zmeniť môžete, no hrubý náčrt je základom. Vďaka nemu si budete vedieť predstaviť, ako bude vaša kuchyňa vyzerať. Od takéhoto základu sa budete môcť posunúť ďalej a plánovať napríklad doplnky. Plánovanie je jednoducho základom na to, ako zariadiť kuchyňu správne. 

chromovane svietidlá v kuchyni
Zdroj: ikuchyne.sk

Vyhnite sa nepremyslenému nákupu

Určite to poznáte. Prídete do obchodu s jasným zoznamom, čo všetko chcete kúpiť. Následne odchádzate domov s plným košíkom nepotrebných vecí. Ak aj vy patríte do tejto skupiny ľudí, nakupujte radšej online alebo si so sebou vezmite niekoho, kto vás bude držať na uzde. 

Je úplne zbytočné kúpiť nejakú vec, ktorú následne ani nevyužijete. Môže vás zlákať nízka cena a s myšlienkou, že to raz využijete, vec kúpite. Nakoniec vám však môže ostať v zásuvke. 

vysoke skinky v kuchyni
Zdroj: iKuchyne.sk

Do obchodu choďte preto vždy s jasným cieľom, čo chcete nakúpiť. V tomto prípade ide napríklad o nábytok alebo spotrebiče do kuchyne. Nekupujte nič navyše. 

Ako zariadiť kuchyňu s ohľadom na váš preferovaný štýl?

Pri vyberaní nábytku by ste mali myslieť na niekoľko vecí. Tou prvou je funkčnosť nábytku. Vyberajte kúsky, ktoré vedia poskytnúť dostatok miesta na uloženie vecí. Rovnako by mali byť aj dostatočne veľké. 

Druhou vecou je samotný štýl. Nábytok by mal v kuchyni ladiť a mal by odrážať aj vašu osobnosť. Ak nie vašu, tak minimálne vašej rodiny. V kuchyni sa musíte jednoducho dobre cítiť. Okrem toho však musí nábytok aj ladiť. Preto je dobré, ak stavíte na jednu sadu z toho istého materiálu a farby. 

zariadujete kuchynu
Zdroj: iKuchyne.sk

Tretia vec je jednoduchá. Vyhnite sa nejakým špecifickým trendom. Trendy v móde sú možno dobré, ale kým oblečenie dokážete vymeniť, kuchyňu už nie. Predsa len každý rok kupovať nový nábytok nie je ideálne. Je dobré staviť na minimalistickú či štýlovú kuchyňu. Vyhnite sa však rôznym výstrelkom roku, ktoré každý rok odchádzajú a nahrádzajú ich iné.

Zariaďovanie môžete nechať aj na odborníkov

Ako zariadiť kuchyňu, keď si neviete dať rady vy sami? Vtedy jednoducho stavte na odborníkov. Dôkladná práca sa vám v kuchyni určite vyplatí. Rovnako ako zariaďovanie, aj koncept si môžete nechať niekým vypracovať. Kuchyňa tak bude podľa vašich predstáv.

Na to, ako zariadiť kuchyňu, má každý iný názor. Ten sa odvíja od určitých preferencií, osobnosti alebo od celej rodiny. Ak sa chcete v kuchyni cítiť dobre, sami si určite, čo v nej chcete mať. Nezabudnite však myslieť na dôležité faktory, ako napríklad poriadne plánovanie. Pomocou neho si zariadite kuchyňu najlepšie ako viete. 

Rada na záver

Premýšľate, ako zariadiť kuchyňu? Snažte sa inšpirovať v predstihu. Kľúčom k vysnívanej kuchyni je dostatok času. Ten budete potrebovať na to, aby ste vedeli, čo v tejto miestnosti chcete mať. Prvé kroky, čiže inšpirácia a plánovanie sú najdôležitejšie, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si naše realizácie
Realizácie