veselé vianoce

10 nápadov, ako vyzdobiť váš domov na Vianoce

Prichádza čas lásky a pohody, čas ticha a rodinných stretnutí. Prichádzajú najkrajšie sviatky v roku – VIANOCE. K Vianociam patria aj rôzne tradície, ako zdobenie vianočného stromčeka, zasvecovanie sviečok na adventnom venci, pečenie medovníčkov, vianočný kapor. Určite všetci chceme, aby sme mali na Vianoce nezabudnuteľnú atmosféru. A tú môžeme doplniť aj krásnymi dekoráciami, ktoré si môžeme kúpiť, alebo aj sami vyrobiť. Chceme Vám pomôcť vyzdobiť Váš domov tak, aby bol nezabudnuteľný a k tomu Vám dáme pár nápadov.

Veselé Vianoce
Veselé Vianoce (zdroj: sashe.sk)

1. Vianočný stromček ako stredobod pozornosti

Aké by to boli Vianoce bez vianočného stromčeka? Stromček je jeden z najvýznamnejších vianočných ozdôb. Môžete si ho vyzdobiť rôznymi ozdobami. Ak chceme jednoduché a prírodné zdobenie, tak môžeme použiť rôzne sušené ovocie, škrupiny z orechov, vlastnoručne vyzdobené medovníčky. Ale ak chcete siahnuť radšej po iných, modernejších ozdobách, tak takých sú plné obchody v období pred Vianocami, v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach. Stačí si vybrať len tých svojich „favoritov“. 

stromcek na vianoce
Zdroj: Pinterest.com

2. Adventný veniec symbol očakávania 

Sú to vlastne štyri sviečky ozdobené čečinou a rôznymi malými ozdobami. Ak si chceme adventný veniec vymyslieť ináč, môžeme použiť napríklad takýto stojan na sviečky, ktorý nájdete aj v našom eshope

stojan na sviečky
Dekoračný stojan na sviečky (zdroj: iKuchyne.sk)

3. Luster 

Hlavné osvetlenie v obývacej miestnosti je tiež potrebné ozdobiť. Na jeho dekorovanie Vám bude stačiť zopár vianočných gúľ, ktoré zavesíte pomocou retiazok alebo stúh na luster a necháte ich voľne visieť. 

luster ozdobený ozdobami
Luster ozdobený vianočnými ozdobami (zdroj: stavebnik.sk)

4. Svietniky na ozdobenie stola

Jednou z obľúbených vianočných dekorácií sú svietniky. Slávnostné prestieranie stola si žiada aj slávnostný svietnik. Môžete si vybrať z rôznych druhov svietnikov – veľmi pekné sú svietniky zo skla alebo na drevenom podstavci. Určite každé návštevné očko upúta pozornosť aj vysoký, niekoľko ramenný svietnik, ktorý dokonale dotvorí atmosféru Vianoc.

Svietnik-5-ramenny
Strieborný svietnik je nádherný doplnok (zdroj: iKuchyne.sk)

5. Hrejivá deka 

Vonku padá sneh a vy sa môžete zababušiť do hrejivej deky, uvariť si teplý čajík a sadnúť si na pohodlnú sedačku. K tomu si zapáľte pár sviečok a pozerajte na vianočný stromček. Toto je najlepšia kombinácia pre dokonalý večer.

hrejivá deka
Hrejivá deka skvelá na zahriatie (zdroj: iKuchyne.sk)

6. Voňavá čečina 

Vôňa čečiny patrí k vianočným sviatkom rovnako, ako aj ozdobené medovníčky a darčeky pod stromčekom. Takýmto ihličnatým venčekom s mašľou môžete ozdobiť vchodové dvere alebo aj okno. Tiež môžete čečinu použiť vo vázach, ktoré mávate na parapete alebo na balkóne. Môžete ju dozdobiť šiškami alebo inými vianočnými dekoráciami.

Rada odborníka:

Na výrobu dekorácií z čečiny si vždy vyberajte čečinu, ktorá vydrží dlho krásne zelená a hlavne rýchlo neopadne.

veniec z čečiny
Jednoduchý veniec z čečiny (zdroj: pluska.sk)

7. Prútie pred vchod ako milé privítanie hostí

Každá vianočná návšteva od rodiny a priateľov veľmi poteší. A určite ich chce každý aj prekvapiť. Preto sú zaujímavé aj vianočné výzdoby pri vchodových dverách. Veľmi príjemne a jednoducho sa dá vyzdobiť obyčajné prútie, ktoré môžeme nastriekať bielou alebo striebornou farbou a dotvoríme ho zelenou čečinou. Celú takúto ozdobu môžeme dať do vázy. 

prútie na vianoce
Ozdobené prútie (zdroj: pinterest.com)

8. Pohodlné vankúše

Nech je sedačka v obývačke akejkoľvek tmavej alebo svetlej farby, určite ju vždy dotvorte vankúšikmi. Sú neodmysliteľným prvkom každej sedačky. Jedna veľká výhoda je, že si môžete vankúšiky meniť podľa nálady alebo podľa ročného obdobia. Na Vianoce je je vhodné siahnuť po červených, zelených, zlatých, alebo bielych farbách.

biely vankúš
Biele vankúšiky (zdroj: iKuchyne.sk)
biely vankúš

9. Pančuchy zavesené na krbe

Zavesené pančuchy na krbe sú síce zahraničný zvyk, ale dostáva sa už aj do slovenských tradícií. Niekto ich používa iba ako dekoráciu a niekto si priamo do nich dáva malé sladkosti. Určite však vedia takéto štrikované pančuchy rozjasniť krb a spolu so zapáleným ohníkom v krbe dokážu vytvoriť príjemnú vianočnú atmosféru. 

ponožky na krb
Vianočné pančuchy na krbe (zdroj: pinterest.com)

10. Vianoce sa bez svetielok nezaobídu

Keď už prichádza ten vianočný čas, môžeme si zasvietiť malé svetielka, ktoré svojím malým mihotavým svetlom osvietia každú miestnosť. Pustíme si tiché zvončeky, posadíme sa ku krbu a užívame si rodinnú pohodu…vtedy fakt prichádzajú Vianoce. 

vianočné svetielka
Svetielka (zdroj: Pinterest.com)

Dúfame, že sme Vám pomohli pri vyzdobovaní vášho interiéru na Vianoce a prajeme vám “Šťastné a veselé”!