antracitová kuchyňa so zrkadlom

Objavte tajomstvo čiernej kuchyne!

Čierne kuchyne môžu byť absolútnym dizajnérskym prešľapom, ale aj veľmi rafinovanou a príjemnou oázou vo vašej domácnosti. Čierna je výnimočná, nadčasová, ale zároveň sa ťažšie odhaduje hranica medzi elegantnosťou až vyzývavosťou. Poradíme vám, ako na čierny dizajn v kuchyni, aby ste si vo finálnej fáze za to vyslúžili len samú pochvalu!

cierna kuchyna s americkou chladnickou
Zdroj: iKuchyne.sk

Čierna dokáže zapôsobiť veľmi pozitívne!

Je to kontrast nad kontrastmi. Čierna sa vždy spájala so smútkom, tajomstvom, mágiou a nielen u detí vzbudzovala strach. Na túto „farbičku“ tak pripadá viac negatívnych ako pozitívnych odtieňov, a preto ju do svojich príbytkov veľmi neradi vpúšťame. Aj vy tak cítite, že je ten pravý čas na zmenu? Rozhodli sme sa vám na niekoľkých príkladoch ilustrovať, aká pôvabná dokáže byť čierna kuchyňa v každej domácnosti!

cierna kuchyna ZRKADLO
Zdroj: iKuchyne.sk

 Neodporúča sa umiestniť čierny kuchynský nábytok a dekorácie v menších priestoroch. Miestnosť sa tak opticky ešte viac zúži a v takej kuchyni sa určite nebudete cítiť komfortne. 

Rada odborníka v súvislosti s čiernym dizajnom v kuchyni sa vzťahuje na možné kombinácie, ktorými sa priestor zväčší, respektíve „rozjasní“. Príjemným vizuálnym riešením je drevený akcent, zrkadlenie, kombinácia s bielou, medenou a kúskom „zelene“.

Ako vidíte, zrkadlová zástena za pracovnou doskou priestor opticky zväčšuje, je príjemným moderným prvkom, ktorý v celkovom dizajne podnecuje elegantný nádych v kuchyni. 

Vďaka zrkadleniu môžeme vidieť, že v kuchyni nechýba ani dostatok prirodzeného svetla a jednoduchých bielych doplnkov. Tie sa v detailoch objavujú aj na kuchynskej linke. Aby vo vás kuchyňa nezanechávala negatívne dojmy, ešte lepším oživením by mohla byť kombinácia drevených doplnkov s detailmi červenej alebo medenej.

Luxusná čierna len vo vysokom lesku?

Samozrejme, ak sa pri dizajne čiernej kuchyne zameriate na maximálne vysoký lesk, ste tak bližšie k jej dokonalému pôsobeniu. Faktom aj tak zostáva, že čierne kuchyne pôsobia elegantne aj matné.

kuchyna-ostrovcek
Zdroj: iKuchyne.sk

Táto kuchyňa je priam symbolom ucelenosti. Je v nej dostatok bielej, ale aj čiernej, pričom sa celkové riešenie dizajnu menení v žiadnu gýčovú šachovnicu. Pre vylepšenie priestoru sú v ňom zakomponované zafrézované madlá a pre ucelenejší ráz použité neviditeľné spoje na pracovnej doske. 

Mali by ste si všimnúť aj detail osvetlenia na hornej skrinke, čím v priestore nevyniká výlučne len čierny dizajn. Ten je v tomto prípade takým jemným spestrením, zdôraznením, že aj čiernej s bielou to dokonale pristane.

Zamerajte sa aj na doplnky a rôzny jedálenský nábytok! 

Čierna v danom prostredí nemusí príliš kontrastovať, aj tak dokáže svojrázne vynikať. Stačí pár minoritných a jeden výraznejší prvok a kuchyňu premeníte v ozajstné kráľovstvo!

cierna luxusna-kuchyna
Zdroj: iKuchyne.sk

V tejto kuchyni nechceme vašu pozornosť ani tak zamerať na keramickú antracitovú pracovnú dosku či ostrovček, ale skôr na elegantné jedálenské stoličky, čierne vstavané spotrebiče a menšie doplnky v čiernej na pracovnej doske. „Zátišie“ im vytvára vysoký lesk bielych kuchynských dvierok, zrkadlenie nad pracovnou doskou, pričom to vo výslednom celku vyťaží maximum z prínosu každej jednej farby. 

Prečo áno, prečo nie?

Farby sú vecou vkusu a ten je individuálny pre každého z nás. Nemožno teda hovoriť o ani o dokonalom čiernom dizajne v kuchyniach. To, čo je pre niekoho hrôzou, môže druhých tešiť.

Tak ako? Objavili ste už čaro čiernej kuchyne?

antracitová kuchyňa so zrkadlom
Zdroj: iKuchyne.sk