Letná terasa a čo by na nej nemalo chýbať. Zdroj: Pinterest.com

Zariaďujete letnú terasu? Toto by na nej nemalo chýbať!

Letná terasa je nepochybne jedným z najlepších miest na vychutnávanie si slnečných lúčov či príjemne teplých nocí. Môžete na nej relaxovať pri vašej obľúbenej knihe, viesť nekonečné rozhovory s priateľmi alebo si užívať rodinný obed.

Všetko je len na vašej predstavivosti! Pokiaľ chcete z letnej terasy vyťažiť čo najviac, je dôležité vybaviť ju praktickým nábytkom a vhodnými doplnkami. Inšpirujte sa naším výberom vecí, ktoré by vám nemali chýbať.

Nielen pre majiteľov domov: Letnú terasu si viete zariadiť aj v prípade, že bývate v byte. Stačí, ak máte aspoň trochu väčší balkón. Pohrajte sa s priestorom a možno zistíte, že si dokážete vytvoriť veľmi príjemné miesto na relax a posedenia pri dobrom jedle.

Postarajte sa o tieň

Ak patríte medzi ľudí, ktorí by najradšej trávili na čerstvom vzduchu 24 hodín denne, letná terasa sa zrejme stane najobľúbenejším miestom vášho domova. Myslite však na to, že silné letné slnko je nekompromisné, a to najmä v čase obeda.

Aby ste predišli spáleniu pokožky či úpalu, je dôležité zabezpečiť si dostatok tieňa. V tomto ohľade dobre poslúži slnečník alebo vysúvateľná markíza, ktorú si viete nechať inštalovať na stenu domu.

Letná terasa s tieňom. Zdroj: Pixabay.com
Letná terasa s tieňom. Zdroj: Pixabay.com

Pri výbere slnečníka voľte model, ktorý je nastaviteľný v čo najširšom rozsahu. Ľahko si potom budete vedieť prispôsobiť jeho polohu tak, aby vždy vytváral tieň na správnom mieste. Všímajte si aj stabilitu. Najmä v prípade väčších slnečníkov je dôležité, aby mali dobrú podstavu. Pri vetre tak nebudete mať obavy o svoju bezpečnosť.

Myslite aj na svetlo

Niet nad dlhé letné večery strávené na letnej terase v spoločnosti vašich najbližších. Aby ste si vytvorili dokonalú atmosféru, je dôležité správne osvetlenie. Vydať sa môžete rôznymi cestami. Obľúbeným riešením sú napríklad stojace lampy so štýlovými tienidlami, ktoré po dizajnovej stránke pekne oživia priestor terasy. Zároveň sú aj praktické – dokážete si ich natočiť tak, aby svetelný kužeľ smeroval presne tam, kde ho chcete mať.

Stojanová lampa sa stane dizajnovým doplnkom, ktorý vaša letná terasa privíta. Zdroj: iKuchyne.sk
Stojanová lampa sa stane dizajnovým doplnkom, ktorý vaša letná terasa privíta. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Na letnej terase oceníte lampy, ktoré umožňujú meniť intenzitu svietenia žiarovky. Vďaka tejto praktickej funkcii ich viete použiť nielen na dokonalé osvetlenie knihy pri čítaní, ale aj na dotvorenie jemnej romantickej atmosféry.

Letná terasa s komfortom na prvom mieste

Nejedna záhradná súprava nábytku určená na letné terasy je vyrobená z tvrdého dreva. To je síce odolné voči poveternostným vplyvom, no po niekoľkých minútach sedenia vás z neho začne bolieť chrbát. Oveľa komfortnejším riešením sú klasické čalúnené kreslá. Tie sa síce veľmi nekamarátia s dažďom, ale pokiaľ ich v čase nevyužívania budete ukrývať v interiéri, nič sa im nestane.

Relaxačné kreslá s jednoduchou konštrukciou ľahko prenesiete na terasu a nezaberú vám veľa miesta. Ba čo viac, zabezpečia vám nekompromisný komfort a neomrzia vás ani po niekoľkých hodinách sedenia.

Letná terasa s komfortným hojdacím kreslom. Zdroj: iKuchyne.sk
Letná terasa s komfortným hojdacím kreslom. Zdroj: iKuchyne.sk

Letná terasa a jedlo

Neoddeliteľnou súčasťou príjemných chvíľ strávených na letnej terase je aj chutné jedlo. Na to, aby ste si vaše obľúbené dobroty mohli vychutnávať bez akýchkoľvek obmedzení, budete potrebovať stôl. Ideálne taký, ku ktorému sa zmestia aj prípadné návštevy.

Pohodlie pri jedle vďaka stoličke Castle. Zdroj: iKuchyne.sk
Pohodlie pri jedle vďaka stoličke Castle. Zdroj: iKuchyne.sk

Pokiaľ ho chcete nechať vonku počas celej letnej sezóny, vyberte si model, ktorý odolá poveternostným vplyvom. A naopak, ak máte terasu dobre chránenú pred vlhkosťou, vystačíte si aj s obyčajným jedálenským stolom. K dispozícii je množstvo rôznych veľkostných a dizajnových variantov. Je už len na vás vybrať si ten pravý!

TIP NA ZÁVER: Posedenia pri stole plnom jedla sa nezaobídu bez stoličiek. Aj v tomto prípade platí, že investícia do kvalitných verzií s čalúneným povrchom sa oplatí. Nebudú vás tak tlačiť do chrbta a narúšať príjemnú atmosféru. Čo sa týka terás, kde sú stoličky počas celého leta vystavené poveternostným vplyvom, odporúčame voliť modely vyrobené z odolných materiálov. Skvelým príkladom je kvalitný plast alebo dobre povrchovo chránené drevo.