bezpečná kuchyňa

Bezpečná kuchyňa pre deti – ako ju vytvoriť?

Deti nás vo všetkom napodobňujú. Ich fantázia nemá hraníc a neraz nás aj pri bežných domácich prácach prekvapia svojou vynaliezavosťou. Ako rodičia im musíme zabezpečiť príjemné, priestranné, ale predovšetkým bezpečné bývanie. Podľa odborníkov najväčšie riziko úrazov v domácom prostredí hrozí práve v kuchyni. Ako by teda mala vyzerať bezpečná kuchyňa, ktorá je vhodná aj pre deti?

bezpečná kuchyňa
Zdroj: Unsplash

Celkový kuchynský dizajn a vybavenie prispôsobte hlavne veku, počtu detí a zároveň zvážte, približne koľko času trávite v kuchyni. Ide o to, či naozaj potrebujete nadštandardnú výbavu s multifunkčnými spotrebičmi a komplikovane usporiadaným nábytkom. Pri deťoch v kuchyni v zásade platí, že menej je viac.

Rada odborníka: Najrizikovejšie obdobie u detí je od 1,5 do 3 rokov. V tomto veku sú už deti schopné samostatnej chôdze, majú primerane rozvinutú motoriku, čo je síce pre ich vývoj prospešné, no pri pohybe v stiesnenej kuchyni sa to rozhodne nevypláca. Výhodným riešením je napríklad prepojenie kuchyne s obývačkou. Priestor sa tým zväčší a rodičia dokážu dohliadnuť na svoje ratolesti jednak pri hre a rovnako aj v kuchyni.

kuchyna s obyvackou
Atraktívny obývačkový priestor a opticky zväčšená kuchyňa. Zdroj: iKuchyne.sk

Vnímavé deti potrebujú vlastný interaktívny priestor aj v kuchyni 

Novinkou na trhu pre malé gazdinky a šikovných kuchárov sú detské drevené kuchynky v takmer autentickej napodobenine, alebo skôr zmenšenine reálnej kuchyne. Najnovšie modely sú vybavené štvorplatňovým sporákom, rúrou, mikrovlnkou, drezom s batériou, umývačkou riadu, chladničkou a množstvom ďalších spotrebičov a doplnkov. 

Niektoré detské kuchynky disponujú zvukovými a svetelnými efektmi, ktoré majú deťom čo najviac priblížiť proces varenia a inej prípravy jedál či nápojov. Detské kuchynky zo stabilnej konštrukcie zabezpečujú maximálnu bezpečnosť pri ich hre. 

Má to však aj svoje nevýhody

Zvlášť, ak máte obmedzený priestor na prechod v kuchyni. Detská kuchynka takto sťažuje rodičom podmienky pri varení. Veľmi ľahko môžu zakopnúť o hračku, respektíve o výbavičku v kuchynke, hrozí pád a nemalé poranenia. 

Neobávajte sa vpustiť deti do kuchyne. Jednoducho im v tom nebráňte, pretože sa to časom môže obrátiť proti vám. Dieťa si odmala vštepuje každú jednu skúsenosť a samo príde na to, že zapnutá elektrická rúra je nebezpečenstvom.

lesklá kuchyňa
Moderná lesklá kuchyňa, v ktorej bude radosť pracovať aj s deťmi. Zdroj: iKuchyne.sk

Treba sa viac zamerať na vylepšenie, zmenu dizajnu a na umiestnenie jednotlivých prvkov v kuchyni. Jednoducho povedané, mali by sme hľadať viac možností, ako deťom ukázať, čo sa v kuchyni práve deje a nezastrašovať ich.

Čo vo všeobecnosti považujú rodičia za nástrahy v kuchyni?

Elektrické spotrebiče! Áno, aj. Ak by ste sa viac zaujímali o bezpečné a funkčné inovácie v kuchyni, tak by vám nasledujúca rada odborníka bola už dosť známa.

Vedeli ste, že vstavaný kuchynský nábytok so spotrebičmi nie je pre dieťa až takým lákadlom ako rôzne iné realizácie kuchýň?

