toaletný stolík

Toaletný stolík: Malé ženské kráľovstvo

Ženy sa o svoj zovňajšok rady starali už od nepamäti a nie je tomu inak ani dnes. Všetky tie šminky, šperky a najrôznejšie módne doplnky však treba niekde uskladniť, ideálne tak, aby boli vždy po ruke. Ani bez zrkadla a kvalitného osvetlenia by to nešlo, a tak niekto múdry kedysi prišiel s ideou spojiť všetky tieto prvky dokopy. Výsledkom je toaletný stolík – neobyčajný kus nábytku, určený výhradne pre nežnejšiu časť populácie.   

Toaletný stolík
Aj takto môže vyzerať toaletný stolík ženy 21. storočia. Foto: Pinterest

Milé dámy, priznajte si to! Ktorá z vás by si rada nedopriala trošku extra starostlivosti o svoj zovňajšok? Mať doma malé skrášľovacie kráľovstvo, to je niečo, po čom piští takmer každé ženské srdce. Splnenou túžbou môže byť na prvý pohľad obyčajný toaletný stolík. Prečítajte si s nami, odkiaľ sa tu objavil, aké výhody so sebou prináša a kde ho umiestniť, aby do duše svojej majiteľky priniesol spokojnosť. 

Pohľad do histórie

Toaletný stolík nie je ani zďaleka vynálezom modernej doby. Jeho benefitom prišli na chuť  už v 17. storočí ušľachtilé panie z Francúzska. Dámou, ktorá takzvanú toaletku preslávila asi najviac, bola Madame de Pompadour. Politička, mecenáška umení a milenka kráľa Ľudovíta XV., je zobrazená na mnohých dobových maľbách práve sediac za  predmetným kusom nábytku. Podobne si neskôr toaletný stolík obľúbila aj Mária Antoinetta, manželka Ľudovíta XVI. 

Madame de Pompadour
Madame de Pompadour sediacu za toaletným stolíkom naportrétoval maliar F. Boucher. Foto: Independent
3. Toaletný stolík Madame Pompadour_Pinterest
Rokokový toaletný stolík Madame de Pompadour. Foto: Pinterest

Vedeli ste, že

Jeanne-Antoinette Poissonová, známa aj ako Madame de Pompadour, viedla bohatý spoločenský život a bola vo svojich časoch považovaná za niekoho, kto sa dnes zvykne označovať pojmom “trendsetterka”?

Slovné spojenie toaletný stolík môže v mnohých evokovať predstavu toho, že tento nábytok má nejaký súvis s onou malou miestnosťou, kde aj králi chodievali sami. Samozrejme, pravda je celkom niekde inde. Francúzske slovíčko “toilette” totiž označovalo rozkošnú handričku, respektíve látkovú vreckovku, do ktorej dámy balili svoju najdelikátnejšiu kozmetiku. 

Kým vo svojich počiatkoch toaletný stolík predstavoval iba malý stôl s dvomi alebo tromi zásuvkami, jeho podoby sa pod vplyvom času a módy poriadne pomenili. Stolári minulých storočí ho postupne vyšperkovali natoľko, že sa stal veľmi pekným kusom nábytku a bežnou súčasťou domácností. Najčastejšie sa využíval v spálňach, do ktorých sa vracia aj v súčasnosti.  

stolík venice
Aj súčasní dizajnéri sa často a radi inšpirujú minulosťou. Foto: ikuchyne.sk

Čo všetko v sebe spája

Vo všeobecnosti “toaletku” možno charakterizovať ako nízky stolík so zrkadlom, za ktorým žena zvykne sedávať pri nanášaní make-upu, úprave vlasov, manikúre, alebo len tak, v rámci relaxu. V rovnakom čase jej nič nebráni debatovať s kamarátkami, ktoré ju práve prišli navštíviť, a tak niet divu, že za toaletným stolíkom dokážu ženy presedieť aj celé hodiny. Stačí si k nemu prisunúť pohodlnú taburetku, či stoličku

Toaletný stolík zároveň poskytuje úložný priestor pre najrôznejšie šminky, šperky, parfumy, doplnky k oblečeniu, a mnohé ďalšie drobnosti, bez ktorých by ženský svet jednoducho nemohol fungovať. Nežnú krásu domácej panej podčiarkne kvalitné osvetlenie, ktoré by malo byť samozrejmou výbavou každej toaletky. 

Toaletný stolík je teda možné považovať za skutočne multifunkčné zariadenie domácnosti. A tak, hoci pre mužov bude pravdepodobne vždy predstavovať len obyčajný kus nábytku, ich nežnejšie polovičky ho budú  jednoducho milovať v každej historickej dobe.

toaletný stolík

Kam toaletný stolík umiestniť?

V dnešnej, extra uponáhľanej dobe môže byť poriadne náročné užívať si skrášľovacie kúry. Nájsť si intímny priestor na vylepšovanie svojho vzhľadu sa občas zdá ako sci-fi – v obývačke lietajú deti, kúpeľňa je nonstop obsadená, v kuchyni nemáte čas ani chuť riešiť rozmazanú maskaru. Ak zúfalo potrebujete svoj osobný kútik, ktorý vám poskytne útočisko a zároveň oázu krásy, zamyslite sa nad možnosťami vašej spálne. Zvyčajne si totiž práve tam dámy dokážu vytvoriť priestor, ktorý patrí iba im.       

toaletný stolík v spálni
Aj takto minimalisticky možno poňať toaletný stolík v spálni. Foto: Pinterest

Jednoduchý, alebo vintage

Toaletné stolíky sú aktuálne na trhu v najrozličnejších prevedeniach. Či už ste romantická duša, ktorej srdce piští po vintage kúskoch, z bohatej ponuky si vyberie naozaj ktorákoľvek dáma.

Jednoduchý toaletný stolík v škandinávskom štýle
Jednoduchý toaletný stolík v škandinávskom štýle. Foto: ikuchyne.sk
toaletka v boho štýle
Ak ste fanúšičkou “boho štýlu”, určite vás zaujme toaletka s takýmto zrkadlom. Foto: Pinterest

Prečo si zabezpečiť toaletný stolík?

Ak ešte stále váhate, či by sa toaletka uplatnila aj vo vašej domácnosti, je tu niekoľko argumentov, ktoré hlasno hovoria v jej prospech:

  • Voľná kúpeľňa – už nikdy viac sa nebudete musieť predháňať s ostatnými členmi domácnosti o to, kto ako prvý dostane výsadu použiť kúpeľňu. Stanete sa paňou vlastného času a starostlivosť o svoju vizáž si budete môcť užiť naplno.
  • Priestor len pre seba – miesto za toaletným stolíkom sa stane vašim kráľovstvom. Tento priestor bude patriť iba vám, poskytne vám dokonalé útočisko.
  • Univerzálne využitie – toaletka vám poslúži na skrášľovanie i oddych, uplatní sa ako výborný odkladací priestor pre všetky drobnosti patriace do vášho ženského mikrosveta. Využiť ju môžete dokonca aj ako písací stôl.

  • Dizajnový kúsok do domácnosti – ak hľadáte niečo, čo urobí váš interiér výnimočným, toaletný stolík je vynikajúcou voľbou. Tento kus nábytku pohladí nielen vaše srdce, ale vizuálne zaujme aj vašich priateľov. 
ženský svet
Rozmaznávajte sa. Toaletný stolík sa stane vaším malým kráľovstvom ženskosti. Foto: Pinterest