vianočný stôl vo svete

Ako vyzerá vianočný stôl vo svete?

Zvyky a tradície Vianoc snáď ani nepoznajú hraníc. Skoro každá rodina má svoje špecifické zvyky, ktoré sú poskladané z rôznych kútov Slovenska. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, čo majú na sviatočnom štedrovečernom stole ľudia v iných krajinách sveta? Pripravili sme si pre vás rýchly prehľad, ako vyzerá vianočný stôl vo svete – napríklad aj v takej Argentíne, či Fínsku.

vianočný stôl vo svete
Vianočný stôl vyzerá v každej krajine inak a odlišuje sa aj v závisloti od oblasti. (Zdroj: /familyholiday.com)

Taliansko

Pravým Talianom na stole nesmie chýbať klasika v podobe gorgonzolového rizota a cestovín s mušľami. Ich taktiež veľmi obľúbeným vianočným jedlom je mäso so zeleninou pečené na bielom víne. Tradičnú večeru ukončia klasicky dezertom a to buď, kávovo-karamelovým krémom, koláčom z horkej čokolády s rumom alebo sladkým pečivom “Panettone” (niečo ako bábovka so sušeným ovocím a čokoládovými kúskami), ktoré servírujú s krémom mascarpone.

talianske vianoce
Taliani si na Štedrý večer neodpustia cestoviny ani rizoto. (Zdroj: yesinitaly.it)

Austrália

Asi tušíte, že vianočná atmosféra v Austrálii bude úplne iná ako v našich končinách. Tušíte správne. Stolovať sa zvykne vonku na záhrade, síce v kruhu najbližších, avšak po večeri ľudia zvyknú ísť na pivo s kamarátmi. Čo však môžete nájsť u nich stole? Tradičným jedlom je morka, šunka, bravčovina a slané mäsové koláče. Ako dezert si môžete dať slivkový puding a dokonca sa môžete stretnúť aj so zvykom, kedy si niekto pri stole nájde drobnosť, ktorú keď nájde, mala by mu symbolizovať šťastie na ďalší rok.

austrálske vianoce
V Austrálii sa zvykne na Štedrý deň stolovať vonku v prírode. (Zdroj: /australia xmas.exchangereviwes.com)

Argentína

V tejto krajine žije mnoho katolíkov, ktorí slávia advent aj Vianoce. Sviatočné stoly sa tak ako aj u nás zdobia zelenými vencami s červenými, zlatými alebo bielymi kvetmi. Hlavné jedlo sa zvykne podávať veľmi neskoro – mnohokrát až po 22-tej hodine, keď je teplota vzduchu už trochu znesiteľnejšia. Podobne ako v Austrálii, aj tu sa rodiny stretávajú na záhradách pri griloch, kde si pripravujú jedlá z hydiny, pečené bravčové kolená, či kozľacinu. Ako prílohu jedia zeleninové šaláty, plnené paradajky a ako dezert vianočný puding. Po chutnej večeri vypúšťajú do vzduchu lampióny.

Argentínske Vianoce
Stôl dekorovaný netradičnými taniermi oživil jednoducho naaranžovaný stôl. (Zdroj: /pinterest.com)

Ukrajina

Naši východní susedia počas celého Štedrého dňa pripravujú 12 pôstnych jedál. Prečo práve 12? Pretože to pripodobňujú k počtu apoštolov, ktorých mal okolo seba Ježiš Kristus. Medzi ich tradičné pokrmy, ktoré nesmú chýbať na stole, patrí fazuľa, vareniky (pirohy s kapustou), ryba, kysnuté buchty, kompót zo sušených hrušiek, jabĺk a šípok či tzv. mäsové holúbky (kapustné listy plnené mäsovou zmesou). Stolovať sa podľa tradície môže začať “až keď vyjde na nebi prvá hviezda”. Pozor treba dávať na to, aby bol na stole vždy snop z ovsa, žita alebo pšenice, čo značí bohatú úrodu. Na prípitok sa môže podávať jedine víno.

Ukrajinské Vianoce
Prírodne dekorovaný vianočný stôl v kombinácii len dreva a zelenej farby zdôrazňuje pôvod a tradície. (Zdroj: /pinterest.com)

Fínsko

Ako začínajú vianočné stolovanie Fíni? No predsa tým, že idú do Fínskej sauny! Ešte predtým si však idú uctiť pamiatku zosnulých na cintorín, kde im zapália sviečku. Hlavné jedlo je zvyčajne veľká vianočná šunka, ktorá sa konzumuje s horčicou a chlebom. Súčasťou stola je aj ryba, pečienka s hrozienkami, zemiaky, ryža a mrkva. Tradičné pochúťky zapíjajú vareným vínom (glögi po fínsky). Ako dezert sa podáva ryžová kaša so slivkovým džemom a rôzne druhy čokolády. Fíni nezvyknú piecť vianočné koláče, výnimkou je joulutähti (vianočná hviezda z lístkového cesta a s džemom v strede).

vianočný stôl vo svete
Vianočný stôl v škandinávskom štýle. (Zdroj: /familyholiday.net)

Tak čo? inšpirujete sa tým, ako vyzerá vianočný stôl vo svete?

Koniec koncov, nezáleží však na tom, kto má aké jedlo na stole, ani na tom, akú má výzdobu. Najdôležitejší je ten čas, ktorý strávite s vašimi najbližšími. Čas, kedy sa konečne stretnete všetci spolu pri dobrom jedle, ktoré odráža práve tie vaše špecifické rodinné zvyky a tradície.

Rozmýšľate nad tým, že by ste si tento rok na Vianoce zadovážili nový jedálenský stôl? Ešte stále stíhame objednávky doručiť do Vianoc, a preto, ak ešte stále nie ste rozhodnútí, mali by ste sa poponáhľať 🙂