Je to podmienené práve tým, že vstavaná kuchynská linka podporuje príjemný, usporiadaný, priam uhladený rozmer v kuchyni. Nič neprechádza do priestoru, každý prvok má svoje miesto a spoločne vytvárajú jeden celok. 

vstavana kuchynska linka
Krásny jednotný celok v modernej kuchyni. Zdroj: iKuchyne.sk

Ideálne je, ak v kuchyni nebudete veľmi experimentovať ani s farbami. Odporúčame rozhodnúť sa pre neutrálne alebo jemné pastelové odtiene. Odborníci radia, že aj keď sa rodičia vyhýbajú bielemu dizajnu v kuchyni, tak práve táto farba pôsobí na deti najviac upokojujúco.

biela kuchyna
Kuchyňa v jemných líniách, ktorej nechýba dostatok bielej. Zdroj: iKuchyne.sk

Sporák – elektrický či plynový? 

Dôležité je nepanikáriť a vštepovať deťom, že pre žiadne nádoby či hrnce sa samostatne nesmú načahovať. Pre zvýšenú bezpečnosť pri deťoch radšej používajte zadné horáky a nenechávajte nič horúce na kraji kuchynskej linky. Dnes sú už dostupné aj špeciálne chrániče na sporák, čím sa minimalizuje riziko prevrhnutia vriaceho hrnca.  

Veľkým lákadlom pre deti je otáčanie kohútikmi na plynovom sporáku. Ak sa o to vaše dieťa začne zaujímať, nekričte, ale vysvetlite mu, že je to nebezpečné. Tu nastáva otázka, či radšej nevymeniť sporák za indukčnú varnú dosku – pokiaľ na nej nie je hrniec, nezapne sa.

Ak často pečiete, odporúčame vám investovať do kvalitných modelov rúr, ktoré majú detskú poistku a dvierka sú vybavené trojsklom.

kuchyňa bezpečná pre deti
Realizácia kuchyne maximálne bezpečnej aj pre deti.

Chladnička – čím môže dieťa zaujať?

Absolútne všetkým. Tvarom, veľkosťou, zvukmi či vibráciami. Pri deťoch nie je dobrým riešením zakúpiť si model samostatne stojacich chladiacich spotrebičov. Dieťa dočiahne na úchytku a dvierka si ľahko pootvorí. Stačí naozaj len pootvoriť a v najbližších dňoch budete riešiť problémy s nefunkčnou chladničkou.

Ďalšie praktické rady ohľadom používania elektrických spotrebičov pri deťoch 

Takmer každý elektrický spotrebič používame v kuchyni na dennej báze. Či už je to rýchlovarná kanvica, mikrovlnná rúra, umývačka riadu, či krájač na chlieb a pečivo, pri práci s nimi buďte obratní a rýchli.

Pri malých deťoch sa viac vyvarujte údržbe, demontáži či oprave zariadení v ich prítomnosti. Poctivo skúmajú, ako s prístrojmi manipulujete a budú vám chcieť dokázať, že to zvládnu aj samé!

Samé ešte nie, ale spolu s vami sa môžu bezpečne dívať, ako to vyzerá na vašej pracovnej doske. Áno, aj keď tam máte súpravu nových kuchynských nožov, hriankovač alebo ste práve doumývali čajovú súpravu zdedenú po babičke.

Bezpečná kuchyňa – vstup voľný pre každého bez ohľadu na vek!  

Skvelým pomocníkom pre rodičov malých zanietených šéfkuchárov, sú polohovateľné učiace “Montessori ” veže, ktoré môžu bezpečne používať od 1 do 5 rokov. Vytvárajú stabilné miesto, z ktorého dieťa na všetko dovidí a rodič ho má pod dozorom.

Montessori veza
Montessori veža. Zdroj: sashe.com

Mnoho rodičov rieši aj to, kam dieťa v kuchyni usadiť. Teda, či je lepšie používať klasický jedálenský stôl (odporúčame z kvalitného masívneho dreva), rohovú lavicu, ostrovček alebo detský stôl so stoličkou? Je to v podstate jedno, pretože deti dlho neobsedia. Viac času investujte do učenia správnych návykov a slušného stolovania. Deti takto vediete k samostatnosti a tolerancii voči druhým. A to nielen za stolom..! 

dreveny jedalensky stol
Zdroj: iKuchyne.sk

Máte aj vy nejaké rady, ako by mala vyzerať bezpečná kuchyňa? Podeľte sa o ne v komentároch!