interiér

10 tipov ako vylepšiť váš interiér

Máte pocit, že vášmu príbytku chýba niečo, čo by v ňom vytváralo šmrnc a osobitosť? Zariaďujete nový byt alebo dom a premýšľate, ako mu dodáte tú povestnú iskru? V tomto článku sme pre vás prichystali 10 tipov ako vylepšiť interiér. Vyberte si z nich tie, ktoré sú vám sympatické a aplikujte ich vo vašom interiéri. Nebojte sa pri tom využiť vlastný vkus a cit pre detail. Už aj malé zmeny prinesú efekt, a to bez zbytočne veľkých investícií. 

Nielen na čítanie

Aj čosi také bežné a všedné, ako knihy, časopisy a noviny môže vyzerať naozaj vkusne. Stačí len vymyslieť, ako a kam ich uložiť. Možno nemáte knižnicu na celej stene ako vo filmoch, ale to nevadí. Dobrú službu urobí aj vitrína, zopár poličiek na stene alebo dizajnový stojan na noviny.

Interiér zaručene ožije svietidlom

Praktické interiérové doplnky môžu tiež priniesť do priestoru šťavu. Svietidlá sú na tento účel ako stvorené. Či už si zvolíte zaujímavý luster, stojacu alebo stolnú lampu, môžete si byť istí perfektným výsledkom. Hlavne sa nebojte experimentovať.

Svetielková atmosféra

Pri osvetlení ešte chvíľu ostaneme. Tentokrát však máme na mysli skôr dekoratívne svetielka, ktoré perfektne dotvoria intímnu a čarovnú atmosféru. Odporúčame vybrať si svetielka s univerzálnymi motívmi, ktoré poslúžia ako dekorácia po celý rok. K tomu zopár sviečok a príjemný večer v teple domova môže začať.

interiér
Vytvorte si svetielkovú atmosféru. Zdroj: Pinterest.com

Na hodine hudby

Máte doma staré drevené piano? Alebo možno gitaru, husle, saxofón…? Neskrývajte ich kdesi v rohu miestnosti – to by bola večná škoda! Môžu sa stať nevšednou dekoráciou, ktorá prinesie do vášho bytu “genius loci” a prezradí aj niečo o vašich záľubách. 

Interiér plný spomienok

Nástenka s natiahnutými motúzmi a štipčekmi alebo magnetická tabuľa patria medzi najosobnejšie dekorácie. Aj keby mali rovnakú všetci vaši priatelia, vždy bude vyzerať inak. Každý ju totiž využije svojím vlastným spôsobom. Fotky, pohľadnice, listy, rôzne spomienkové drobnosti – vytvorte si vlastnú tabuľu spomienok. Niektoré tabule sú popisovateľné, takže si tu môžete písať odkazy alebo zoznam úloh. Alebo radšej obľúbené citáty.

Všade samé obrázky

Ďalším veľmi osobitým a originálnym tipom na dekoráciu sú zarámované obrázky. Či už použijete kresbičky detí, vlastné namaľované výtvory, obľúbené fotografie, alebo obrázky z časopisov, či dokonca ilustrácie s obľúbenými citátmi z internetu – vždy to bude iba vaša jedinečná výzdoba. Pohrajte sa s rôznou veľkosťou fotiek alebo rôznymi rámčekmi. Na stenu ich môžete umiestniť symetricky alebo práve naopak, vytvoriť dojem náhodného usporiadania.

interiér
Vytvorte si svoju jedinečnú nástenku. Zdroj: unsplash.com

Rada odborníka: Ak máte decentný interiér, odviažte sa pri doplnkoch. Ich funkciou je zaujať, “rozbiť” nudu, dotvoriť charakter a atmosféru. Môžu byť asymetrické, z rôznych materiálov, vo výrazných farbách a vzoroch a kontrastujúce so zariadením interiéru. Obmieňajte ich podľa obdobia v roku alebo podľa vašej nálady – objavte v sebe hravosť a dizajnérskeho ducha.

Zrkadielko, zrkadielko…

Opticky zväčší a presvetlí interiér a zároveň dokáže zvýrazniť dominantné prvky, ktoré sa v nej nachádzajú – napríklad krásny luster. Zrkadlo okrem toho dodá interiéru punc elegancie. Výborne vyzerá vysoké a úzke zrkadlo, ktoré môžete položiť na podlahu (dbajte na bezpečnosť) alebo zavesiť na stenu. Vyberte si zaujímavý rám v štýle, ktorý bude korešpondovať s nábytkom v miestnosti.

Ozvláštnená stena

Kúsok zaujímavej tapety, vzorované obkladačky, rôzne nálepky alebo náter s lesklým efektom. Vyskúšajte niečo iné, netradičné. Veď kto povedal, že steny musia byť iba natreté jednou farbou?

Interiér s krbom je skutočným snom

Mať v obývačke krb alebo kachle sa môže javiť ako luxus. Ale ak si zvuk praskajúceho ohňa vo svojej obývačke nemôžete dovoliť, vedzte, že existuje niekoľko alternatívnych riešení. Máme na mysli napríklad elektrický krb alebo imitáciu krbu v podobe lampáša na baterky. V jesennom a zimnom období dotvoria nostalgickú atmosféru a pocit útulného domova.

Metalické odlesky

Posledným tipom vnesiete do interiéru výraz, eleganciu a gráciu. Reč je o metalických odleskoch zlatej, striebornej či bronzovej. Použite ju na rôznych doplnkoch – zrkadlo, vankúše, vázy či svietniky vyzerajú výborne. A ak vám nechýba guráž a farby v miestnosti to dovoľujú, pokojne kombinujte aj zlatú so striebornou. 

interiér
Užite si metalické odlesky. Zdroj: unsplash.com

Dekorácie a doplnky vyberajte premyslene. Mali by vám skutočne padnúť do oka, vyvolať vo vás na prvý pohľad záujem a pozitívnu emóciu, zarezonovať. Taktiež by mali vystihovať a dopĺňať vás a vaše bývanie. Lepšie než kupovať doplnky nárazovo do celého bytu je preto zaobstarávať si ich postupne. Toto úsilie sa vyplatí.

Dúfame, že ste vďaka tomuto článku nasali dostatok inšpirácie, ako vylepšiť interiér. Pustite sa do dizajnovania svojho domova, buďte kreatívni a užívajte si to! 

Ešte viac inšpirácie? Pozrite si dizajnový nábytok a bytové doplnky v ponuke nášho eshopu.